Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystartował 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2022” w Białymstoku [ZDJĘCIA]

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Dawid Gromadzki/UM Białystoki/Michał Kość/MFMC 2022
Wczoraj (21 września) rozpoczął się 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2022” w Białymstoku. Zainaugurował go koncert pn. „Ukraina i Polska w muzyce cerkiewnej” chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” . W części konkursowej wystąpi kilkanaście chórów.

Krótka historia Festiwalu

W Hajnówce, miasteczku na skraju puszczy, w 1981 roku rozpoczęła się historia festiwalu. Na pomysł organizacji wpadł Mikołaj Buszko. Z pomocą ks. Michała Niegierewicza oraz ks. Jerzego Szurbaka plan wprowadził w życie.

Pierwsze Dni Muzyki Cerkiewnej – Hajnówka 1982 trwały od 13 do 16 maja. Wzięło w nich udział dziewięć chórów parafialnych – przyjechały wówczas głównie chóry wiejskie i autentyczne ludowe chóry cerkiewne. Na zakończenie wystąpił zawodowy Zespół Muzyki Cerkiewnej Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją ks. Jerzego Szurbaka.

W roku 1991 „Dni” przekształcają się w Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Skromne spotkania parafialnych chórów przeradzają się w wielką imprezę międzynarodową o wysokim poziomie artystycznym.

Otwierając XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w 1994 roku Metropolita Bazyli określił główne przesłanie tej imprezy

Myślą przewodnią hajnowskiego festiwalu, który z przeglądu chórów parafialnych przekształcił się w tradycyjną imprezę międzynarodową, jest dotarcie do źródeł cerkiewnej muzyki i początków chrześcijaństwa, pielęgnowanej przez stulecia, a następnie zapomnianej, wydobycie i upowszechnienie najpiękniejszych jej pereł, pieśni łączących niebo i ziemię, a dusze w jedność

Spory wokół festiwalu

Początek XX w. to okres sporów odnośnie formuły imprezy. Dyrektor Mikołaj Buszko oświadcza na łamach prasy

Festiwal nigdy nie miał ambicji, aby stać się wydarzeniem liturgicznym. Od początku była to impreza świecka. Chcieliśmy oprócz walorów duchowych wydobyć również walory artystyczne muzyki cerkiewnej i przybliżyć ją szerokiej publiczności. Wykonawcy Festiwalu tworzą wyjątkową mieszankę kultur i narodowości

Próby odebrania Festiwalowi niezależności przez władze Hajnówki i środowisko parafialne kończą się niepowodzeniem. W 2002 roku chóry występują w Sali Kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury. W 2003 roku XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – Hajnówka w całości przenosi się do Białegostoku. Przesłuchania konkursowe i koncerty, w których bierze udział 20 chórów z 14 krajów całego świata odbywają się w Filharmonii Białostockiej, a także w Pałacu Branickich.

W wydarzeniu rokrocznie udział biorą zespoły z całego świata, a organizatorzy konsekwentnie trzymają się sprawdzonej formuły imprezy, komplementowanej zarówno przez przyjeżdżających na przesłuchania chórzystów, jak i szeroki świat muzyczny.

41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej

MFMC może poszczycić się ponad 40-letnią tradycją, jest jedną z najważniejszych imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną na świecie. Występy odbywają się w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej.

Każdego roku festiwal gości ponad tysiąc śpiewaków z ponad trzydziestu chórów z całego świata. Nie inaczej jest i w tym roku. Formuła festiwalu obejmuje kilka kategorii, w ramach których występują chóry odrębnie oceniane

  1. chóry parafialne wiejskie
  2. chóry parafialne miejskie
  3. chóry parafialne inne
  4. chóry świeckie amatorskie
  5. chóry świeckie zawodowe

Zobacz jak wyglądał koncert inauguracyjny

W przesłuchaniach konkursowych, zaplanowanych na piątek i sobotę, weźmie udział trzynaście chórów z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Laureaci będą znani w niedzielę.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny