Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z analiz wynika, że tańsze będzie mleko, drób i trzoda

(koci)
Z analiz wynika, że tańsze będzie mleko, drób i trzoda
Z analiz wynika, że tańsze będzie mleko, drób i trzoda sxc
W przypadku rynku trzody chlewnej kluczowe znaczenie miało pojawienie się w Polsce afrykańskiego pomoru świń i ograniczenia w sprzedaży, jakie pojawiły się na rynkach pozaunijnych

W kolejnych dwóch kwartałach tego roku należy spodziewać się spadków cen podstawowych artykułów rolnych. Jak wynika z ostatniego (lutowego) raportu BGŻ, kolejne kwartały tego roku mogą się wiązać z niewielkim spadkiem cen mleka. Koniunktura na rynku mleka jest (i powinna być) dobra. Wynikało to z sytuacji na rynku światowym – dużego popytu importowego na przetwory mleczarskie ze strony Chin i Rosji. Z racji dopiero odbudowującej się światowej produkcji mleka, dało się zauważyć presję na wzrosty globalnych cen artykułów mlecznych.

W opinii analityków Banku Gospodarki Żywnościowej skup i przetwórstwo mleka w Polsce nadal powinny rosnąć. I prawdopodobnie dojdzie do obniżek cen zbytu przetworów mleczarskich, takich jak mleko w proszku, masło, sery. Ale będzie rosła również globalna konsumpcja mleka. Odbudowa produkcji mleka powinna być na tyle duża, że złagodzi nieco napięty bilans popytowo-podażowy, z jakim mieliśmy do czynienia w 2013 roku i tym sam ceny przetworów mleczarskich spadną nieznacznie.

Dodatkową presję na obniżki cen zbytu, może wywierać wystąpienie na terenie Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF) i związane z tym problemy z wydawaniem świadectw weterynaryjnych, a co za tym idzie eksportu przetworów do krajów trzecich, głównie Rosji i Kazachstanu. Analitycy BGŻ spodziewają się  więc obniżek cen mleka w skupie. Na szczęście poziom cen jest rekordowo wysoki, a skala obniżek nie powinna być duża. W pierwszym półroczu mleko pozostanie droższe o 15-20 proc. niż w analogicznym okresie minionego roku.

c

Pojawienie się ognisk afrykańskiego pomoru świń na terenie kraju może utrudniać też eksport drobiu na niektóre rynki pozaunijne. Autorzy raportu podkreślają, że niektóre kraje pozaunijne oczekują świadectw zdrowia stwierdzających, że kraj pochodzenia zwierząt lub mięsa jest wolny od ASF. Poza tym rynek drobiu jest powiązany z rynkiem trzody chlewnej, który – po wykryciu przypadków pomoru – przeżywa kryzys (ceny trzody są wyjątkowo niskie). Dlatego przeciętna cena kurcząt brojlerów w I połowie 2014 r. powinna kształtować się na poziomie 3,46-3,64 zł/kg.

Również ceny pszenicy w kolejnych kwartałach powinny być nieco niższe. Nie dość, ze światowe prognozy mówią o wzroście zbiorów w sezonie 2013/2014 (o 7,9-8,6 proc.), to zakłada się jeszcze wzrost poziomu zapasów. Ważnym czynnikiem podtrzymującym ceny na naszym kontynencie jest duży eksport. W przypadku UE jego wzrost powinien pochłonąć całość lub prawie całość zwiększonej podaży pszenicy. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny