Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za te opakowania po słodyczach i napojach trzeba dziś zapłacić krocie na aukcjach. W międzywojniu tworzyli je wybitni artyści

Redakcja Strony Kuchni
Redakcja Strony Kuchni
Puszka na słodycze z widokami Warszawy (z lewej) oraz bombonierka po czekoladkach firmy Fuchs. Zobacz w galerii zdjęcia innych eksponatów Gabinetu Opakowań Firm Warszawskich. Przesuwaj zdjęcia gestem lub strzałką.
Puszka na słodycze z widokami Warszawy (z lewej) oraz bombonierka po czekoladkach firmy Fuchs. Zobacz w galerii zdjęcia innych eksponatów Gabinetu Opakowań Firm Warszawskich. Przesuwaj zdjęcia gestem lub strzałką. Muzeum Warszawy/domena publiczna, autorstwo nieznane
Pudełka po czekoladkach z rysunkami Zofii Stryjeńskiej z dwudziestolecia międzywojennego, które dziś osiągają na aukcjach rekordowe ceny. Pięknie zdobione puszki po kawie i herbacie z budynkami Warszawy, grawerowane butelki po wodzie mineralnej i alkoholach, puzderka po drażetkach, bańki po mleku czy etykiety czekolad z reprodukcjami obrazów malarzy. Zobaczcie w naszej galerii, jakie cuda można znaleźć w Gabinecie Opakowań Firm Warszawskich Muzeum Warszawy.

W skrócie

W Gabinecie Opakowań Firm Warszawskich

Te najpiękniejsze pochodzą właśnie z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Są to ręcznie malowane pudełka i puszki na słodycze, herbatę i kawę, etykiety czekolad z reprodukcjami obrazów malarzy, puzderka na landrynki i drażetki, ale też butelki po alkoholach czy wodzie mineralnej. Znajdziemy tu również opakowania po kosmetykach, lekach czy papierosach.

„Historia opakowań jest bardzo ściśle związana z historią reklamy, w ogóle jakby stworzenia tego, co nazywamy kulturą wizualną, promocją i marketingiem. Jeżeli chodzi o Polskę, to jest to okres międzywojenny, kiedy to się tworzy” - mówiła w programie „Sztuka w kadrze” TVP3 Lena Wicherkiewicz z Muzeum Warszawy.

To w latach 30. XX w. powstało Koło Artystów Grafików Reklamowych, którzy projektowali plakaty, znaczki i opakowania dla wielu firm. Należał do niego m. in. Tadeusz Gronowski, twórca logotypu LOT-u, który projektował opakowania dla cukierni Józefa Domańskiego w Warszawie czy reklamy dla fabryk cukierniczych Wedla i Fruzińskiego.

Zobacz w galerii zdjęcia opakowań warszawskich firm. Kliknij w zdjęcie:

W Muzeum Warszawy znajdziemy najwięcej opakowań po słodyczach produkowanych w latach 1918-1939, m.in. dla takich firm jak:

  • Fabryka Czekolady E. Wedel,
  • Fabryka Czekolady Franiszek Fuchs i Synowie,
  • Fabryka Czekolady J. Fruziński,
  • Fabryka Cukrów i Czekolady "Franboli”,
  • Mleczarnia Karola Henneberga,
  • Browar Karola Machlejda,
  • Firma Haberbusch i Schiele S.A,
  • Firma Pluton, z kawą i herbatą,
  • Wytwórni Wód Gazowanych W. i W. Mędrzejewscy,
  • Zakłady Warszawskiego Towarzystwa Motor.

Zobacz też: Kawa, banany i czekolada. Pewex to był w PRL-u symbol luksusu

Puszka po herbacie Eryka Lipińskiego i bańka na mleko z mleczarni Henneberga

Oprócz puszki Gronowskiego Lena Wicherkiewicz z Muzeum Warszawy zwraca też uwagę na inny eksponat - puszkę po herbacie firmy Pluton projektu Eryka Lipińskiego, znanego twórcy, grafika i satyryka.

- To opakowanie „rzucające się w oczy”, nowoczesne, ponadto Pluton prowadzony przez rodzinę Tarasiewiczów to ważna dla Warszawy firma – dystrybutor herbaty i kawy - podkreśla.

Wskazuje również opakowanie na mleko mleczarni Karola Henneberga (z uwagi na oryginalność tego wczesnego opakowania sprzed 1909 r.) – w formie małej, porcelanowej bańki na mleko, ale też na samą firmę, która jako pierwsza dostarczała mleko do mieszkań.

Od lewej: bańka na mleko mleczarni Karola Henneberga, pudełko po drażetkach firmy Fruziński i butelka po wodzie mineralnej Towarzystwa Motor
Od lewej: bańka na mleko mleczarni Karola Henneberga, pudełko po drażetkach firmy Fruziński i butelka po wodzie mineralnej Towarzystwa Motor Muzeum Warszawy / domena publiczna, autorstwo nieznane

- Ciekawa jest też ręcznie malowana bombonierka Fuchsa (znanej firmy cukierniczej konkurującej z Wedlem), opakowania firmy Fruziński (szczególnie nowoczesne pod względem projektu pudełeczka po drażetkach oraz papier opakowaniowy cukierni Lardellego i bombonierki Lourse’a - wymienia Lena Wicherkiewicz.

Czekoladki z rysunkami Zofii Stryjeńskiej

W Gabinecie Opakowań Firm Warszawskich Muzeum Warszawy można też zobaczyć opakowania po czekoladkach Wedla z reprodukcjami przedwojennych grafik wybitnej artystki Zofii Stryjeńskiej, przedstawicielki art déco, najbardziej znanej, obok Tamary Łempickiej, malarki dwudziestolecia międzywojennego.

„Aby podkreślić rangę swoich produktów, Wedel współpracował z najlepszymi polskimi artystami, w tym z Zofią Stryjeńską. Artystka przez dłuższy czas wykonywała projekty ilustracji na pudełkach oraz plakaty dla papieża czekolady, jak nazywała właściciela fabryki - Jana Wedla. To właśnie cukiernicze precjoza kryło pudełko ozdobione figurą lajkonika” - pisał o projekcie Stryjeńskiej, który trafił na aukcję, dom aukcyjny DESA Unicum.

Butelka z piwem lub lemoniadą sprzed stu lat

Jednym z najciekawszych eksponatów Gabinetu jest butelka firmy Haberbusch i Schiele S.A., zaprojektowana w dwudziestoleciu międzywojennym i wyprodukowana w hucie szkła Przyszłość w Tłuszczu. Naczynie ma charakterystyczne szczelne zamknięcie z porcelanowym korkiem.

„W tym czasie producent jego zawartości funkcjonował pod nazwą Zjednoczone Browary Warszawskie pod firmą Haberbusch i Schiele, po połączeniu pięciu warszawskich browarów w 1919 roku, co wynikało z trudnych uwarunkowań ekonomicznych w latach po I wojnie światowej. Oprócz piwa firma, będąca spółką akcyjną, produkowała wówczas także napoje gazowane, wódki oraz likiery. Piwo, zarówno jasne, jak i porter, było jednak sztandarowym jej produktem, plasując browar na pierwszym miejscu w Warszawie pod względem wielkości i jakości produkcji” - czytamy na stronie Muzeum Warszawy.

Co ciekawe, we wnętrzu butelki zachowała się resztka oryginalnego produktu – piwa lub lemoniady – wyprodukowanego prawie sto lat temu. Zdjęcie znajdziecie w naszej galerii.

Puszka na słodycze z widokami Warszawy (z lewej) oraz bombonierka po czekoladkach firmy Fuchs. Zobacz w galerii zdjęcia innych eksponatów Gabinetu Opakowań Firm Warszawskich. Przesuwaj zdjęcia gestem lub strzałką.

Za te opakowania po słodyczach i napojach trzeba dziś zapłac...

źródło: strona Muzeum Warszawy

Zobacz też inne tematy ze Strony Kuchni:

Podawaj napoje w pięknym szkle

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Za te opakowania po słodyczach i napojach trzeba dziś zapłacić krocie na aukcjach. W międzywojniu tworzyli je wybitni artyści - Strona Kuchni

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny