Filmy krótkometrażowe – dokumenty, fabuły, animacje, wideoklipy – nadesłali twórcy z różnych zakątków świata. Ideą organizowanego po raz 11. festiwalu jest – jak mówią organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury oraz DKF „GAG” – spotkanie kultur Wschodu i Zachodu, a Białystok jest miejscem, które je łączy.
– Ten festiwal jest największą w Polsce północno-wschodniej imprezą filmową – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – To jedyna okazja, by w ciągu kilku dni zobaczyć twórczość reżyserów z niemal całego świata. Zapraszamy autorów i wielbicieli tego gatunku do Białegostoku.
W tym roku padł rekord filmów zgłoszonych na „Żubroffkę”. W ubiegłym roku nadesłano ich ponad 1,6 tys., w tym roku – blisko 2 tys. To produkcje krótkometrażowe m.in. z Polski, Japonii, Mołdawii, Nowej Zelandii, Syrii, Izraela, Meksyku, Iranu, Australii, Bangladeszu, Tajwanu czy Indii. Ich selekcja nie była łatwa, jak przyznali organizatorzy festiwalu. W części konkursowej widzowie zobaczą ok. 150 filmów, które będą oceniane w siedmiu kategoriach. Dwie – dotyczą filmów zagranicznych: "Okno na Wschód" i "Cały ten świat", trzy – krajowych (produkcje polskich amatorów, studentów i twórców niezależnych). Pozostałe konkursy to "Dzieciaki" (filmy dla najmłodszych), "Videoklipy" oraz "Na skraju" (filmy eksperymentalne i videoart).
- W ramach „Żubroffki” odbędą się też specjalne projekcje, tematyczne warsztaty oraz spotkania z twórcami - dodaje
Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej białostockiego magistratu. - Organizację festiwalu finansowo wspiera Miasto Białystok. Szczegółowe informacje i program imprezy można znaleźć na stronie www.zubroffka.pl.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?