Muzeum Pamięci Sybiru po raz kolejny zaprasza białostoczan do wędrówki po mieście śladami tego, co działo się w nim przed II wojną światową. W mieście już po raz drugi pojawiła się plenerowa wystawa „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39”.
Rok 1939 oznaczał dla Białegostoku, jak i całej Polski, początek najtragiczniejszego okresu w dziejach – II wojny światowej. Niemiecka i sowiecka agresja z września oznaczała podział Polski i jej zniknięcie z map. Dla Białegostoku pierwsze tygodnie wojny przyniosły aż dwie okupacje – najpierw tygodniową niemiecką, a następnie trwającą aż do czerwca 1941 roku – sowiecką.
- Chcieliśmy pokazać białostoczanom skomplikowane losy miasta i to, jak Białystok zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Dlatego też, tablice to zostały ulokowane w miejscach, które i białostoczanom i osobom w całym kraju są dobrze znane - opowiada Piotr Bosko z Muzeum Pamięci Sybiru.
W przeciwieństwie do standardowych wystaw, które zazwyczaj można spotkać w przestrzeni miejskiej, nie ma ona jednej konkretnej lokalizacji. Składa się bowiem z siedmiu elementów, które można znaleźć w kilku miejscach na mapie Białegostoku:
- na placu przed Teatrem Dramatycznym
- na obu dziedzińcach Pałacu Branickich
- na Rynku Kościuszki
- na ulicy Lipowej.
Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy i wiąże się z tytułem ekspozycji. Jej uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak wyglądał Białystok 85 lat temu pod rządami okupantów oraz poznać losy miasta i poszczególnych budynków, w których rozgrywały się historie o znaczeniu nie tylko lokalnym, ale również międzypaństwowym.
- Te tablice przypominają o naszej przeszłości - przeszłości trudnej i skomplikowanej - podkreśla Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. - Podczas II wojny światowej Białystok najpierw był okupowany przez Niemców, później przez Sowietów. Warto pamiętać o tych losach miasta. Dziękuję za tę inicjatywę Muzeum Pamięci Sybiru.
Ekspozycja była prezentowana w przestrzeni miasta w ubiegłym roku. Wtedy składała się z pięciu tablic. W tym roku doszły do niej dwie nowe plansze. Zamysł jest taki, aby co roku przybywały kolejne tablice.
Wystawę będzie prezentowana w przestrzeni miasta do 20 września 2024 roku.
Zobacz też:
Zobacz Q&A z Mandaryną !
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?