Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa Muzeum Wojska w Sejmie

(ak)
Obecnie w muzeum przy ul. Kilińskiego funkcjonuje jedna sala poświęcona Sybirowi. - Mamy tu kilka cennych eksponatów, m.in. od Klary Rogalskiej ze Związku Sybiraków - mówi Anna Danilewicz.
Obecnie w muzeum przy ul. Kilińskiego funkcjonuje jedna sala poświęcona Sybirowi. - Mamy tu kilka cennych eksponatów, m.in. od Klary Rogalskiej ze Związku Sybiraków - mówi Anna Danilewicz. Fot. Wojciech Oksztol
Wystawa Muzeum Wojska w Sejmie RP zostanie otwarta w kwietniu.

Pracujemy nad nowym projektem dotyczącym deportacji na Wschód, który chcemy zaprezentować w przestrzeni - mówi Anna Danilewicz z białostockiego Muzeum Wojska. - Będzie to interaktywna wystawa działająca na emocje i wyobraźnię zwiedzających.

Oprócz tradycyjnych eksponatów prezentowane na niej będą relacje osób, które przeżyły deportacje czy sześciany z podświetlanymi zdjęciami i dokumentami. Wystawa zagości w budynku Sejmu już w kwietniu. W organizacji pomógł Robert Tyszkiewicz, podlaski poseł PO.

- Wystąpiłem z taką propozycją do marszałka, Grzegorz Schetyna będzie patronował tej wystawie - mówi poseł. - Ekspozycje w Sejmie odbywają się rzadko, mają ekskluzywny charakter, dlatego są doskonałą okazją do promocji placówki.

Właśnie na to bardzo liczą białostoccy muzealnicy.

- Dla nas to ogromna szansa - mówi Anna Danilewicz. - Z jednej strony chcemy uhonorować ofiary Sybiru, a z drugiej zaprezentować się jako instytucja, która tworzy nową instytucję muzealną.

Obecnie w jednej z sal Muzeum Wojska prezentowana jest wystawa "Na okrutnej ziemi" dotycząca losów Polaków zesłanych na Sybir od XVIII wieku do 1956 roku. Ekspozycja jest początkiem nowego projektu Muzeum Wojska - tworzenia Muzeum Pamięci Sybiru. W pracach nad jego powstaniem będą pomagać pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum przy Węglowej

Muzeum Pamięci Sybiru ma powstać do 2016 roku przy ulicy Węglowej, w jednym z byłych magazynów wojskowych. Miejsce jest nieprzypadkowe - w pobliżu znajduje się dworzec Białystok Fabryczny, skąd w latach 1940-41 wywieziono ponad 20 tysięcy białostoczan. Muzeum ma być nowoczesną instytucją, gdzie wykorzystywane będą m.in. multimedia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny