Wyszki: Ludzie boją się wiatraków

Andrzej Zdanowicz [email protected]
Władze gminy planują, że za kilka lat niedaleko Wyszek staną 24 turbiny.  Dzięki nim do budżetu wpłynie prawie 2 mln zł rocznie, ale nie wszystkim się to podoba.
Władze gminy planują, że za kilka lat niedaleko Wyszek staną 24 turbiny. Dzięki nim do budżetu wpłynie prawie 2 mln zł rocznie, ale nie wszystkim się to podoba. sxc.hu
Wyszki to kolejna gmina, która chce na swoim terenie zbudować farmę wiatrową. Niektórzy mieszkańcy nie są z tego zadowoleni.

To jedne z największych wiatraków i będą stały zaledwie 600 metrów od zabudowań - skarży się Leszek Ambrożewicz ze wsi Stacewicze. - Władze gminy nastawione są na zysk i nie liczą się z opinią mieszkańców.

Ambrożewicz podkreśla, że wiatraki mają powstać na ziemiach trzeciej i czwartej klasy.

- To dobre ziemie - ocenia. - Takie wiatraki powinny powstawać na nieużytkach i z dala od siedzib ludzkich.

Zebrał nawet prawie 30 podpisów pod protestem. Nie zgadza się z nim Ryszard Perkowski, wójt gminy Wyszki.

- Na budowie farmy wiatrowej skorzystają wszyscy - mówi. - Osobiście sprawdziłem, że wiatraki w żaden sposób nie są szkodliwe. Dużo o tym czytałem, a pewnej nocy, po jednej z gorących dyskusji z panem Ambrożewiczem, postanowiłem pojechać na farmę pod Suwałkami i na własnej skórze przekonać się, jak wiatraki oddziałują na człowieka. Przesiedziałem w samochodzie prawie całą noc i nie słyszałem, by hałasowały, nie czułem też żadnego promieniowania czy infradźwięków.

Mimo to wielu mieszkańców okolicznych miejscowości do planów budowy farmy wiatrowej podchodzi z dużą rezerwą.

- Nie wiem, czy są one szkodliwe, czy nie - mówi nam jeden z mieszkańców Pulsz. - Jedni przekonują, że wiatraki negatywnie oddziałują na człowieka, inni temu przeczą. Ale nikt nam nie przedstawił konkretnych faktów. Przydałoby się jakieś spotkanie w tej sprawie.

Przedstawiciele firm zakładających farmy wiatrowe przekonują jednak, że nie wpływają one negatywnie na uprawy. Maszt, na którym zamocowany jest wiatrak, nie zajmuje dużo powierzchni, a u jego podnóża rolnicy mogą uprawiać ziemię. W dodatku otrzymują dodatkowe - niemałe - pieniądze za dzierżawę ziemi pod maszt i kable. Kolejną korzyścią są drogi, które producent farmy wiatrowej zbuduje bądź wyremontuje.

- Inwestor wyremontuje drogi dojazdowe do miejscowości - wylicza wójt. - Są one w nie najlepszym stanie, pewnie podczas budowy farmy zostaną jeszcze bardziej zniszczone, ale później mieszkańcy doczekają lepszej nawierzchni.

Główną korzyścią dla gminy będzie podatek od nieruchomości, który właściciel farmy zapłaci do budżetu. Według planów, między wsiami Pulsze, Malesze, Bujnowo i Stacewicze staną 24 wiatraki o wysokości 120 metrów. Za każdy taki maszt inwestor zapłaci rocznie ok. 80 tys. zł podatku. W sumie daje to prawie 2 mln zł dochodu dla gminy. To nie mało. Budżet gminy to ok. 14,5 mln zł.

Jednak nie wiadomo czy farma w ogóle powstanie. Obecnie trwają badania, czy nie zagraża ona migracjom ptaków. Dopiero po ich zakończeniu gmina otrzyma decyzję środowiskową, która przesądzi o przyszłości inwestycji. Oczywiście trzeba będzie też przekonać do niej mieszkańców. Ale wójt jest pewny, że się to uda.

- Pamiętam, jak moi rodzice pierwsi w gminie doprowadzali prąd do swojego gospodarstwa - wspomina Perkowski. - Wówczas też sąsiedzi narzekali, że to niebezpieczne i niepotrzebne. A po paru latach od podłączenia energii, przychodzili do nas i chwalili się kupnem lodówki. Z wiatrakami będzie tak samo.

Wójt dodaje, że najczęściej największymi ich przeciwnikami są ci, którzy na nich nie zarobią, bo inwestor nie wydzierżawił ich działek.

Budowa farmy wiatrowej wzbudziła zainteresowanie ekologów z Wrocławia zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gniazdo Orła, których zainteresował los tutejszych ptaków.

- Co ciekawe, chęć budowy farmy wiatrowej na terenie naszej gminy wyraził pewien człowiek, który podał dwa adresy korespondencyjne, jeden we Wrocławiu, drugi w Krotoczynie - mówi wójt. - Nie posiada on jednak żadnej działalności ukierunkowanej na budowę farm wiatrowych . Jego wniosek może utrudnić realizację inwestycji. Bo zarówno projekt firmy Green Bear, która zamierza u nas budować wiatraki, jak i wniosek tego pana, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozpatruje łącznie. Jeśli jeden i drugi podmiot chce postawić po 30 wiatraków, to wiadomo, że na to zgody nie będzie.

Wójt twierdzi, że prawdopodobnie ten człowiek chce wyłudzić od inwestora pieniądze za wycofanie swojego wniosku.

- Zorientowałem się, że podobne działania podjął on w kilku innych samorządach na terenie kraju - mówi Perkowski.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 35

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fajko

Tak,  z tego tekstu z RP,  co napisałeś. Ale nie tylko. 170V możliwe,  możliwe choć to tylko przykład.  Czy cały tekst chcesz podważyć i dane w nim zawarte bo w rozporządzeniach jest jak powinno być?

 

Przytocz inne dane,  ale nie z podręczników, a chociażby z gazet branżowych, o których sam wspomniałeś. 

i
iouio0
W dniu 04.08.2014 o 09:59, fajko napisał:

Straty w liniach przesyłowych sięgają 12%, a w liniach dystrybucyjnych 20%. To ponad 20TWh idzie w powietrze. Najgorsza sytuacja jest w podlaskim.Dalej piszcie o ciemnogrodzie, o BTSach,  to będziemy mieli jeszcze "lepiej".

 


te fakty bierzesz z wydania ekonomia RP? zamieszczaj fakty, ale z jakiejś branżowej gazety bądź książek z elektroenergetyki a nie gazetek codziennych. Dalej w tym artykule w "rzepie" jest napisane, że są linie że na początku mają 230V a na końcu 170-180V.

G*owno prawda. Jest coś takiego jak Rozp. Min.Gosp., w którym jest narzucone na firmy dystrybucyjne jakie mogą być max różnice napięcia , czyli 230+- 10% (dla słabo znających matermatykę 207-253V); projektant, który projektuje linię i spadki napięć na końcu obwodu wynoszą mu ok 50V powinien zmienić zawód.

F
Fajko

Moim zdaniem prawo tworzone jest pod inwestoròw takich inwestycji. I czemu zapomina się o elektrowniach pompowo szczytowych? I dlaczego brak jest inwestycji w infrastrukturę energetyczną. Odsyłam do moich wcześniejszych wpisòw w tym temacie.

~Gość~
W dniu 05.08.2014 o 10:19, fajko napisał:

Stara uogòlniająca śpiewka. Od malkontentòw, ciemnogrodu i odporu na to co nowe.Ludzie mają prawo mieć wątpliwości, źle to o nich nie świadczy.

 

Pewnie masz rację, ale sorry elektrownia wiatrowa to nie żadne "nowum" Problem w tym że ludzie sami sobie wymyślają, dopowiadają i co najgorsze w to wierzą.

F
Fajko
W dniu 05.08.2014 o 09:38, Alek napisał:

Mieszkam w kraju gdzie takich wiatrakow jest tysiace i nikomu to nie przeszkadza. To naprawde zdrowa energia. Ludzie w Polsce tak zwanej powiatowej jeszcze sa podatni na pseudo opinie pseudo fachowcow. Tak naprawdze to sa tylko malkontenci negujacy wszystko co nowe i nieznane.

Stara uogòlniająca śpiewka. Od malkontentòw, ciemnogrodu i odporu na to co nowe.

Ludzie mają prawo mieć wątpliwości, źle to o nich nie świadczy.
p
piq
W dniu 05.08.2014 o 09:18, LOL napisał:

  Nowiny to dziennikarstwo niskich lotów coś na wzór dawnych Skandali ..      Żal !

Ale sensacja dobrze się sprzedaje, a gazeta jest po to, by jej właściciele (zachodni inwestorzy) na niej zarabiali. Taki jest kapitalizm.

 

A
Alek

Mieszkam w kraju gdzie takich wiatrakow jest tysiace i nikomu to nie przeszkadza. To naprawde zdrowa energia. Ludzie w Polsce tak zwanej powiatowej jeszcze sa podatni na pseudo opinie pseudo fachowcow. Tak naprawdze to sa tylko malkontenci negujacy wszystko co nowe i nieznane.

 

L
LOL
W dniu 04.08.2014 o 18:36, fajko napisał:

 

 

 "redaktor" napisał - Ludzie nie chcą..    Przeciwnik farmy z artykułu nazbierał w gminie 30 podpisów / na kilka tys mieszkańców ..       Nowiny to dziennikarstwo niskich lotów coś na wzór dawnych Skandali ..      Żal !

F
Fajko

Wiochy i małomiasteczkowości nikt tu niechce wyganiać bo to subiektywne wszystko.  A my tu kompleksów nie mamy.  Lepsze drogi nam potrzebne tylko. 

G
Gość
W dniu 04.08.2014 o 18:11, fajko napisał:

A na twoim miejscu to bałbym się miejscowej ludności,  bo ci kichy przebiją widłami.  A wiatraki palnikami odspawają.  Czarodzieju ja ci mówię że ciemność to jest u tych co kasę chcą trzepać kosztem innych.  I tam jest ciemnogród który ty chcesz nam tu wmówić. 

W zasadzie to po co wam to wszystko potrzebne? Wiochy tym nie wygonicie

F
Fajko

A na twoim miejscu to bałbym się miejscowej ludności,  bo ci kichy przebiją widłami.  A wiatraki palnikami odspawają.  Czarodzieju ja ci mówię że ciemność to jest u tych co kasę chcą trzepać kosztem innych.  I tam jest ciemnogród który ty chcesz nam tu wmówić. 

G
Gość

Na odpalenie śmigieł zaproszą wielebnego, poświęci i skończy się wasz strach. Wilków się bójcie i diabła i giendera a nie wiatraków. Amen.

G
Gość
W dniu 04.08.2014 o 08:31, Gość napisał:

a może nie morze tylko może?  Na prawdę, warto pisać poprawnie po polsku...  Wyszedłeś na analfabetę, chciałeś kogoś ośmieszyć, a sam się ośmieszyłeś. pozdrawiam.

Na prawdę a może naprawde? :D

Wyszedłeś  sam na analfabetę

F
Fajko

Ale nie wszystko złotem jest co się błyszczy. 

G
Gość
W dniu 04.08.2014 o 09:59, fajko napisał:

Straty w liniach przesyłowych sięgają 12%, a w liniach dystrybucyjnych 20%. To ponad 20TWh idzie w powietrze. Najgorsza sytuacja jest w podlaskim.Dalej piszcie o ciemnogrodzie, o BTSach,  to będziemy mieli jeszcze "lepiej".

fajko tak zawsze jest, ludzie coś rozwijają, coś budują, ulepszają, ale u nas zawsze będzie coś nie tak...

 

robią - źle, nie robią - jeszcze gorzej... 

Dodaj ogłoszenie