Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Sejmie: Skazani na Sybir

Anna Kopeć
W holu głównego budynku Sejmu białostockie Muzeum Wojska otworzyło nową ekspozycję "Skazani na Sybir
W holu głównego budynku Sejmu białostockie Muzeum Wojska otworzyło nową ekspozycję "Skazani na Sybir Urząd Miejski w Białymstoku
Jesteśmy im winni pamięć. Historie deportowanych przedstawione na kubikach w sowieckim wagonie mają przypominać o tragicznej historii naszego narodu. Wyjątkowa ekspozycja wpisuje się w ideę tworzenia Muzeum Pamięci Sybiru.

To wielkie, bolesne i tragiczne doświadczenie. Wywózki, deportacja, Sybir, ale też wielkie ludzkie tragedie tysięcy Polaków, najlepszych Polaków, mieszkańców Kresów, tych, którzy pierwsi poznali, na czym polega karząca ręka Stalina, sowieckiej armii, sowieckiego NKWD - mówił podczas wernisażu marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, który sprawuje honorowy patronat nad wystawą.

W środę w holu głównego budynku Sejmu białostockie Muzeum Wojska otworzyło nową ekspozycję "Skazani na Sybir. Deportacje obywateli polskich na Wschód 1940-1941". Składa się na nią 29 różnej wielkości sześcianów - tyle, ilu ludzi mieściło się w sowieckim wagonie podczas wywózki. Każdy kubik to opowieść o losach konkretnego człowieka. Przedstawione są na nich historie kobiet, dzieci, mężczyzn pochodzących z różnych stron Polski, z rodzin zamożnych i biednych, z domów inteligenckich i rolniczych.
Interaktywna wystawa powstała z inicjatywy podlaskiego posła PO Roberta Tyszkiewicza. W ten sposób białostoccy muzealnicy w Warszawie uczcili 71. rocznicę drugiej masowej deportacji na Wschód.

- Tym, którzy przeżyli i tym, którzy zostali na zawsze na Wschodzie, jesteśmy winni pamięć o ich tragicznych losach - mówił poseł Tyszkiewicz. - Mówiąc dziś o deportacjach na Sybir w polskim Sejmie i tworząc Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku dajemy świadectwo pamięci - o niezłomności, sile przetrwania i godności wszystkich Sybiraków.

Wystawa prezentowana w Sejmie ma promować budowę Muzeum Pamięci Sybiru, które ma powstać do 2016 roku w Białymstoku przy autentycznej rampie przy Węglowej, z której ruszały pociągi wywożące deportowanych w głąb ZSRR. Ekspozycja czynna będzie do poniedziałku, 18 kwietnia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny