MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XIV Europejski Kongres Gospodarczy 2022. Podsumowanie

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Europejski Kongres Gospodarczy 2022
Europejski Kongres Gospodarczy 2022 Lucyna Nenow / Polska Press
15 tys. uczestników, w tym 9 tys. stacjonarnych i 6 tys. śledzących dyskusje online, ponad 550. przedstawicieli mediów, 150. sesji z udziałem 1000. panelistów – tak wyglądał tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Obejmował blisko 150 debat, prezentacji i wystąpień, które rozwijały pięć głównych nurtów tematycznych: wojna w Europie, plan dla Ukrainy; zielona transformacja i odbudowa gospodarki; globalny handel i geopolityka; digitalizacja; nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie.

Czternastą edycję EKG otworzyła dyskusja z udziałem ukraińskich, polskich i europejskich polityków. Zarówno na inauguracji, jak i wielu późniejszych panelach dyskusyjnych poruszono temat szybkiego uzależnienia się krajów UE od importu paliw kopalnianych z Rosji.

– Wiem, że dla niektórych krajów takie szybkie odcięcie się od tych zależności może być trudne – mówiła podczas inauguracji Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy - Jestem jednak przekonana, że w dłuższej perspektywie wszyscy będziemy zwycięzcami. Nie wierzę, by Zachód chciał pieniędzmi za rosyjski gaz i ropę finansować paradę zwycięstwa, jaką Putin planuje na 9 maja.

Europejski Kongres Gospodarczy. Dzień pierwszy. Panele dyskusyjne zostały zdominowane przez nowe technologie oraz transformację energetyczną

Drugiego dnia na plan główny wysunięto bezpieczeństwo energetyczne, zielone inwestycje i ich finansowanie, technologie cyfrowe w zielonej transformacji, gospodarkę obiegu zamkniętego oraz społeczeństwo wspólnej Europy. Sporym zainteresowaniem cieszył się także panel poświęcony tzw. zielonym finansom. W trakcie dyskusji sporo miejsca poświęcono inwestycjom w zieloną transformację energetyczną oraz energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

- Potencjał jest nieograniczony i sądzę, że jesteśmy w stanie wytworzyć zieloną energię, która zaspokoi nasze potrzeby. Wyzwaniem jest to, że zielona energia nie jest tak stabilna, jak ta atomowa – mówił Adam Pers, wiceprezes zarządu ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej mBanku.

Europejski Kongres Gospodarczy. Dzień drugi: Energetyka i zielona transformacja zdominowały debatę drugiego dnia w MCK

Ostatni dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego został poświęcony m.in. transformacji energetycznej i elektrowniom jądrowym.

– Wszelkie możliwe środki, jakie są konieczne i zasadne w kwestiach bezpieczeństwa są absolutnie na pierwszym miejscu we wszystkich spółkach górniczych w Polsce – mówi Jacek Pytel prezes Tauron Wydobycie. – Na rynku zaszło kilka zmian. Jest ogromne zapotrzebowanie na węgiel w Chinach, problemy z reaktorami jądrowymi we Francji. W Wielkiej Brytanii natomiast spadła produkcja energii z wiatru. To wszystko sprawiło, że mamy do czynienia z powrotem zapotrzebowania na węgiel – dodał.

Główne nurty dyskusji obejmowały tym razem tematy zielonej i cyfrowej transformacji gospodarek oraz przebudowy gospodarki europejskiej. Podjęte zostały także kwestie globalnej ekonomii, konkurencyjności, łańcuchów dostaw, relacji handlowych, inwestycji w kontekście zmieniającej się geopolitycznej rzeczywistości, a także komunikacji.

- Kolejne rekordy w liczbie obsługiwanych rocznie pasażerów pokazują, że Polacy chcą korzystać z pociągów, o czym świadczą kolejne rekordy w liczbie obsługiwanych rocznie pasażerów – mówi Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity. - Wojna na Ukrainie z kolei pokazała, jak ważną rolę społeczną pełni PKP Intercity, angażując się w pomoc i przewóz milionów uchodźców z Ukrainy – dodał.

Podczas ostatniego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego na pierwszy plan został wysunięty temat pomocy dla Ukrainy, którą niosą polskie samorządy.

- Mieszkańcy tak jak wszędzie rzucili się do pomocy – przyznała Iwona Woźniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach. - Mamy kilkuset wolontariuszy, którzy na stałe pomagają. Katowice działają dwutorowo. Z jednej strony starają się aby osoby, które przyjechały do naszego miasta, mogły się zatrzymać czy na krócej czy na dłużej. Istotne jest także to, że są w stałym kontakcie z miastami partnerskimi np. Lwów, do którego kierowane są różnego typu formy pomocy. Chodzi o to, żeby część osób miała dokąd wrócić i ich potrzeby, które są istotne zostały zaspokojone – dodała.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XIV Europejski Kongres Gospodarczy 2022. Podsumowanie - Dziennik Zachodni

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny