Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Z blisko 600 prac, jury wybrało te najlepsze

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Gala XI Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim
Gala XI Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim Urszula Łobaczewska
Dobiegła końca XI edycja konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Młodzież z całej Polski zjawiła się na uroczystej gali w Białymstoku.

W czwartkowy wieczór w siedzibie Podlaskiego Instytutu Kultury pojawili się uczniowie z całej Polski. Okazją do odwiedzenia Białegostoku była uroczysta Gala XI Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim.

- Nasz konkurs ma dwa podstawowe cele. Z jednej strony jest to promocja osoby Romana Dmowskiego i jego idei. To człowiek sukcesu i ojciec niepodległości. Może być wzorem racjonalnego promowania patriotyzmu - mówi Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski. - Konkurs daje też uczniom możliwość wykazania się - w tym roku aż w trzech różnych sferach.

Na gali nagrodzonych zostało ponad 30 laureatów oraz ich nauczyciele - opiekunowie merytoryczni prac. Po odbiór nagród przyjechali m.in z Jarocina, Rzeszowa, Wrocławia czy Nowego Sącza.

Podczas tegorocznej edycji konkursu do organizatorów spłynęło ponad 600 prac. Uczniowie mogli tworzyć je w trzech różnych formach - eseju, pracy plastycznej oraz filmu krótkometrażowego. Jak podkreślają organizatorzy rywalizacji, w tym roku jej poziom był bardzo wysoki.

- Kapituła miała niemały problem. Z samych kilkuset literackich prac, aż 20 było bardzo mocnych. Finalnie wygrały trzy, które były wręcz równorzędne. Osobiście jestem podbudowany tym poziomem. Mamy bardzo dobrą i kreatywną młodzież - podkreśla Wasilewski.

Tuż po wręczeniu nagród w PIK-u odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych oraz pokaz filmów, które powstały w ramach konkursu.

Kilka godzin przed czwartkową galą w Spodkach organizatorzy konkursu zorganizowali konferencję naukową „Siła narodów według R. Dmowskiego”. Wśród tematów, jakie wygłosili prelegenci znalazły się m.in. o "Koncepcja narodu w myśli ideowo-społecznej R. Dmowskiego" czy "Przegląd Wszechpolski jako fundament kształtowania definicji nowoczesnego narodu, Mateusz Kotas, dyrektor Muzeum Historii Ruchu Narodowego".

Na piątek (17 marca) organizatorzy zaplanowali wyjazd do Drozdowa, w którym ma uczestniczyć między innymi młodzież biorąca udział w konkursie. Na miejscu odbędzie się kolejny z paneli konferencji naukowej, a także zwiedzanie Dworu Lutosławskich - miejsca, w którym Roman Dmowski spędził swoje ostatnie chwile życia.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Obowiązek Polski., partnerem Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego, a partnerem strategicznym Podlaski Instytut Kultury.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny