MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za zakręcanie grzejników możesz dostać mandat. Spółdzielnie mieszkaniowe karzą za takie oszczędzanie na ogrzewaniu. Dlaczego?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zakręcone grzejniki nie zużywają ciepła, ale taka oszczędność na ogrzewaniu może mieć przykre konsekwencje.
Zakręcone grzejniki nie zużywają ciepła, ale taka oszczędność na ogrzewaniu może mieć przykre konsekwencje. 123RF.com
Wydaje ci się, że dzięki zakręcaniu grzejników zmniejszysz rachunki za ciepło? Możesz się nieprzyjemnie zdziwić. W wielu spółdzielniach mieszkaniowych za takie oszczędzanie ciepła grozi kara grzywny. Ten, kto nie przeczytał uważnie regulaminu, często nie wie, że ma obowiązek utrzymywać w domu odpowiednią temperaturę.

Spis treści

Zakręcanie grzejników grozi mandatem od spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnie mieszkaniowe w całej Polsce zachęcają dziś do oszczędzania na ogrzewaniu. Mieszkańcy są zachęcani m.in. do tego, żeby przykręcić nieco grzejniki, bo obniżenie temperatury w mieszkaniu o kilka stopni przekłada się na znacznie mniejsze zużycie ciepła. Do takiego kroku zachęca też rząd.

– Obniżyłam temperaturę w domu – w przestrzeniach wspólnych mamy 17 stopni, a tych częściej użytkowanych 19 stopni – ujawniła minister klimatu Anna Moskwa w rozmowie z Radiem ZET.

O ile jednak przykręcanie kaloryferów to dobry pomysł, o tyle całkowite ich zakręcenie może się źle skończyć. Regulaminy spółdzielni mieszkaniowych na ogół określają minimalną temperaturę, jaką należy utrzymywać w lokalach. Na właściciela mieszkania, który się do tego nie stosuje, można nałożyć karę administracyjną. Jeśli spółdzielnia wykryje zbyt niskie – jej zdaniem – zużycie ciepła w lokalu, może np. doliczyć karę do kolejnego rachunku za ciepło. Jak podaje innpoland.pl, pewna oszczędna mieszkanka Gdańska zapłaciła w taki sposób 500 zł grzywny.

Dlaczego zbytnie oszczędzanie na ogrzewaniu jest karane?

Jak wyjaśniają spółdzielnie, chodzi o to, że wychłodzone mieszkanie „zasysa” ciepło z sąsiednich lokali. Innymi słowy, to sąsiedzi płacą za ogrzanie mieszkania osoby, która zakręciła grzejniki (a dodatkowo niska temperatura w domu zwiększa ryzyko zawilgocenia i rozwoju pleśni). Przypomnijmy, że w 2020 r. Sąd Najwyższy zajął ważne stanowisko w tej kwestii, wskazując, że za korzystanie z cudzego ciepła też trzeba płacić.

– Powód świadomie rezygnując z ogrzewania czterech pomieszczeń w mieszkaniu poprzez zakręcenie grzejników, (...) korzystał z ciepła dostarczanego (...) przez sąsiednie, ogrzewane pomieszczenia. Ciepło dostarczane do lokalu w taki sposób nie jest zwolnione od opłaty – czytamy w uzasadnieniu postanowienia SN z 28 września 2020 r.

Lustereczko powiedz przecie

Materiały promocyjne partnera

Tyle minimum powinna wynosić temperatura w mieszkaniu

Każda spółdzielnia mieszkaniowa może samodzielnie określić minimalną dopuszczalną temperaturę w lokalach. Praktyka pokazuje, że najczęściej jest to 16 stopni Celsjusza. Warto więc zajrzeć do regulaminu swojej wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej i sprawdzić, jak ta kwestia wygląda w naszym budynku. Dodajmy, że zdaniem naukowców optymalna dla zdrowia temperatura w domu to minimum 18 stopni Celsjusza.

Dlaczego limit w spółdzielniach wynosi akurat 16 stopni? Wynika to z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak podaje paragraf 135 tego aktu prawnego, urządzenia regulujące dopływ ciepła do grzejników powinny:

umożliwiać użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury (...) nie niższej niż 16°C w pomieszczeniach [chodzi m.in. o pomieszczenia mieszkalne – przyp. red.].

Warto dodać, że w wielu budynkach wielorodzinnych montuje się dziś przy grzejnikach termostaty, których skala zaczyna się od cyfry „2”, a nie „0”. Nawet po całkowitym zakręceniu taki kaloryfer nadal grzeje, utrzymując w pomieszczeniach temperaturę właśnie ok. 16 stopni.

Zakręcanie kaloryferów nie pomaga ograniczyć zużycia ciepła tak, jak myślisz

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że całkowite zakręcanie grzejników na dłużej – np. na czas pobytu w pracy – jest nieopłacalne ekonomicznie. Choć może się wydawać, że w ten sposób oszczędzamy, w rzeczywistości kaloryfery zużywają w takiej sytuacji więcej ciepła, niż gdyby były stale odkręcone. Wynika to z faktu, że po odkręceniu grzejniki muszą za każdym razem na nowo ogrzać m.in. wychłodzone ściany, co zwiększa zużycie ciepła. Więcej na ten temat piszemy w artykule o zakręcaniu grzejników na noc.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Za zakręcanie grzejników możesz dostać mandat. Spółdzielnie mieszkaniowe karzą za takie oszczędzanie na ogrzewaniu. Dlaczego? - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny