Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej"

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
mat. organizatora
Mobilna wystawa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej" zostanie zaprezentowana w Białymstoku. Ekspozycja składa się z murali o tematyce żydowskiej i jest próbą wypełnienia pustego miejsca, po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnienia o ich wielowiekowej obecności. Wernisaż odbędzie się w sobotę (14.05), o godz. 18.00 na Rynku Kościuszki przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ekspozycja "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej" to 30 murali z różnych miejsc Polski, które przedstawiają wybrane wątki historii polskich Żydów. Tragedia II wojny światowej, ale także późniejsze działania władz powojennych, spowodowały, że tkanka społeczna diametralnie się zmieniła. Osoby te stały się nieobecne. Pozostała po nich pustka.

Wystawa to również nowoczesna forma ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. Ma ona służyć upamiętnieniu Żydów oraz edukacji o historii Polski i Żydów.

W kilkunastu sekcjach tematycznych ekspozycja plenerowa przybliża polsko-żydowską historię, a zarazem sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi zatem odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i Polsce współczesnej, czyniąc to w atrakcyjny wizualnie sposób.

Jedną z omawianych na łamach „Pełno ich nigdzie” postaci jest urodzony w Białymstoku Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto. Wśród przykładów murali prezentowanych na wystawie zobaczymy także ten widniejący na budynku przy Zamenhofa 26 w Białymstoku – tam znajdował się kiedyś dom, w którym zamieszkiwał słynny „Dr Esperanto”.

Jak zapewniają organizatorzy wystawa „Pełno ich nigdzie” wpisuje się ponadto w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień w przestrzeni miejskiej, a także ma zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnieniu historii Żydów.

Ekspozycja "Pełno ich nigdzie" powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. W 2019 roku była prezentowana podczas Festiwalu Tolerancji w Zagrzebiu. W 2021 roku wystawę po raz pierwszy można było oglądać w pięciu miastach Polski: Lublinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Rzeszowie.

Wystawa jest dostępna w języku polskim oraz angielskim, w najbliższych tygodniach zostanie zaprezentowana w Ełku, Olsztynie, Trójmieście, Bydgoszczy i Toruniu. Wydarzenia towarzyszące.

Czytaj również:

Białystok. Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik w Książnicy Podlaskiej

Akademia Teatralna w Białymstoku rusza z Internetową Rekrutacją Kandydatów na studia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny