Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyśniona historia kina na Podlasiu. Podlascy artyści na niezwykłych fotografiach wykonanych techniką mokrego kolodionu

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Wernisaż wystawy "Wyśniona historia kina na Podlasiu" odbędzie się 19 sierpnia. Zostaną na niej przedstawione fotografie podlaskich artystów, którzy wcielą się w dawne, filmowe legendy.
Wernisaż wystawy "Wyśniona historia kina na Podlasiu" odbędzie się 19 sierpnia. Zostaną na niej przedstawione fotografie podlaskich artystów, którzy wcielą się w dawne, filmowe legendy. Materiały prasowe
Adam Woronowicz, Magdalena Warzecha, Kobas Laksa, Monika Buchowiec, Paweł Małaszyński, Ewa Borysewicz, Maciej Szupica - tych i wielu innych artystów będziemy mogli oglądać na fotografiach podczas dzisiejszej wystawy. Zdjęcia zostały wykonane XIX-wieczną techniką mokrego kolodionu. Wernisaż odbędzie się o godz. 18 w foyer kina Forum.

Ekspozycja "Wyśniona historia kina na Podlasiu" powstała w celu przybliżenia mieszkańcom miasta i regionu postaci kluczowych dla rozwoju podlaskiej kinematografii. W legendarnych twórców i aktorów wcielać się będą współcześni artyści związani z Białymstokiem. Oglądając wystawę poznamy m.in. Minę Bern, Polę Negri, Iscraela Beckera czy Piotra Lebiedzińskiego.

Zdjęcia wykonał białostocki fotograf i rekonstruktor XIX-wiecznej fotografii Andrzej Górski. Do realizacji projektu wykorzystał archaiczną technikę mokrego kolodionu. Proces kolodionowy okres swojej świetności przeżywał w latach 50. XIX wieku. Później sposób ten został wyparty przez inne techniki.

- Niejednokrotnie czułem się nieporadnie trzymając w dłoni szklaną płytę. Pewnie gdybym zdjęcia wykonywał sto lat temu, zostałbym wyśmiany, że posługuję się procesem z lamusa. Teraz jest odwrotnie. Mam wrażenie, że mój ciężki aparat budzi zaufanie modeli - zdradza Andrzej Górski.

Pytany o niedoskonałości widoczne na zdjęciach, tłumaczy

- Są zapisem wszystkiego co towarzyszyło sesji: temperatury powietrza, wilgotności, lepkości kolodionu. Oczywiście są też sumą popełnionych błędów, a to wynikających ze stresu – bo kończy się czas portretowanego, a to ze zmęczenia – bo wcześniej trzeba było rozstawić ekwipunek, którego waga czasami przekraczała sto kilogramów.

Inicjatorami projektu są członkowie Kolektywu Kaufman Bros & Sista: Tomasz Adamski (filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku, niezależny filmowiec) i Maciej Rant (pomysłodawca akcji Filmowe Podlasie Atakuje! i festiwalu ŻUBROFFKA, niezależny filmowiec). Na szklane płytki przeniósł ją Andrzej Górski, fotograf i rekonstruktor XIX-wiecznej fotografii.

Swoją wystawą chcą z jednej strony przywrócić pamięć dawnych legendach, z drugiej za sprawą współczesnych modeli, pokazać, że historia kina jest wciąż żywa i zmienna.

- Mamy wrażenie, że nasza wystawa to tylko część czegoś większego, że istnieje w historii podlaskiego kina dużo więcej zapomnianych wydarzeń i osób. Mamy nadzieję, że uda nam się w przyszłości natrafić na ich ślady. Na pewno nie przestaniemy śnić! - mówią twórcy wystawy.

Ekspozycja jest wstępem do książki „Białystok i Podlasie na ekranie. Historia filmu na Podlasiu”, nad którą pracują Tomasz Adamski i Maciej Rant.

Wystawa czynna do 21 września 2021 w godz. 14:00-21:00

Zdjęcia zostaną zaprezentowane w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny