Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
3 z 7
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Niedziela, 17.06.2018 r....
fot. Jerzy Doroszkiewicz

XI Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk” Białystok, 16-19 czerwca 2018 - PROGRAM

Koncert i warsztaty przy Ratuszu

Niedziela, 17.06.2018 r.
Koncerty:
15.00-22.00

• Kapela Jankiela (Polska)
• „Melodie Hebrajskie” - Marcin Król, Michał Drewnowski (Polska)
• Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Polska)
• Efim Chorny, Susan Ghergus (Mołdawia)
• Izabela Szafrańska, Przemysław Zalewski (Polska)


Warsztaty:
• tańców żydowskich i izraelskich (prowadzi Kinga Kalupa z grupy tanecznej Snunit z Warszawy)
• warsztaty i degustacja koszernych potraw żydowskich (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)

EFIM CHORNY - wokalista, nauczyciel i autor piosenek. Założyciel (wraz z Susan Ghergus) Jewish Song Theatre (1992). W roku 2000 duet Chorny / Ghergus otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Żydowskiej Solomon Mikhoels. Chorny brał udział w kilku międzynarodowych projektach (Klezmer Alliance, Pro-Yiddish Project, Besarabish, Yiddish Vocalists). Jego utwory nagrane przez znanych muzyków (Adrienne Cooper, Shura Lipovsky, Daniel Kahn, Andrea Pancur, Lorin Sklamberg, Lucette van den Berg). W ostatnich latach stworzył kilka unikatowych projektów opartych na swojej pracy archiwalnej: "Pieśni żydowskie teatru Gimpla we Lwowie (1889-1939)", "Chasydzkie pieśni w języku polskim / jidysz i ukraińskim / jidysz" z końca XIX wieku "wieki XX stulecia", "Pieśni pisane do wierszy XX-wiecznych rosyjskich poetów w tłumaczeniach w jidysz". Od 2013 rok uczy sztuki śpiewu jidysz w Internecie.

SUASAN GHERGUS - pianistka, aranżerka i autorka tekstów. Od 1992 roku jest dyrektorem muzycznym Jewish Song Theatre. Występuje w duecie z Efimem Chornym, współtworzy wszystkie muzyczne projekty i bierze w nich udział (ostatnio program "Efim Chorny / Susan Ghergus - pieśni w języku jidysz"). Jest znawcą żydowskiej muzyki tanecznej. Potrafi umiejętnie łączyć różne style muzyczne, tak w kompozycjach, jak i na scenie podczas koncertów.


MARCIN KRÓL – wybitny polski skrzypek (kształcił się pod kierunkiem prof. Macieja Chowańca, prof. Teresy Głąbówny, prof. Michaela Vaimana w Kolonii).
Swoje umiejętności - jako solista i kameralista - szkolił na licznych kursach mistrzowskich
i konsultacjach prowadzonych m.in. przez: Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę, Vladimira Spivakova i Krzysztofa Węgrzyna. Jest laureatem licznych konkursów . Występował w wielu krajach Europy, w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz w Indiach. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą (m. in. z: Sinfonietta Cracovia, Sinfonieorchester Aachen - Niemcy, Limburg Symphonie Orkest - Holandia, Liege Philharmonic Orchestra – Belgia, Camerata Vivaldi - Szwajcaria/ Niemcy). Interesuje się kulturą żydowską, różnorodnością i wielokulturowością oraz łączeniem różnych dziedzin sztuki (projekty: “Melodie Hebrajskie”, „Wielokulturowość w muzyce polskiej”, „Muzyka i poezja”).


MICHAŁ DREWNOWSKI – wybitny pianista (uczeń prof. Bronisławy Kawalli i prof. Ewy Pobłockiej, klasa fortepianu prof. Marka Drewnowskiego). W latach 2002- 2005 studiował w Konserwatorium Muzycznym w Genewie pod kierunkiem wybitnych pedagogów Dominique Merlet i Pascal Devoyon. Brał udział w wielu mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pianistów (Naum Shtarkmann, Miłosz Magin, Fou T'soung, Rudolf Kehrer i Eugen Indjic). Jest laureatem wielu konkursów. Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Belgii, Bułgarii, Anglii, Austrii, Czechach, Finlandii, Danii i w Niemczech. Współpracował z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą.


IZABELA SZAFRAŃSKA
jest studentką trzeciego roku Kulturoznawstwa studiów międzywydziałowych Uniwersytetu w Białymstoku. Jej zainteresowania muzyczne są wielostylowe. Przez lata prężnie rozwijała swoją działalność artystyczną, zdobywając coraz więcej nagród muzycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do sukcesu medialnego można zaliczyć jej udział w finale jednego z najbardziej znanych polskich programów telewizyjnych "Must Be The Music" z zespołem EL SAFFRON, wykonującym muzykę Żydów sefardyjskich. W roku 2017 była stypendystką Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Podlaskiego.


PRZEMYSŁAW ZALEWSKI (piano) – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Aktualnie pracuje również w Studium Wokalnym im. Jerzego Wasowskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie estradowe oraz studyjne. Współpracował przy produkcji takich programów i projektów jak: Voice of Poland, Mini Szansa, Warszawskie Warsztaty Gospel oraz z zespołami i wokalistami (m.in. Sound`n`Grace, Agnieszką Włodarczyk, Moniką Urlik i innymi).

ORKIESTRĘ KLEZMERSKĄ TEATRU SEJNEŃSKIEGO tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego (premiera 1996 r.). Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Inspirujące były ostatnio spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim (wybitnymi muzykami młodego pokolenia).

KAPELA JANKIELA – istnieje od roku 1999. Tworzą ją muzycy, dla których inspirującą w artystycznych poszukiwaniach jest kultura żydowska. Zespół współpracuje ze znanymi aktorami i artystami sceny polskiej. Tworzy go pięciu muzyków: Alicja Głódź (skrzypce), Zdzisław Wasilewski (kontrabas), Wojciech Cis (gitara akustyczna), Wiesław Doliński (akordeon), Jan Mlejnek (klarnet).

KINGA KALUPA - swoją przygodę z tańcem izraelskim rozpoczęła 10 lat temu w grupie SNUNIT z Warszawy pod okiem pierwszej polskiej instruktorki – Moniki Leszczyńskiej. Uczestniczyła w wielu występach i warsztatach w Polsce i zagranicą, współorganizuje międzynarodowe warsztaty w Warszawie.

Zobacz również

Żona Mauro zarobi milion na erotyce. Kontrakt przypieczętowała bezwstydnym zdjęciem

Żona Mauro zarobi milion na erotyce. Kontrakt przypieczętowała bezwstydnym zdjęciem

Konfederacja z Radomia idzie do Parlamentu Europejskiego. Znamy kandydatów [FOTO]

Konfederacja z Radomia idzie do Parlamentu Europejskiego. Znamy kandydatów [FOTO]

Polecamy

Klasa okręgowa. Trzy do zera lidera

Klasa okręgowa. Trzy do zera lidera

Bukiet ślubny w stylu boho to hit 2024. Najmodniejszy dodatek do sukni panny młodej

Bukiet ślubny w stylu boho to hit 2024. Najmodniejszy dodatek do sukni panny młodej

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, ile kosztuje notariusz. O tych opłatach łatwo zapomnieć

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, ile kosztuje notariusz. O tych opłatach łatwo zapomnieć