MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyraźny spadek cen na stacjach PKN Orlen. A analitycy dają nadzieję na dalsze obniżki

Artur Kiełbasiński
Stacja paliw na Mokotowie we wtorek w południe
Stacja paliw na Mokotowie we wtorek w południe Maciej Jasiński
Cena ropy naftowej na światowych rynkach spadła właśnie poniżej 100 USD za baryłkę. Tymczasem obniżki cen już widać na stacjach PKN Orlen. Trend spadkowy utrzymywał się na stacjach od kilku dni, choć obniżki były symboliczne. Tymczasem we wtorek cena paliwa na stacjach PKN Orlen spadła średnio o 20 groszy.

Zapewne to pierwsze efekty fuzji Orlenu z Lotosem, które już są widoczne i są korzystne dla kieszeni kierowców. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa Orlenu Daniela Obajtka ceny paliw zaledwie dzień po finalizacji fuzji spadły o ok. 20 groszy na litrze.

Skąd zmiany? Po połączeniu PKN Orlen z Grupą Lotos pozycja multikoncernu jako "kupca ropy" uległa wyraźnej poprawie i łatwiej jest wynegocjować znaczące upusty cenowe. PKN Orlen od początku procesu fuzji zapowiadał, że jej celem jest pełne wykorzystanie wszystkich synergii, w tym logistycznych czy w przypadku zakupu surowców. To zapewni odporność na wahania otoczenia, które w przypadku tej branży jest bardzo niestabilne. A to przy korzystnych warunkach wpłynie bezpośrednio na stabilność cen na stacjach.

Jednak wtorkowy spadek cen może być dopiero początkiem dobrych wiadomości dla kierowców.

"(W środę - dop. red.) Czeka nas spotkanie OPEC+. Rynek będzie zwracał uwagę, czy Arabia Saudyjska może przekonać do zwiększenia produkcji pozostałych członków OPEC+ w odpowiedzi na niedawną podróż prezydenta Bidena do Arabii Saudyjskiej - napisała w analizie Urszula Cieślak, ekspertka firmy analitycznej Reflex.

Eksperci z tej firmy zwracają uwagę na jeszcze jeden wątek, sprzyjający obniżkom cen paliw. Jak napisali, wzrost liczby zakażeń Covid na całym świecie może prowadzić do ponownych ograniczeń pandemicznych, które ograniczają aktywność gospodarczą i zapotrzebowanie na energię. "Rząd Chin utrzymuje ścisłą strategię Covid-Zero. Blokady już zaszkodziły chińskiemu popytowi na ropę i obniżyły ceny. W czerwcu import ropy naftowej do Chin spadł do najniższego od czterech lat poziomu 8,75 mln baryłek dziennie."

Biorąc pod uwagę prognozy makro i już widoczne efekty fuzji można przypuszczać, że kolejne spadki cen paliw będą miały miejsce na polskich stacjach w najbliższym czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny