Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypocznij w lesie - bezpiecznie i zgodnie z prawem

Maria Nowicka-Szpakowicz z Dyrekcji
Wypocznij w lesie
Wypocznij w lesie Maria Nowicka-Szpakowicz
Latem zapraszamy szczególnie serdecznie wszystkich miłośników leśnych ostępów do korzystania z uroków natury. Aby robić to bezpiecznie - i dla siebie, i dla lasów - warto poznać kilka zasad.

Jak to jest ze wstępem do lasu

Pikniki na polanie, wędrówki po leśnych duktach czy rowerowe wycieczki do lasu to bardzo popularne wśród Polaków formy wypoczynku. Są one też niedrogie, a to dzięki temu, że w Polsce większość lasów to Lasy Państwowe, które są dostępne dla społeczeństwa. Są jednak pewne, określone nawet ustawą o lasach, sytuacje, gdy do lasu wchodzić nie należy. Do takich "zakazanych" części lasów należą uprawy leśne do 4 m wysokości, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne czy ostoje zwierząt. Bywają też sytuacje, kiedy okresowy zakaz wstępu do lasu ogłaszany jest przez właściwego nadleśniczego. Są to sytuacje wyjątkowe, związane z bezpieczeństwem, np. duże zagrożenie pożarowe, wykonywanie zabiegów gospodarczych, zniszczenie drzewostanów podczas huraganów itp. Takie objęte zakazem wstępu lasy oznacza się tablicami "Zakaz wstępu" ze wskazaniem przyczyny i - jeśli to możliwe - terminu jego obowiązywania. O czasowych zakazach wstępu spowodowanych np. zagrożeniem pożarowym, leśnicy informują na stronach internetowych, w lokalnych mediach, a zbiorcza informacja o zakazach wstępu do lasów publikowana jest na mapie zamieszczonej pod adresem www.lasy.gov.pl w zakładce "zakazy wstępu do lasu".

Właściciel lasu prywatnego w razie opisanych wyżej sytuacji, także powinien oznaczyć las. Ma także prawo w ogóle nie życzyć sobie, aby do jego lasu ktoś wchodził - wówczas również powinien oznaczyć swój las odpowiednimi tablicami.

Są też sytuacje, kiedy kierując się zdrowym rozsądkiem, sami powinniśmy podjąć decyzję o nie wchodzeniu do lasu - np. burze i silne wiatry. Jeśli jednak burza zastanie nas już w lesie, warto wyłączyć telefon komórkowy, a miejsca schronienia pod żadnym pozorem nie wolno szukać pod najwyższymi drzewami.

Płonie ognisko w lesie...

Lasy, szczególnie te z przewagą gatunków drzew iglastych, są szczególnie podatne na działanie ognia. Wobec tego ustanowiono jasne przepisy. Te stanowią, że rozpalanie ognisk w lesie i w odległości 100 m od jego granicy poza miejscami do tego wyznaczonymi jest wykroczeniem i grozi za nie kara grzywny. Dla palaczy też nie mamy dobrych wiadomości - jeśli palą poza utwardzonymi drogami i miejscami wyznaczonymi do pobytu ludzi (np. wiaty leśne), również popełniają wykroczenie. Co zatem z romantyczną przyjemnością ogniska w lesie? Czy jest ono w ogóle możliwe? - Oczywiście. Najlepiej w tym celu kontaktować się z miejscowymi leśniczymi, którzy znając swój teren, pomogą nam zlokalizować najbliższe wyznaczone miejsce ogniskowe. Kontakty do nich oraz mapki zasięgu leśnictw można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw. Niektóre - np. ostatnio Nadleśnictwo Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej - opracowały specjalne aplikacje na urządzenia mobilne, gdzie również można znaleźć numery telefonów leśników.

Zwierzę w lesie

Las pełen jest zwierza, co nie znaczy, że nie możemy się doń wybrać z własnym pupilem. I tu jednak obowiązują nas pewne restrykcje. Często bowiem nasze potulne zazwyczaj psiaki wypuszczone na wolność w lesie i oszołomione mnóstwem jego zapachów, mogą się zachowywać zupełnie nieprzewidywalnie, np. atakując i zabijając sarny, zające czy innych mieszkańców kniei. Dlatego psy powinniśmy zawsze wyprowadzać na smyczy i w kagańcu. Gdy natomiast sami spotkamy się z dzikim mieszkańcem lasu, zazwyczaj to on jest tym bardziej przestraszonym i ucieka. Jeśli nie - nie zbliżajmy się do niego. Najlepiej spokojnie się wycofać, dla uspokojenia nucąc sobie coś pod nosem. Jeśli zaś chodzi o komary i kleszcze - możemy stosować różnego rodzaju preparaty odstraszające te stworzenia, ale polecamy też najprostszy środek - odpowiednie ubranie, czyli koszulę z długim rękawem, długie nogawki spodni włożone w zakrywające kostkę buty i czapeczkę. A do tego dokładne oględziny i pranie ubrań po powrocie z lasu.

Gdzie i czym wolno jeździć?

Pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi i motorowerami możemy się w lesie poruszać tylko po drogach publicznych. Drogami leśnymi wolno nam jeździć tylko wtedy, gdy zostały one oznakowane drogowskazami, np. do określonej miejscowości.

Podobnie rzecz się ma z parkowaniem. Postój pojazdów określonego rodzaju jest dozwolony tylko w wyznaczonych miejscach. Leśnicy starają się udogadniać turystom dostęp do lasów, dlatego takich miejsc postojowych powstaje przy terenach leśnych coraz więcej.

Najnowszy w naszym regionie oddali do użytkowania leśnicy z Nadleśnictwa Knyszyn. Parking ustawiony jest na trasie do Augustowa, naprzeciwko drogi do Rybnik. Rosną tam lasy znane z bogactwa prawdziwków, podgrzybków i innych owoców runa leśnego. Jest to jedna z form udostępniania terenów leśnych w ramach kampanii Lasy Państwowe Zapraszamy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny