Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z książką mądrze odpoczywasz

Redakcja
Teresa Kopeć
Teresa Kopeć
Z Teresą Kopeć, bibliotekarką w Szkole Podstawowej w Suchowoli rozmawia Marta Gawina

Kurier Poranny: Czy współcześni uczniowie czytają to samo, co ich rówieśnicy 20 lat temu?

Teresa Kopeć: Zdecydowanie nie. Teraz ulubionymi autorami uczniów w mojej szkole są Grzegorz Kasdepke, Ewa Nowak, Irena Landau, Dorota Gellner. Popularnością cieszą się też tacy autorzy jak Małgorzata Misierowicz, Irena Jurgielewiczowa, czy Astrid Lindgren.

Pippi Pończoszanka, czy Dzieci z Bullerbyn były popularne także 20 lat temu. Czy są pisarze, którzy już odeszli w zapomnienie?

- Dzieci rzadko sięgają już po książki dotyczące II wojny światowej. Mało popularne są też utwory Marii Kownackiej, czy Marii Konopnickiej.

A jak jest z czytaniem wśród dzieci i młodzieży? Badania dotyczące czytelnictwa są alarmujące. Coraz rzadziej Polacy sięgają po książki.

- Niestety, ten problem dotyczy też uczniów. Czyta coraz mniej młodych ludzi. Winny jest komputer, internet, telewizja. Uczniowie często sięgają po książki dopiero wtedy, gdy potrzebują konkretnej wiedzy, przygotowując się do konkursów, olimpiad. Do tego dochodzą lektury, które są obowiązkowe.

To jak zachęcać tak młodych ludzi do czytania?

- Ja nagradzam indywidualnych czytelników i klasy, które się wyróżniają. W ubiegłym roku na przykład ogłosiliśmy konkurs na superklasę. Jednym z jego warunków było systematyczne wypożyczanie książek. Zwycięzcy pojechali na wycieczkę.

Co mogą zrobić rodzice?

- Powinni czytać swojemu dziecku przynajmniej pół godziny dziennie. Trzeba też rozmawiać o książce, o autorze, o serii wydawniczej. Bardzo często jest tak, ze uczeń przeczyta jedno dzieło danego autora, potem szuka kolejnych książek tego pisarza.

Jakie korzyści płyną z czytania?

- Na pewno wzbogaca słownictwo, kształtuje właściwy styl wypowiedzi, uczy zasad ortograficznych. Czytanie to także chwila relaksu, spokoju, odskocznia od codziennych zajęć. Z książką mądrze spędza się wolny czas.

Jakie akcje planuje Pani w tym roku szkolnym?

- Jeszcze w październiku będziemy mieć akcję dla młodszych uczniów pod hasłem: Czytam coraz lepiej. Wezmą w niej udział znane osoby z naszego środowiska: dyrektor, ksiądz, pani pielęgniarka, pan informatyk. Będą czytać wiersze Juliana Tuwima. W planach mamy też konkurs: Mistrz pięknego czytania oraz uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uważam bowiem, że pierwszy kontakt dziecka z książką i biblioteką jest najważniejszy. Wpływa na właściwe wybory czytelnicze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny