Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawa kolorami

Olga Prusińska
Czekoladowy brąz na ścianie doskonale współgra z błękitnymi dodatkami
Czekoladowy brąz na ścianie doskonale współgra z błękitnymi dodatkami
Kształtowanie przestrzeni kolorem wymaga wiedzy i doświadczenia. Na wygląd pomieszczenia, oprócz zastosowanych barw, wpływ mają również inne czynniki, między innymi światło.

Kolory inaczej prezentują się przy świetle naturalnym, a inaczej przy sztucznym.
- Z tym pierwszym ścisły związek ma usytuowanie wnętrza względem słońca - mówi Agnieszka Jabłońska, projektantka wnętrz ze Studia Aranżacji Fabryka Wnętrz w Białymstoku. - W pokojach z oknami zwróconymi na wschód i południe, gdzie intensywne słońce obecne jest przez dłuższą część dnia - dobrze jest zastosować ciemne i nasycone barwy. Mocne światło rozjaśnia bowiem kolory, przez co te delikatne tracą swoje walory, wydają się wyblakłe i niedostatecznie wyraziste. Natomiast ciemne, rozświetlone słońcem objawiają swoją głębię.
We wnętrzach skierowanych na północ oraz zachód powinniśmy postąpić odwrotnie. Ponieważ brakuje w nich słońca, należy rozjaśnić je odpowiednim kolorem. Najlepiej sprawdzą się tutaj barwy pastelowe, jasne (pochodne żółtego).

- Ważną sprawą jest także to, na której kondygnacji mieszkamy - tłumaczy Agnieszka Jabłońska. - Na dużych wysokościach przestrzeń za oknami widoczna jest po horyzont, a więc wpływ na odbiór koloru w tych pomieszczeniach będzie miała, oprócz promieni słonecznych, niebieska poświata nieba.
Wracając do cech wzajemnego oddziaływania światła i barw, warto wspomnieć o jeszcze jednym zjawisku, jakim jest kształtowanie się przestrzeni pod ich wpływem.

- Barwy jasne i pastelowe, odbijając światło we wnętrzu, nadają mu wrażenie wielkości i przestronności, dlatego dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach - podpowiada projektantka wnętrz. - Gdy jednak zastosujemy w nich barwy ciemne, to uzyskamy w ten sposób efekt przytulności i intymności.
Określony kolor, także ze względu na rodzaj powierzchni, może występować w różnorodnych odcieniach i przyjmować najrozmaitsze stopnie nasycenia.
- Powierzchnie chropowate, fakturowe spowodują, że kolor będzie ciemniejszy i mniej intensywny niż w rzeczywistości - wyjaśnia Agnieszka Jabłońska. - Natomiast na gładkich ścianach uzyskamy odcień jaśniejszy. Podstawa matowa sprawi, że kolor wyda się cieplejszy, połyskliwa zaś go ochłodzi.
Jeżeli na ścianie widoczne są jej niedoskonałości, najlepiej zamaskować je kolorami o niskim nasyceniu. Ciemne barwy źle prezentują się w pomieszczeniach przepełnionych dużą liczbą mebli i różnorodnych dekoracji. Aby mogły zachwycać, wnętrze powinno być urządzone zgodnie z zasadami minimalizmu i zawsze utrzymane w czystości - inaczej będzie przytłaczać.
Kolor to także sposób na zmianę proporcji pomieszczeń - rzecz jasna chodzi o zmianę wizualną.

- Długie i wąskie wnętrze skrócimy, przybliżając ciemnym kolorem ścianę o mniejszym wymiarze - mówi pani Agnieszka. - Sufit pomalowany żywym, także ciemnym kolorem sprawi wrażenie niżej położonego.
Jeżeli chcemy, aby pomieszczenie wydawało się wyższe, pomalujmy sufit na biało, tak aby kolor ten zachodził około 15 cm na ściany. Przestrzeń możemy optycznie skorygować także dzięki umiejętnemu wykorzystaniu "temperatury kolorów".
- Istnieje ogólny podział na barwy zimne i ciepłe - wyjaśnia projektantka wnętrz. - Te pierwsze (zaliczają się do nich zieleń i błękit) wywołują wrażenie przestronności. Ciepłe, takie jak żółć, pomarańcz i czerwień przybliżają ściany i duże przedmioty (np. kanapę) do nas.
Aby osiągnąć spójność kolorystyczną wnętrza, warto poznać kilka sprawdzonych zasad łączenia kolorów i kilka, równie dobrych przepisów na kompozycje kolorystyczno-materiałowe.

- Dobrze i bezpiecznie jest, kiedy zestawienia kolorów charakteryzują się monochromatycznością (połączeniem różnych tonów tego samego koloru) - tłumaczy Agnieszka Jabłońska. - Chyba że potrafimy świadomie łączyć kontrastowe barwy. Pamiętajmy jednak, że źle stworzony kontrast wywołuje rozdrażnienie i zmęczenie.
Jeżeli jednak zdecydujemy się samodzielnie stworzyć kontrastowe kompozycje, dobierzmy kolory o podobnym natężeniu. Można także skorzystać z prostego przepisu: kolor czerwony dobrze wygląda w sąsiedztwie białego i szarego, ale również grafitowego i stalowego. Dwa ostatnie tworzą ciekawą kompozycję także z niebieskim - choć potęguje to efekt sterylności i chłodu błękitu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny