Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Dni pełne nauki i sztuki. Festiwal rusza już za dwa tygodnie

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wojciech Wojtkielewicz
Warszaty, pokazy, wykłady... A na koniec rodzinny piknik. Ponad 500 wydarzeń przygotowali organizatorzy XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który 20 maja rozpocznie się w Białymstoku.

Oprócz stolicy Podlasia, festiwal zawita też do Łomży, Suwałk, Kleosina, a nawet Wilna, gdzie znajduje się jeden z wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku.

Hasło XVII PFNiS to „Algorytmy rzeczywistości”. Jak wyjaśnia prof. Izabela Święcicka z Uniwersytetu w Białymstoku, przewodnicząca komitetu organizacyjnego, algorytmy są w naszym życiu wszechobecne. Rządzą na Wall Street, kierują medycznymi urządzeniami, kojarzą znajomych w Internecie, mogą kreować informacje, ale także szerzyć dezinformację. Algorytmy pomagają też tworzyć świat wirtualny, nierealny: – Chcemy się podczas tego festiwalu zastanowić, czy to my kształtujemy algorytmy, czy może już to algorytmy kształtują nas – mówi prof. Izabela Święcicka. I dodaje: – Z drugiej strony chcemy spojrzeć na algorytm także troszeczkę szerzej: nie tylko jako na pojęcie ze świata informatyki, komputerów i internetu, ale też jako na sposób postępowania człowieka w otaczającym świecie.

Dr Krzysztof Brzeziński dostał 3 mln zł na badania bakterii. Grant z Narodowego Centrum Nauki dla chemika z UwB

Właśnie algorytmom poświęcony będzie wykład podczas uroczystej inauguracji festiwalu. Odbędzie się ona 20 maja o godz. 14 w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Dr Wojciech Siwak z UwB opowie o związkach nauki, sztuki i technologii. Wcześniej goście obejrzą monodram „Patti” inspirowany piosenkami Patti Smith, w wykonaniu Moniki Markowskiej, studentki Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Jak zapowiadają organizatorzy, oferta tegorocznego festiwalu jest niezwykle różnorodna. W programie są warsztaty, prezentacje, wykłady, konferencje naukowe czy dyskusje, a także przedstawienia, konkursy, wystawy i koncerty muzyczne. Nie zabraknie imprez plenerowych, zajęć terenowych, gier i zabaw edukacyjnych, doświadczeń, badań i pokazów medycznych. Uczelnie zaproszą też do zwiedzania swoich laboratoriów czy bibliotek.

UwB ma logo. Na mniej oficjalne okazje

Pierwszego dnia festiwalu, czyli w poniedziałek 20 maja, ciekawskich i żądnych wiedzy zaproszą do siebie wydziały Uniwersytetu w Białymstoku. We wtorek, 21 maja, impreza przeniesie się do Łomży. Gospodarzem będzie tamtejsza Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. 22 maja organizatorzy czekają na chętnych w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach, gdzie atrakcje przygotuje m.in. suwalska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Czwartek i piątek, czyli 23 oraz 34 maja, to dwa dni, podczas których będą prezentować się wszystkie uczelnie, głównie w Białymstoku, ale też Kleosinie i Łomży.
Kulminacją festiwalu będzie Rodziny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku – 25 maja (sobota) od 10 do 15. Będzie można m.in. wykonać chemiczne doświadczenia, dowiedzieć się, jak powstają bolidy, poćwiczyć emisję głosu i zbadać słuch, a nawet przenieść się do wirtualnego świata i zakładając specjalne okulary spojrzeć na Ziemię z perspektywy Księżyca, odwiedzić mongolską wioskę lub stanąć oko w oko z dinozaurem.

– Chcemy pokazać, że nauka nie jest nudna, że może być inspirująca, ale też że nic nie pozostaje w pamięci bardziej, niż wiedza nabyta poprzez zabawę, eksperyment i doświadczenie – mówi prof. Izabela Święcicka.
Na wydarzenia festiwalowe można rejestrować się za pośrednictwem strony internetowej PFNiS pod adresem http://podlaskifestiwal.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny