Sezon urlopowy w pełni, ruszyliśmy w bliższe i dalsze podróże. Wożenie większej ilości gotówki to niezbyt praktyczne i bezpieczne rozwiązanie. Ale jeśli zabierzemy ze sobą kartę płatniczą, nasze konto pojedzie w podróż razem z nami.
Płaskie i wypukłe
- Najlepiej mieć przy sobie dwie karty. Płaską, która często wydawana jest przez banki jako podstawowa karta do konta oraz kartę wypukłą - mówi Dariusz Łasica, menedżer Visa International w Polsce. - Wypukłe karty, jak np. Visa Classic przyjmowane są w tych punktach, które nie są wyposażone w terminale elektroniczne POS, a tylko w tzw. imprinter, czyli ręczne urządzenie, które pozwala "odbijać na papierowym rachunku " informację z wypukłych liter i cyfr umieszczonych na karcie.
Do niektórych kart banki dołączają pakiety ubezpieczeniowe obejmujące następstwa nieszczęśliwych wypadków, które mogą nastąpić podczas podróży i w trakcie pobytu. Zazwyczaj im droższa karta tym szerszy zakres ubezpieczenia i wyższa jego kwota. Przed wyjazdem warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
W razie utraty
Przy wyborze karty warto sprawdzić czy bank przejmuje na siebie odpowiedzialność w przypadku zagubienia lub kradzieży karty. Zawsze jednak należy poinformować o takim przypadku jak najszybciej i zastrzec kartę - w swoim banku, w centrum autoryzacyjnym, np. PolCard. Oczywiście należy zaopatrzyć się w numery kontaktowe - czasami z zagranicy należy telefonować na inne numery niż z kraju. Dotyczy to także numerów bezpłatnych. Banki zazwyczaj wraz z kartą przekazują informację, gdzie należy dzwonić w przypadku kłopotów.
Pilnuj PIN-u
Przed wyjazdem trzeba się upewnić, że mamy pieniądze na koncie, a także ewentualnie, jaki jest limit dostępnych środków oraz jakie są limity wypłat. Karta może zostać zakwestionowana przez czytnik w terminalu właśnie, gdy na koncie brak środków.
Warto się upewnić, że pamiętamy numer swojego PINu - jeśli zapomnimy numer za granicą, nie będziemy mieli możliwości jego odtworzenia. Dlatego, jeśli nie znamy go na pamięć, najlepiej zapisać go w "dyskretnym" miejscu.
Dobrze mieć spisane dane identyfikacyjne karty. Przede wszystkim jej numer i datę ważności (także należy mieć spisane na wszelki wypadek dane innych dokumentów, np. paszportu).
W przypadku utraty karty lub ujawnienia numeru PIN musimy niezwłocznie zastrzec kartę w dbałości o swoje interesy oraz by pozostać w zgodzie z dyspozycjami regulaminu obowiązującymi w banku-wydawcy.
Najtaniej kartą
Trochę gotówki jednak zawsze warto mieć przy sobie - na początek pobytu na płatności drobne oraz w tych miejscach, gdzie nie przyjmują kart. Trzeba jednak pamiętać, że pobierając pieniądze z bankomatu płaci się prowizję według stawek ustalonych przez banki-wydawców. Prowizje te mogą być kwotowe, albo procentowe, albo system mieszany.
Zawsze jednak najtaniej jest płacić kartą.
Wydruk rzecz ważna
Dariusz Łasica, menedżer Visa International w Polsce.
- Warto pamiętać o ogólnych zasadach postępowania - czy to za granicą czy też w kraju. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących np. takiego przechowywania, by nie dopuścić do rozmagnesowania (nie trzymać obok komórki). Zalecamy również posiadaczom gromadzenie potwierdzeń dokonanych transakcji, które mogą być używane do ewentualnych późniejszych reklamacji.
Warto pamiętać, że kody PIN, czyli osobiste numery identyfikacyjne są w pewnym sensie odpowiednikiem naszego podpisu na potwierdzeniu zakupu w sklepie. Służą przede wszystkim do wypłaty gotówki z bankomatów jako sposób identyfikacji prawowitego posiadacza karty. Ponieważ umożliwiają one wypłatę gotówki, należy zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Należy ich dobrze strzec - najlepiej nauczyć się ich na pamięć. Nie należy ich ujawniać nikomu, nawet najbliższej rodzinie. Nie należy nosić zapisanego kodu PIN w tym samym miejscu, w którym nosimy kartę, tak aby w przypadku kradzieży nie stracić zarówno karty jak i kodu PIN. W żadnym przypadku nie należy zapisywać kodu PIN na odwrocie karty. Podczas wypłaty w bankomacie nie należy na głos przypominać sobie kodu PIN, ani nie zostawiać koło bankomatu wydrukowanych potwierdzeń operacji.
Tak samo, w przypadku zakupu w sklepie nie należy beztrosko wyrzucać do śmieci potwierdzeń zakupów, na których poza numerem karty i nazwa karty jest także podpis jej posiadacza lub ich pozostawiać na ladzie. Wszystkie potwierdzenia i wydruki należy skrzętnie przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Zmarł Leontij Sandulak. Był współautorem Aktu Niepodległości Ukrainy z 1991 roku
- Skandal na COP28. Szef szczytu zanegował słuszność rezygnacji z paliw kopalnych
- Rozkładające się ciała dzieci w Gazie. Szokujące nagranie z opuszczonego szpitala
- Co najmniej 11 wspinaczy nie żyje po erupcji wulkanu. Ratownicy szukają kolejnych