Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z archeologią za pan brat

Jerzy Sołub [email protected] tel. 085 730 34 90
W wyróżnionym projekcie wzięło udział około trzech tysięcy dzieci. Na zdjęciu młodzież wykonuje pradziejowe malowidła
W wyróżnionym projekcie wzięło udział około trzech tysięcy dzieci. Na zdjęciu młodzież wykonuje pradziejowe malowidła
Realizowany przez Muzeum w Bielsku Podlaskim projekt "Z archeologią za pan brat", został doceniony.

Bielskie muzeum po raz kolejny zostało wyróżnione w konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku organizowanym przez podlaski oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Tym razem uznanie w oczach konkursowego jury zyskał projekt "Z archeologią za pan brat".

- Nagradzając, staramy się promować działalność muzealników w naszym regionie - mówi Ireneusz Kryński, Prezes Oddziału Podlaskiego SMP. - Konkurs jest sposobem na uhonorowanie twórczej pracy muzealników i ich wielkiego zaangażowania w popularyzację szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego.

Za atrakcyjność

Jury uznało, że pracownice Muzeum w Bielsku Podlaskim przygotowały i zrealizowały bardzo ciekawy oraz wartościowy projekt: - To co nas urzekło, to przede wszystkim jego bogactwo tematyczne składające się na jedną myśl przewodnią, którą jest archeologia - mówi Kryński.

Oceniającym spodobał się również niezwykły sposób prezentacji archeologicznego dziedzictwa dla wyjątkowego odbiorcy, jakim są dzieci. Doceniono ciekawy i bardzo przystępny sposób prezentacji.

- Projekt był skierowany do dzieci, dlatego również jego formuła musiała być atrakcyjna dla młodych ludzi. Myślę, że się udało do nich dotrzeć - dwyjasnia Alina Dębowska, kierownik bielskiego muzeum.

Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem: - Chciałyśmy zapoznać młodzież z pracą archeologów w sposób ciekawy i nietuzinkowy - dodaje Katarzyna Sołub, starszy asystent. Kluczem do sukcesu była zasada: bawiąc uczyć, ucząc bawić.

Powód do dumy

To drugie wyróżnienie bielskiego muzeum w ciągu dwóch lat. W ubiegłym roku zostało nagrodzone z projekt "Ze sztuką za pan brat". Jak nam powiedział Ireneusz Kryński, bielszczanie mogą być dumni z posiadania takiej instytucji. - Wielką wartością, walorem i zaletą każdego miasta, każdego samorządu jest istniejąca i dobrze funkcjonująca na jej terenie instytucja kultury. Instytucja której pracownicy posiadają zarówno duże przygotowanie merytoryczne, wrażliwość na lokalne dziedzictwo kulturowe oraz umiejętność jego prezentacji - twierdzi Kryński.

Taką instytucją jest niewątpliwie bielskie Muzeum. Dowodem na to, że tak właśnie jest, są nagrody i wyróżnienia otrzymywane przez tę placówkę. - Dla bielszczan taka instytucja to powód do dumy, a dla samorządu powinno to być impulsem do dbania o rozwój tej instytucji - dodaje Kryński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny