- Myślę, że to doskonała okazja, by przypominać postać Ludwika Zamenhofa. Jego idea jest bardzo ważna, szczególnie we współczesnym świecie, w którym tak wiele jest różnych antagonizmów, nacjonalizmów. Ludwikowi Zamenhofowi przyświecało to, by ludzie ze sobą rozmawiali za pomocą jednego języka, by nie było wśród nich wrogów - mówił Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.
Białostoczanie, esperantyści, uczniowie, a także przedstawiciele władz uczcili pamięć Ludwika Zamenhofa, sławnego białostoczanina, lekarza, twórcę międzynarodowego języka esperanto. Pod pomnikiem Zamenhofa przy ul. Malmeda złożono kwiaty, a następnie zebrani udali się pod pomnik młodego Zamenhofa. Na koniec chętnie pozowali do pamiątkowej fotografii.
W kościele pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej została też odprawiona msza w języku esperanto. Był też spacer po centrum Białegostoku śladami Zamenhofa. A o godz. 19 zaplanowano tort urodzinowy Ludwika.
Twórca esperanto urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku. Jego ojciec Marek, który przyjechał tutaj z Tykocina, był nauczycielem języków obcych. Matka Rozalia zajmowała się domem. W rodzinie Zamenhofów było dziesięcioro dzieci.
Od jesieni 1869 roku mały Ludwik uczęszczał do białostockiego gimnazjum męskiego przekształconego potem w szkołę realną. Obecnie w tym miejscu znajduje się VI Liceum Ogólnokształcące. Mając kilkanaście lat Ludwik władał nieźle kilkoma językami: jidysz, hebrajskim, rosyjskim, polskim. Prawdopodobnie ojciec uczył też syna niemieckiego i francuskiego.
W czerwcu 1879 roku Ludwik - zgodnie z wolą ojca - rozpoczął więc studia medyczne w Moskwie. Naukę skończył jednak w Warszawie. Został okulistą. Ale nigdy nie był wziętym lekarzem. Dla niego najważniejszą była pasja tworzenia nowego języka.
Powoli powstawał krąg propagatorów esperanta i wielbicieli jego twórcy. Pierwszy sukces Zamenhof odniósł w 1905 roku. Otóż we Francji odbył się I Światowy Kongres Esperanta. Wzięło w nim udział 688 esperantystów. Paryż przywitał Zamenhofa rozświetloną na jego cześć wieżą Eiffla. Doktor Esperanto został też odznaczony Orderem Legii Honorowej. W trakcie kongresu Zamenhof zrzekł się praw autorskich do esperanta. Potem odbywały się kolejne światowe spotkania.
W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Dla Ludwika było to bardzo dużym ciosem, podupadał na zdrowiu. Dla niego, wielkiego idealisty, wojna była strasznym doświadczeniem. Ciężko było mu się pogodzić z tym, że świat nie bierze przykładu z jego idei. Schorowany Zamenhof przekazał praktykę lekarską synowi Adamowi.
Ludwik Zamenhof zmarł 14 kwietnia 1917 roku. Pochowano go na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie.
Podczas XX Białostockich Dni Zamenhofa, które właśnie trwają zaplanowano szereg wydarzeń, prelekcji i koncertów. W tym roku świętujmy podwójną rocznicę 160. urodzin Ludwika Zamenhofa (1859-1917) oraz 100. rocznicę powstania ul. L. Zamenhofa w Białymstoku (1919 r.). Pamiętamy także, że z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki, dlatego i ten akcent pojawi się w programie.
Ludwik Krzysztof Zamenhof-Zaleski nie żyje. Wnuk Ludwika Zamenhofa miał 94 lata
złożenie kwiatów pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa (stary pomnik, ul. I. Malmeda), przejście pod pomnik młodego Zamenhofa i wykonanie pamiątkowej fotografii
Ludwik Zamenhof. Doktor Esperanto od nadziei [ZDJĘCIA]
Zobacz też:
Waszym zdaniem. Kolejny pomnik Ludwika Zamenhofa w Białymstoku? (29.08.2017)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?