MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyprawka szkolna jest droższa. Duży wzrost w porównaniu z minionym rokiem

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Ceny artykułów do szkoły wzrosły w stosunku do roku ubiegłego. Rodzice wyprawki szkolne kupują najczęściej w sierpniu. Niektórzy odkładają ten zakup na wrzesień. Opublikowano najnowszy raport na temat wyprawki w nowym roku szkolnym 2024/2025. Gdzie najchętniej Polacy kupują przybory do nauki?

Spis treści

Wyprawka szkolna 2024/2025 kosztuje więcej

Najnowszy raport ujawnia, że powrót dzieci do szkół przyniesie największe zyski dyskontom i hipermarketom. Ceny artykułów szkolnych w okresie wakacyjnym wzrosły o 6,2 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Sprzedawcy detaliczni zorganizowali również o 17,9 proc. więcej promocji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dane przedstawione przez UCE Research i Grupę Offerista pokazują, że 8,7 proc. Polaków już w lipcu zakupiło wyprawki szkolnej dla swoich dzieci. Z kolei 26,7 proc. rodziców dokonało zakupów na początku sierpnia, 21,6 proc. w połowie miesiąca, a 26,1 proc. planuje to zrobić pod koniec sierpnia.

Kiedy Polacy kupują wyprawkę?

Według autorów raportu, sklepy mogą spodziewać się „prawdziwego szturmu” w najbliższym czasie, choć nie będzie on tak intensywny, jak w poprzednich latach.

– To narodowa tradycja, że z tego typu zakupami czekamy do samego końca, a czasem robimy je nawet na początku września. W lipcu rodzice jeszcze nie myślą o szkole. To szczyt wakacji, więc nie zawracają sobie tym głowy, zwłaszcza że artykułów szkolnych w sklepach nie brakuje, a im bliżej roku szkolnego, tym chętniej robią one promocje. Polacy najczęściej zaopatrują dzieci w artykuły potrzebne do szkoły w sierpniu, co potwierdzają wyniki raportu, według którego w tym miesiącu dokona tego łącznie aż 74,4 proc. badanych – skomentował Robert Biegaj z Grupy Offerista.

Ekspert zauważył również, że zmienił się sposób planowania i robienia szkolnych zakupów.

– W minionych latach największy boom przypadał na sam koniec miesiąca. Dotyczył nawet 40 proc. konsumentów. Teraz będzie inaczej, bo Polacy w mniejszym stopniu oczekują promocji, ponieważ poprawiła się ich sytuacja finansowa. Coraz częściej wolą więc zrobić takie zakupy nieco wcześniej, żeby nie zostawiać ich na ostatnią chwilę, oczywiście kosztem mniejszych oszczędności – dodał Biegaj.

Preferencje zakupowe dotyczące wyprawki szkolnej

Na początku września artykuły szkolne planuje kupić 9,2 proc. konsumentów, a 2,6 proc. zamierza z tym czekać nawet do połowy miesiąca. 5,1 proc. nie wie, kiedy tym się zajmie.

– Wyniki świadczą o tym, że łącznie blisko 12 proc. rodziców i opiekunów chce zrobić zakupy w czasie największych rynkowych promocji, kiedy sklepy będą chciały się pozbyć tego sezonowego towaru – wskazał ekspert z Grupy Offerista.

Z raportu wynika, że 37,9 proc. ankietowanych wybiera zakupy szkolne w dyskontach, natomiast 30,8 proc. preferuje hipermarkety.

– Blisko 69 proc. kupi artykuły szkolne w sklepach reprezentujących dwa największe rynkowe formaty. Sieci z tych segmentów będą się bić o to, która z nich najwięcej zarobi. Niewielką przewagę procentową mają tutaj dyskonty – zauważył Biegaj.

Autorzy badania podkreślili, że w dyskontach jest węższy asortyment, ale konsumenci są przyzwyczajeni do tego, że tam mogą nabywać drobniejsze rzeczy, takie jak zeszyty czy kredki, w dobrych cenach.

– Po większe zakupy, np. plecaki, konsumenci udadzą się uzupełniająco do hipermarketów. Zresztą od wielu lat widać trend, że po zakupy art. szkolnych konsumenci finalnie udają się do 2-4 sklepów, w tym do specjalistycznych księgarni i innych formatów, żeby mieć lepszy wybór – wskazano.

Gdzie Polacy kupują wyprawki?

Z danych wynika, że w supermarketach wyprawkę szkolną skompletuje 7,3 proc. respondentów, w hurtowniach – 7,7 proc., a w niezależnych sklepach (w tym w specjalistycznych księgarniach), nienależących do żadnej sieci – 11,7 proc.

– Te wyniki nie wyglądają zbyt imponująco w porównaniu do dyskontów i hipermarketów, ale trzeba zauważyć, że np. supermarkety nie przykładają zbytniej uwagi do asortymentu szkolnego, który jest traktowany jako sezonowy dodatek do żywności i tym podobnych towarów – wskazał Biegaj.

Na wniosku (oprócz innych danych) trzeba podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.Zawiadomienia o przyznaniu świadczenia dotrze drogą elektroniczną.

Dobry start, czyli 300 plus na wyprawkę w roku szkolnym 2024...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny