Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysyp ukraińskich firm na polskim rynku. W jakich branżach najczęściej działają?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Między styczniem a wrześniem 2022 r. powstało 3,6 tys. spółek z kapitałem ukraińskim oraz 10,2 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez obywateli Ukrainy. – Wojna na pewno wpłynęła na wzrost liczby zakładanych działalności gospodarczych czy liczbę zakładanych spółek z kapitałem ukraińskim w Polsce. Skok obserwowaliśmy w miesiącach tuż po wojnie, czyli w kwietniu i maju – mówi nam Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Spis treści

– Wojna na pewno wpłynęła na to, że ta liczba zakładanych działalności gospodarczych czy liczba zakładanych spółek z kapitałem ukraińskim wrosła w Polsce. Ten skok obserwowaliśmy w miesiącach tuż po wojnie, czyli w kwietniu i maju – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Katarzyna Dębkowska, Kierownik zespołu foresightu gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny.

Nawet co dziesiąta firma w Polsce w 2022 roku była zakładana przez Ukraińców

W Polsce działa obecnie 24,1 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, czyli aż 25 proc. wszystkich spółek z kapitałem zagranicznym. Z dostępnych danych wynika, że 2022 r. może być rekordowy pod względem liczby zarejestrowanych spółek z kapitałem ukraińskim. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. powstało już 3,6 tys. podmiotów – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.”.

„Barometr zawodów” to prognoza zapotrzebowania na pracowników w 2023 roku, która wskazuje, które zawody są deficytowe, w równowadze i nadwyżkowe.

W tych zawodach są wysokie zarobki i przyszłość. Oto specjal...

Jak podaje ekspertka, w całym 2022 roku łącznie powstało w Polsce 20 tysięcy firm ukraińskich, z czego 16 tysięcy stanowiły jednoosobowe działalności gospodarcze, a resztę spółki z kapitałem ukraińskim.

Eksperta wyjaśnia, że jeszcze w styczniu 2022 roku firmy ukraińskie stanowiły niecały 1 proc. wszystkich nowych firm, natomiast w grudniu jest to już 9,5 proc. – W ciągu roku obserwowaliśmy dynamiczny wzrost liczby zakładanych działalności – mówi i dodaje, że stanowią one dość sporą część, bo jest to niemal 10-procentowy udział w zakładanych jednoosobowych działalności gospodarczych.

Jakie firmy Ukraińcy zakładają w Polsce?

Dębkowska zapytana, w jakich branżach zakładają w Polsce firmy Ukraińcy, warto podzielić je na działalności zakładane przez mężczyzn oraz kobiety.

– Udało nam się wyspecyfikować, że w tej całej grupie jednoosobowych działalności gospodarczych 41 proc. zakładanych firm stanowiły te zakładane przez kobiety – mówi i dodaje, że najczęściej są to działalności związane z usługami i wymienia tutaj branżę kosmetyczną, czy sektor IT.

Z kolei w przypadku mężczyzn przede wszystkim jest to branża budowlana, spora część dotyczy, podobnie jak u kobiet, sektora IT. – Jednak w jednym i w drugim przypadku obserwujemy dość duży udział firm działających w handlu, głównie internetowym.

– To są te dominujące działalności, które obserwowaliśmy, czyli budownictwo, handel, usługi IT oraz usługi kosmetyczne – wymienia.

Dębkowska zwraca uwagę, że zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, nie wykluczamy możliwości zatrudniania pracowników. Dodatkowo procedury zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej obecnie, dla Ukraińców, są takie same jak dla Polaków, co stanowi pewne ułatwienie.

– Tutaj warto podkreślić, że Ukraińcom zakładającym firmy, z czasem trudno odnaleźć się w świecie naszych uregulowań prawnych, czy różnych wymagań. Ponadto często pojawia się bariera językowa, więc firmy te również potrzebują doradztwa i taka pomoc jest im oferowana – mówi i podkreśla, że bardzo często firmy ukraińskie współpracują z polskimi, na przykład zlecając im księgowość.

Dlaczego Ukraińcy tak chętnie zakładają firmy w Polsce?

Autorzy badania postanowili także sprawdzić, dlaczego Ukraińcy tak chętnie zakładają firmy w Polsce. Z badania wynika, że w 75 proc. przypadków najsilniejszym motywem skłaniającym do otwarcia biznesu w naszym kraju była konieczność pozyskania środków na utrzymanie siebie i rodziny. W drugiej kolejności respondenci wskazywali na bliskość kulturową i łatwiejszą komunikację językową niż w innych krajach (63 proc. wskazań).

– Dużo wskazań dotyczyło także bliskości kulturowej Polski, która była motywem podjęcia działalności w naszym kraju – tłumaczy. – Ponadto Ukraińcy zakładając działalność w Polsce, świadomie rezygnują z pracy na etacie. Ponieważ w ich ocenie będą mogli wykonywać pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami – mówi.

Czy wraz z zakończeniem wojny możemy się spodziewać, że Ukraińcy będą przenosili się ponownie za naszą wschodnią granicę? Dębkowska wyjaśnia, że 2/3 ankietowanych firm wskazało, że bez względu na okoliczności myślą o pozostaniu w Polsce ze swoim biznesem.

– Bardzo możliwe, że będzie to biznes prowadzony równolegle i w Polsce i w Ukrainie. W związku z tym nie spodziewałabym się, że koniec wojny spowoduje, że te firmy znikną z polskiego rynku – podsumowuje.

Tylko 4 proc. przebadanych firm zamierza zakończyć swoją działalność w Polsce i wrócić do Ukrainy, jak tylko sytuacja na to pozwoli. Najczęściej w Polsce chcą pozostać przedstawiciele innych usług (43 proc.), budownictwa (17 proc.) oraz informacji i komunikacji (13 proc.). Przedsiębiorcy planujący powrót do Ukrainy reprezentują branżę informatyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysyp ukraińskich firm na polskim rynku. W jakich branżach najczęściej działają? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny