- Państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osoby przebywającej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Dotyczy to sytuacji, gdy okaże się, że jest ona zakażona, chora albo podejrzana o zakażenie na chorobę zakaźną lub miała styczność z tzw. źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Decyzja albo zwolnienie
Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek lub do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji. Ponadto, jeżeli lekarz uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny niezbędne jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i potwierdzi to wystawiając zwolnienie lekarskie, to ubezpieczony może ubiegać się o świadczenie z tytułu choroby.
- Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza. W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby – dodaje rzeczniczka.
Zasiłek opiekuńczy
Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka.
- Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje także, gdyż zachodzi konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.
Dodatkowy zasiłek
Jeżeli w naszej okolicy nastąpi zamknięcie przedszkola, żłobka, szkoły bądź innych placówek edukacyjna, a będzie to wynikiem zwalczania wirusa i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi - wywołanej tym wirusem - to dla rodzica przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Nie wlicza się on do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, a przysługuje łącznie obojgu rodzicom - do 14 dni. Niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.
Jest to efekt zapisów ustawy ws szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- "To liczba hańby Donalda Tuska". Prawo i Sprawiedliwość opublikowało najnowszy spot
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Horror w parku narodowym. Niedźwiedź zabił małżeństwo i ich psa
- Zamach terrorystyczny w Ankarze. W odwecie Turcja bombarduje kurdyjskich rebeliantów