Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z miłości do zwierząt... Politechnika ma kolejny patent. Tym razem na protezę kończyny dla czworonogów

agsa
Fot. Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka
Na zajęciach na uczelni trzeba było stworzyć projekt konstrukcji biomedycznej. Zdecydowałyśmy, że będzie to proteza dla zwierząt, bo one też przecież zasługują na godne traktowanie i komfort życia – mówi Monika Grykin. To ona, obok studentek Kamili Borowskiej i Barbary Fiedoruk oraz naukowców: dr. inż. Piotra Prochora oraz dr. inż. Piotra Borkowskiego, jest współautorką ostatniego patentu Politechniki Białostockiej.

Innowacyjna proteza kończyny dla zwierząt uzyskała patent nr 239076 na wynalazek. Twórcami wynalazku są pracownicy Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: dr inż. Piotr Prochor oraz dr inż. Piotr Borkowski wraz ze studentkami: Kamilą Dominiką Borowską, Barbarą Fiedoruk oraz Moniką Izabelą Grykin.

Pomysł na patent powstał na zajęciach, które prowadził dr Piotr Prochor. - Dostałyśmy zadanie, by stworzyć projekt urządzenia, konstrukcji konstrukcji biomedycznej - opowiada Monika Grykin, jedna ze studentek, które współtworzyły projekt. W trzyosobowej grupie wspólnie uznały, że chcą zrobić coś z myślą o zwierzętach. - One też zasługują na godne traktowanie i komfort życia – przekonuje Monika Grykin. Jak mówi, chciały pomóc tym najbardziej poszkodowany, chorym, cierpiącym po nowotworze czy wypadkach komunikacyjnych. Chciały, by ich rozwiązanie zapewniało jak najbardziej komfortowe funkcjonowanie zwierzętom, które straciły kończynę lub jej część. Chciały stworzyć rozwiązanie wygodne, ale uniwersalne - by w prosty sposób można było protezę dostosować do rozmiaru i wagi potrzebującego zwierzęcia. Poza tym zależało im, by - już po wszczepieniu - lekarz lub właściciel nadal mieli kontrolę nad protezą - tak, by w prosty sposób można było sterować rekonwalescencją zwierzęcia.

- Nasza proteza głównie składa się z implantu dokostnego, który następnie przechodzi w system regulacji wysokości, jak też system dostosowania odpowiedniej masy protezy, system amortyzacji poprzez system zamocowania odpowiedniej sprężyny oraz zastosowania odpowiedniego systemu, którym można regulować sposób amortyzacji i łagodzenia tłumienia – objaśnia konstrukcję wynalazku Monika Grykin. - W naszej protezie wyszczególniony jest cały system regulacji wysokości na zasadzie płynnej regulacji poprzez obrót dwóch komponentów. Jednym z głównych komponentów jest stopka, która wykonana jest z gumy. Pozwala na wykonywanie zwierzęciu wszystkich ruchów, które jest w stanie wykonać. Umożliwia poprawne stawianie łapy, a dodatkowo jest antypoślizgowa i zapewnia amortyzację.

W tym wynalazku efekt pracy inżynierskiej bezpośrednio łączy się z funkcjonowaniem żywego organizmu.

- Implant dokostny służy do bezpośredniego zakotwiczenia implantów w kość zwierzęcia – wyjaśnia Grykin. - Dodatkowo posiada porowaty kołnierz, który umożliwia przyrost tkanki kostnej do implantu, przez co zachodzi odpowiednia osteointegracja. W naszej protezie zastosowana jest dodatkowa obudowa, która ma na celu poprawienie prawidłowej osteointegracji, zwłaszcza w pierwotnym przenoszeniu obciążeń zaraz po przeprowadzonej operacji. Obudowa ta pozwala na przenoszenie tych pierwotnych częściowych obciążeń i odciąża implant dokostny.

Teraz wynalazek udało się opatentować. Czy kolejnym krokiem może być komercjalizacja patentu?

- Wszelkiego rodzaju badania funkcjonalności wskazują, że nasza proteza może stanowić urządzenie, które będzie bardziej funkcjonalne od obecnie stosowanych - prognozuje dr Piotr Prochor. - Obecnie stosowane protezy to głównie protezy sztywne, które zawierają pewnego rodzaju elementy elastyczne pozwalające na uzyskanie jak największej funkcjonalności. Nasze rozwiązania mogą jednak zapewnić większą funkcjonalność niż te obecnie stosowane. Być może po wprowadzeniu pewnych poprawek przez lekarzy weterynarii i przez samych technologów od producenta, który ewentualnie zdołałby wdrożyć opracowany przez nas wynalazek, bylibyśmy w stanie wytworzyć pewnego rodzaju rozwiązania konstrukcyjne, które byłyby dość pionierskie na rynku polskim, a być może kiedyś i zagranicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny