Z SOR-u do szpitala dyżurnego. Dwa razy w kolejce, bo...

  Z SOR-u do szpitala dyżurnego. Dwa razy w kolejce, bo szpital kliniczny odsyła do miejskiego

  Zdjęcie autora materiału

  Agata Sawczenko

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Jak długo będzie trwała taka sytuacja w służbie zdrowia? - denerwuje się Leon Stankiewicz.
  1/5
  przejdź do galerii

  Jak długo będzie trwała taka sytuacja w służbie zdrowia? - denerwuje się Leon Stankiewicz. ©Wojciech Wojtkielewicz

  Szpitalny Oddział Ratunkowy USK w Białymstoku po przebadaniu odsyła pacjentów do szpitala dyżurnego. Oczywiście, o ile nie potrzebują pilnej pomocy. Gdy lekarz uzna, że potrzebna jest tylko pomoc internisty, pacjent jest odsyłany do szpitala, który akurat dyżuruje „na ostro”.
  To horror - opowiada o sytuacji na SOR-ze w szpitalu klinicznym Leon Stankiewicz. Po kilkugodzinnym oczekiwaniu na badania został odesłany do szpitala miejskiego. Takich osób do „Porannego” zgłasza się więcej. Szpital odpowiada, że pacjenci przychodzą, gdy ten nie dyżuruje. A lekarze i tak muszą sprawdzić, czy stan ich zdrowia nie zagraża życiu.
  Zobacz galerię
  Leon Stankiewicz na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego trafił w niedzielę wieczorem.
  Przywiózł chorą żonę. - Problem kardiologiczny. Potrzebna była szybka pomoc - tłumaczy. I opowiada: - Stawiliśmy się do USK przed godziną 18. Dwie godziny przesiedzieliśmy na korytarzu. Później żonie wykonano badania i podano kroplówkę.

  A za chwilę - zapadła decyzja lekarza o przewiezieniu pacjentki na SOR do Szpitala Miejskiego. To tam miała zostać przeprowadzona dalsza diagnoza. - Pojechaliśmy tam własnym samochodem. Rozmawialiśmy wcześniej z jedną z pacjentek - na transport szpitalny czekała od godziny 9 do 20 - opowiada Leon Stankiewicz.

  Czytaj też: SOR Białystok. Czekali pięć godzin na izbie przyjęć

  A w Szpitalu Miejskim - kolejny horror. Kolejka pacjentów, których widzieli wcześniej już na SOR-ze w szpitalu klinicznym. - Zrezygnowaliśmy - mówi Leon Stankiewicz.

  O podobnych sytuacjach opowiada pan Andrzej (nazwisko do wiadomości redakcji). On z kolei na SOR w USK trafił ostatnio dwukrotnie. I za każdym razem miał skierowanie do szpitala od lekarza pierwszego kontaktu. Tydzień temu - z powodu bardzo wysokiego ciśnienia. W tym tygodniu - bo bolał go brzuch.

  - Za każdym razem to samo. Najpierw wiele godzin w poczekalni, aż przyjmie mnie lekarz. Potem badania. A potem informacja, że mam jechać do Szpitala Miejskiego. Jak tak można? Bardzo źle się czułem, byłem zmęczony, a do tego już w końcu bardzo głodny. Jak tak można traktować chorego człowieka? - denerwuje się.

  Czytaj także: Pijany lekarz pełnił dyżur na SOR. Ze szpitala wyprowadzili go policjanci. 39-latek stracił pracę

  Te sytuacje wyjaśnia Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Podkreśla, że USK nie ma codziennie ostrego dyżuru na wszystkich oddziałach.

  - Ale nawet jeśli w takiej sytuacji zgłosi się do nas pacjent, musimy go przyjąć i zrobić wszystkie niezbędne badania, żeby sprawdzić, czy nie ma sytuacji zagrażającej życiu czy wymagającej interwencji chirurgicznej. Gdy pacjent nie jest dokładnie zbadany, lekarze nie mogą podjąć żadnej decyzji - mówi.

  Dopiero gdy lekarz uzna, że potrzebna jest tylko pomoc internisty, pacjent jest odsyłany do szpitala, który akurat dyżuruje „na ostro”.

  A jak uniknąć takich sytuacji? Katarzyna Malinowska-Olczyk radzi, by pytać po prostu lekarzy pierwszego kontaktu, którzy wystawiają skierowanie, który szpital dyżuruje.

  Tutaj znajdziesz rejestr szpitali, które akurat mają wzmożoną lekarską  Zobacz koniecznie: Remonty w Śniadecji: nowa rehabilitacja i neurologia już w grudniu. W planach: remont oddziału dziecięcego

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.poranny.pl

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »