Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XX Białostockie Dni Zamenhofa. 160. rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanto (zdjęcia)

(jul)
160. rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanto
160. rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanto Julita Januszkiewicz
Wystawy, wykłady, koncerty, msza w języku esperanto, tort urodzinowy Ludwika oraz wiele innych interesujących wydarzeń. Tak świętowaliśmy rocznicę 160. urodzin Ludwika Zamenhofa oraz 100. rocznicę powstania ul. L. Zamenhofa w Białymstoku. Trwają XX Białostockie Dni Zamenhofa. W niedzielę zaplanowano wycieczkę do Tykocina.

- Myślę, że to doskonała okazja, by przypominać postać Ludwika Zamenhofa. Jego idea jest bardzo ważna, szczególnie we współczesnym świecie, w którym tak wiele jest różnych antagonizmów, nacjonalizmów. Ludwikowi Zamenhofowi przyświecało to, by ludzie ze sobą rozmawiali za pomocą jednego języka, by nie było wśród nich wrogów - mówił Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.

Białostoczanie, esperantyści, uczniowie, a także przedstawiciele władz uczcili pamięć Ludwika Zamenhofa, sławnego białostoczanina, lekarza, twórcę międzynarodowego języka esperanto. Pod pomnikiem Zamenhofa przy ul. Malmeda złożono kwiaty, a następnie zebrani udali się pod pomnik młodego Zamenhofa. Na koniec chętnie pozowali do pamiątkowej fotografii.

W kościele pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej została też odprawiona msza w języku esperanto. Był też spacer po centrum Białegostoku śladami Zamenhofa. A o godz. 19 zaplanowano tort urodzinowy Ludwika.

Twórca esperanto urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku. Jego ojciec Marek, który przyjechał tutaj z Tykocina, był nauczycielem języków obcych. Matka Rozalia zajmowała się domem. W rodzinie Zamenhofów było dziesięcioro dzieci.
Od jesieni 1869 roku mały Ludwik uczęszczał do białostockiego gimnazjum męskiego przekształconego potem w szkołę realną. Obecnie w tym miejscu znajduje się VI Liceum Ogólnokształcące. Mając kilkanaście lat Ludwik władał nieźle kilkoma językami: jidysz, hebrajskim, rosyjskim, polskim. Prawdopodobnie ojciec uczył też syna niemieckiego i francuskiego.

W czerwcu 1879 roku Ludwik - zgodnie z wolą ojca - rozpoczął więc studia medyczne w Moskwie. Naukę skończył jednak w Warszawie. Został okulistą. Ale nigdy nie był wziętym lekarzem. Dla niego najważniejszą była pasja tworzenia nowego języka.

Powoli powstawał krąg propagatorów esperanta i wielbicieli jego twórcy. Pierwszy sukces Zamenhof odniósł w 1905 roku. Otóż we Francji odbył się I Światowy Kongres Esperanta. Wzięło w nim udział 688 esperantystów. Paryż przywitał Zamenhofa rozświetloną na jego cześć wieżą Eiffla. Doktor Esperanto został też odznaczony Orderem Legii Honorowej. W trakcie kongresu Zamenhof zrzekł się praw autorskich do esperanta. Potem odbywały się kolejne światowe spotkania.

W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Dla Ludwika było to bardzo dużym ciosem, podupadał na zdrowiu. Dla niego, wielkiego idealisty, wojna była strasznym doświadczeniem. Ciężko było mu się pogodzić z tym, że świat nie bierze przykładu z jego idei. Schorowany Zamenhof przekazał praktykę lekarską synowi Adamowi.

Ludwik Zamenhof zmarł 14 kwietnia 1917 roku. Pochowano go na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie.

Podczas XX Białostockich Dni Zamenhofa, które właśnie trwają zaplanowano szereg wydarzeń, prelekcji i koncertów. W tym roku świętujmy podwójną rocznicę 160. urodzin Ludwika Zamenhofa (1859-1917) oraz 100. rocznicę powstania ul. L. Zamenhofa w Białymstoku (1919 r.). Pamiętamy także, że z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki, dlatego i ten akcent pojawi się w programie.

Ludwik Krzysztof Zamenhof-Zaleski nie żyje. Wnuk Ludwika Zamenhofa miał 94 lata

złożenie kwiatów pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa (stary pomnik, ul. I. Malmeda), przejście pod pomnik młodego Zamenhofa i wykonanie pamiątkowej fotografii

Ludwik Zamenhof. Doktor Esperanto od nadziei [ZDJĘCIA]

Zobacz też:
Waszym zdaniem. Kolejny pomnik Ludwika Zamenhofa w Białymstoku? (29.08.2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny