Czy kosa była lepsza od karabinu? Dlaczego dyktatura Mariana Langiewicza trwała zaledwie kilka dni? Jaki był udział kobiet w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Odpowiedzi na te inne pytania związane z największym zrywem niepodległościowym w historii Polski XIX wieku można odnaleźć na wystawie plenerowej Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, poświęconej Powstaniu Styczniowemu. Od 11 września można ją oglądać w Białymstoku, na dziedzińcu Muzeum Podlaskiego, przy ratuszu.
Jak możemy przeczytać na stronie Muzeum Historii Polski ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864, przedstawiona na szesnastu stanowiskach: począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zaproponowanych zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.
Wędrująca wystawa odwiedziła Białystok
Wystawę „Powstali 1863–64” można obejrzeć w kilkunastu miastach – m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Busko-Zdroju, Częstochowie, Białymstoku czy w Płocku. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności zarówno w małych, jak i w większych miastach, ze szczególnym uwzględnieniem tych, wokół których toczyły się walki powstańcze. Kiedy opuści Białystok (ekspozycja planowana jest do 21 września) pojawi się w Płocku. Tam będzie można ją oglądać od 27 września do 8 października.
Zobacz Q&A z Mandaryną !
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?