Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyłudzenie VAT i mafia paliwowa. Na polecenie białostockiej prokuratury CBŚP zatrzymało dwie kolejne osoby, w tym adwokata

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Wielowątkowe śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej m.in. przez suwalskiego przedsiębiorcę Dariusza M. oraz ukrywającego się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Igorsa T.
Wielowątkowe śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej m.in. przez suwalskiego przedsiębiorcę Dariusza M. oraz ukrywającego się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Igorsa T. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty związane z działalnością suwalskiej spółki zajmującej się obrotem paliwami. Śledztwo dotyczące wyłudzenia VAT jest wielowątkowe. Ogółem zarzuty usłyszało już ponad 200 podejrzanych. Skala uszczupleń podatkowych szacowana jest na ponad 1 miliard złotych.

Wyłudzenie VAT. Transfery milionów złotych i nieruchomości za nielegalne środki

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji działali na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. To jej rzecznik, prokurator Paweł Sawoń, poinformował o ostatnich zatrzymaniach.

Jak podał, Alinie S. przedstawiono zarzuty udaremnienia w okresie od sierpnia 2013 r. do stycznia 2014 roku zaspokojenia Skarbu Państwa jako wierzyciela spółki zawiadywanej przez Dariusza M. Według śledczych, działając wspólnie i w porozumieniu ukryli oni składniki majątku spółki - w kwocie ponad 646 milionów złotych - poprzez przyjmowanie wpłat od kontrahentów spółki na rachunek specjalnie założonego podmiotu gospodarczego. Potem realizowali fikcyjne wypłaty gotówkowe na podstawie 94 czeków, co umożliwiło dalsze funkcjonowanie spółki Dariusza M. i Igorsa T. podejrzanych o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

- Sprawcy działali w celu uniknięcia zatrzymania środków pieniężnych, bowiem z początkiem sierpnia 2013 roku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku - w ramach prowadzonego postępowania skarbowego - zajął konto suwalskiej spółki określając przybliżone kwoty zobowiązań podatkowych z tytułu nieuiszczonego podatku VAT - tłumaczy Paweł Sawoń, zastępca Prokuratora Regionalnego w Białymstoku.

Czytaj też:

Druga z zatrzymanych pod koniec maja br. to Agnieszka M. W okresie od grudnia 2020 roku była obrońcą Dariusza M. Kobieta usłyszała zarzut dotyczący przyjęcia od kwietnia 2014 roku do lipca 2021 roku na swoje rachunki bankowe prawie 10 milionów złotych pochodzących z przestępstw skarbowych, przekazania na grecki rachunek bankowy Dariusza M. kwoty ponad 1,8 miliona złotych oraz nabycia pięciu nieruchomości o łącznej wartości 5 milionów złotych, w tym od spółki kontrolowanej przez Dariusza M.

Wielomilionowe uszczuplenia w podatku VAT. Podejrzanym grozi 10 lat więzienia

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Dodatkowo prokurator uzupełnił zarzuty w stosunku do podejrzanego Dariusza M., zarzucając mu działanie wspólnie i w porozumieniu z wymienionymi kobietami w zarzucanych im przestępstwach.

To część dużego śledztwa, które dotyczy:

  • zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej m.in. przez Dariusza M. oraz ukrywającego się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Igorsa T.,
  • posługiwania się poświadczającymi nieprawdę, nierzetelnymi fakturami VAT,
  • składania nierzetelnych deklaracji podatkowych,
  • jak również tzw. prania brudnych pieniędzy.

- Członkowie grupy zaniżali podstawę opodatkowania i podatku należnego poprzez niewykazywanie w wystawionych fakturach sprzedaży, rejestrach i deklaracjach VAT rzeczywistej wartości usług wykonanych na rzecz podmiotów dokonujących wewnątrz wspólnotowych nabyć paliw - wynika z ustaleń prokuratury ujawnionych przez Pawła Sawonia.

Ponad 200 podejrzanych. Zabezpieczono m.in. luksusowe wille w Grecji

Działania Prokuratury Regionalnej w Białymstoku podejmowane w ścisłej współpracy z funkcjonariuszami Działu Ustalania i Odzyskiwania Mienia Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego w Warszawie doprowadziły do ujawnienia i zabezpieczenia mienia w Polsce, jak i za granicą – o łącznej wartości ponad 22 milionów złotych.

Zobacz także:

Jak wymienia prokurator Sawoń, wśród zabezpieczonych nieruchomości znajdują się dwie luksusowe wille z basenami położone na jednej z najbardziej atrakcyjnych turystycznie wysp Republiki Greckiej, których wartość przekracza 8 milionów złotych.

- Nadto to zabezpieczono udziały w dwóch nieruchomościach gruntowych o powierzchni blisko półtora hektara położonych na tej samej wyspie przeznaczonych pod zabudowę turystyczną, a także udziały w greckiej spółce deweloperskiej - informuje zastępca Prokuratora Regionalnego w Białymstoku.

Ogółem prokuratura dokonała zabezpieczeń na kwotę około 80 milionów złotych.

W śledztwie, we wszystkich jego wątkach, zarzuty usłyszało ponad 200 podejrzanych, skala uszczupleń podatkowych wynosi ponad 1 miliard złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyłudzenie VAT i mafia paliwowa. Na polecenie białostockiej prokuratury CBŚP zatrzymało dwie kolejne osoby, w tym adwokata - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny