XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Dni pełne nauki i sztuki. Festiwal rusza już za dwa tygodnie

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wojciech Wojtkielewicz
Warszaty, pokazy, wykłady... A na koniec rodzinny piknik. Ponad 500 wydarzeń przygotowali organizatorzy XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który 20 maja rozpocznie się w Białymstoku.

Oprócz stolicy Podlasia, festiwal zawita też do Łomży, Suwałk, Kleosina, a nawet Wilna, gdzie znajduje się jeden z wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku.

Hasło XVII PFNiS to „Algorytmy rzeczywistości”. Jak wyjaśnia prof. Izabela Święcicka z Uniwersytetu w Białymstoku, przewodnicząca komitetu organizacyjnego, algorytmy są w naszym życiu wszechobecne. Rządzą na Wall Street, kierują medycznymi urządzeniami, kojarzą znajomych w Internecie, mogą kreować informacje, ale także szerzyć dezinformację. Algorytmy pomagają też tworzyć świat wirtualny, nierealny: – Chcemy się podczas tego festiwalu zastanowić, czy to my kształtujemy algorytmy, czy może już to algorytmy kształtują nas – mówi prof. Izabela Święcicka. I dodaje: – Z drugiej strony chcemy spojrzeć na algorytm także troszeczkę szerzej: nie tylko jako na pojęcie ze świata informatyki, komputerów i internetu, ale też jako na sposób postępowania człowieka w otaczającym świecie.

Dr Krzysztof Brzeziński dostał 3 mln zł na badania bakterii. Grant z Narodowego Centrum Nauki dla chemika z UwB

Właśnie algorytmom poświęcony będzie wykład podczas uroczystej inauguracji festiwalu. Odbędzie się ona 20 maja o godz. 14 w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Dr Wojciech Siwak z UwB opowie o związkach nauki, sztuki i technologii. Wcześniej goście obejrzą monodram „Patti” inspirowany piosenkami Patti Smith, w wykonaniu Moniki Markowskiej, studentki Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Jak zapowiadają organizatorzy, oferta tegorocznego festiwalu jest niezwykle różnorodna. W programie są warsztaty, prezentacje, wykłady, konferencje naukowe czy dyskusje, a także przedstawienia, konkursy, wystawy i koncerty muzyczne. Nie zabraknie imprez plenerowych, zajęć terenowych, gier i zabaw edukacyjnych, doświadczeń, badań i pokazów medycznych. Uczelnie zaproszą też do zwiedzania swoich laboratoriów czy bibliotek.

UwB ma logo. Na mniej oficjalne okazje

Pierwszego dnia festiwalu, czyli w poniedziałek 20 maja, ciekawskich i żądnych wiedzy zaproszą do siebie wydziały Uniwersytetu w Białymstoku. We wtorek, 21 maja, impreza przeniesie się do Łomży. Gospodarzem będzie tamtejsza Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. 22 maja organizatorzy czekają na chętnych w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach, gdzie atrakcje przygotuje m.in. suwalska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Czwartek i piątek, czyli 23 oraz 34 maja, to dwa dni, podczas których będą prezentować się wszystkie uczelnie, głównie w Białymstoku, ale też Kleosinie i Łomży.
Kulminacją festiwalu będzie Rodziny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku – 25 maja (sobota) od 10 do 15. Będzie można m.in. wykonać chemiczne doświadczenia, dowiedzieć się, jak powstają bolidy, poćwiczyć emisję głosu i zbadać słuch, a nawet przenieść się do wirtualnego świata i zakładając specjalne okulary spojrzeć na Ziemię z perspektywy Księżyca, odwiedzić mongolską wioskę lub stanąć oko w oko z dinozaurem.

– Chcemy pokazać, że nauka nie jest nudna, że może być inspirująca, ale też że nic nie pozostaje w pamięci bardziej, niż wiedza nabyta poprzez zabawę, eksperyment i doświadczenie – mówi prof. Izabela Święcicka.
Na wydarzenia festiwalowe można rejestrować się za pośrednictwem strony internetowej PFNiS pod adresem http://podlaskifestiwal.pl/

Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie