Hasłem tegorocznej pątniczej wędrówki są słowa zaczerpnięte z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian „Bądźcie mężni i silni” (1 Kor 16,13).
XXVI Piesza Pielgrzymka Mężczyzn do Krypna 2019. Pół tysiąca mężczyzn wyruszyło sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia
Błogosławiąc pielgrzymów na drogę Metropolita Białostocki, życzył, by w wędrówce towarzyszyła im opieka krypniańskiej Matki Pocieszenia, oraz aby owocem ich pielgrzymowania były wiara, ufność i nadzieja. Prosił również o modlitwę w intencjach archidiecezji, za misjonarzy oraz powołania kapłańskie i zakonne, a także w intencji osób chorych i cierpiących.
- W tej pielgrzymce wyruszam po raz pierwszy. Chcę wesprzeć naszych panów w tym pięknym trudzie, jaki podejmują. Mam również wiele intencji zarówno archidiecezji, osób, które prosiły mnie o modlitwę, a także swoich prywatnych, które chciałbym powierzyć Matce Bożej - mówił przed wyruszeniem na szlak Arcybiskup.
Andrzeja, który pielgrzymuje po raz pierwszy zachęcił kolega podczas ekstremalnej drogi krzyżowej. Uznał to za dobre natchnienie, więc zdecydował się wyruszyć, by modlić się w intencjach swojej rodziny, żony i dzieci”.
Wszystkie te prośby i dziękczynienia zostaną przedstawione Matce Bożej Pocieszenia przed Mszą św. w Krypnie, w nabożeństwie ku czci św. Józefa. Figura patrona mężczyzn i ojców, od lat niesiona jest na czele pielgrzymki.
W sanktuarium w Krypnie spodziewanych jest ok. 800 pątników. Wielu z nich dołączy do pielgrzymki na trasie wędrówki, która z białostockiej archikatedry wiedzie przez miejscowości: Fasty, Dobrzyniewo Kościelne, Pogorzałki, Nowosiółki i Rudę.
Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie odbiera cześć od XVI w. Początkowo umieszczony był na przydrożnym drzewie przy trakcie królewskim z Knyszyna, obok krypy do pojenia koni, stąd późniejsza nazwa miejscowości. Po roku 1520 powstała tu drewniana kaplica. Parafię Krypno erygowano w 1905 r. Od samego początku w głównym ołtarzu, najpierw w kaplicy, a później w kościele, znajdował się cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem. W 1985 r. obraz koronowano koronami poświęconymi przez Papieża Jana Pawła II, a w 1997 r. świątynię podniesiono do rangi kolegiaty i utworzono przy niej Kolegiacką Kapitułę Krypniańską. Co roku do sanktuarium przybywa kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W ramach pieszych wędrówek w pierwszą sobotę maja pielgrzymują mężczyźni, a w pierwszą sobotę września całe rodziny.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?