Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Między wyobraźnią autora i grafika”. Politechnika Białostocka zaprezentowała wyjątkowe okładki (zdjęcia)

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka
W Centrum Nowoczesnego Kształcenia można zobaczyć wystawę najciekawszych projektów graficznych książek i wydawnictw. Okładki stworzyli pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Chociaż mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce, to jednak dla wielu z nas graficzne „opakowanie” ma znaczenie. Im bardziej intrygujące i piękne – tym większa szansa, że zawartość jest równie wyjątkowa.

W Białymstoku nad projektami okładek pracują m.in. graficy z Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Wybrane projekty pięciu z nich - dr. hab. Andrzeja Dworakowskiego, prof. PB, dr Urszuli Gireń, dr Anny Ciżewskiej-Czarneckiej, dr Magdaleny Toczydłowskiej-Talarczyk oraz mgr. inż. arch. Bogdana Supruna, można zobaczyć na wystawie w Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

Każdy z twórców tworzy okładki w swój własny, niepowtarzalny sposób. Czasem jest to prostota wykonania, innym razem nieszablonowe podejście do tematu, zaskakujący projekt graficzny, czy wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, jakie oferuje współczesna technika drukarska.

Projekty okładek pracowników PB zdobią publikacje zarówno regionalne, jak i krajowe. Niektóre z nich zdobywają nagrody w Polsce i za granicą, jak „Renesansowe projektowanie książek drukowanych w Polsce”, która podczas A’ Design Award & Competition we Włoszech w 2020 roku otrzymała nagrodę Gold A’ Design Award, czy „100 maksym o dezinformacji” – Fuji Nakamura, nominowanej do Najpiękniejszej Książki Roku 2020 w 61. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2020.

Książki zostały zaprezentowane w artystycznie zdobionych szafach autorstwa prof. Andrzeja Dworakowskiego. Na wystawie można też obejrzeć plakaty prezentujące dorobek artystów – okładki książek, a także dowiedzieć się jak wygląda proces projektowania książek.

Wystawa powstała we współpracy z Biblioteką Wydziału Architektury w ramach trwających: XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Można ją oglądać do 20 maja 2020 r.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny