Do refleksji skłaniają twórcy wystawy, którą od dziś możemy oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej. Organizatorami są: Fundacja Universitas Bialostocensis, Instytut Socjologii UwB, Biblioteka Uniwersytecka i Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku.
- Status różnych elementów architektury miejskiej i sposób ich prezencji się zmienia. Nas te zmiany zainteresowały i chcieliśmy je w jakiś sposób uchwycić - mówi Katarzyna Niziołek, prezes Fundacji Universitas Bialostocensis. - Jeden z kolegów zebrał kilkadziesiąt pocztówek z okresu PRLu, a studenci wykonali zdjęcia tych miejsc współcześnie. Ideą jest zachęcenie ludzi do zastanowienia się nad tym, co dzieje się z architekturą naszego miasta. I zadanie sobie najprostszego pytania: Co podoba nam się bardziej?
Pocztówki i fotografie podkreślają wielopoziomowość zmian miejskiej architektury: od prób zrekonstruowania powojennych budynków, po ich estetykę w przestrzeni reklamowo-informacyjnej. Zachęcają do tego, by obok budynków, takich jak Dom Partii, gmachy sądów przy ul. Skłodowskiej czy tzw. "spodki" nie przechodzić obojętnie, zwrócić na nie uwagę i zdać sobie sprawę z ich wartości historycznej i estetycznej.
Obok prac w bibliotece znajdują się też specjalne plansze, na których można zapisać swoje opinie i przemyślenia na temat współczesnej szaty Białegostoku. W ten sposób każdy Białostoczanin może wziąć aktywny udział w wystawie.
Ekspozycja będzie czynna do 12 lutego. Ale to nie koniec.
- Dopóki będzie chęć dyskutowania, dopóty będziemy prowokować do dyskusji - zaznacza Niziołek. - Chcemy, by była to wystawa ciągła. Z biblioteki przeniesiemy ją do dawnego Domu Partii na Placu Uniwersyteckim. Potem pokazywać będziemy ją w innych miejscach. Nie wykorzystaliśmy jeszcze całej kolekcji kadrów z PRL-u. Poza tym zdjęcia z ekspozycji były robione w jesienno-zimowej aurze i myślę, że zupełnie inaczej będzie to wyglądało w krajobrazie wiosenno-letnim.
"Ładniej? PRL w przestrzeni miasta" to pierwszy punkt projektu o tej samej nazwie. Jego celem jest zachęcenie Białostoczan do refleksji nad przestrzenią naszego miasta i zachodzącymi w niej zmianami w perspektywie ostatnich kilkudziesięciu lat.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?