Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykup mieszkań komunalnych w Białymstoku. Rewolucyjne zmiany w sprzedaży: nie będzie 90 proc. bonifikat, tylko 30 proc.

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Od wielu lat o wykup starają się nauczyciele dawnego Zespołu Szkół Melioracji Wodnych, którzy mieszkają w 4-mieszkaniowym blok przy ul. Antoniuk Fabryczny 1 B. Ich proponowane zmiany nie dotyczą. Mają więc szansę, by w końcu kupić mieszkania.
Od wielu lat o wykup starają się nauczyciele dawnego Zespołu Szkół Melioracji Wodnych, którzy mieszkają w 4-mieszkaniowym blok przy ul. Antoniuk Fabryczny 1 B. Ich proponowane zmiany nie dotyczą. Mają więc szansę, by w końcu kupić mieszkania. Wojciech Wojtkielewicz
Władze miasta przedstawią na poniedziałkowej (25 maja) sesji projekt rewolucyjnych zmian w sprzedaży mieszkań komunalnych. Nie będzie już można skorzystać z 90-procentowej bonifikaty i wykupić mieszkania już po pięciu lata wynajmowania. Trzeba będzie nieprzerwanie mieszkać minimum przez 20 lat i regularnie płacić czynsz. A bonifikata to 30 procent. Oburzone proponowanymi zmianami jest miejskie PiS, które od lat postuluje, by miasto sprzedawało mieszkania.

Nasz zasób mieszkaniowy w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie się skurczył, a obecnie kolejka czekających na przyznanie mieszkania komunalnego wynosi ok. 600 osób - mówi wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz.

Na poniedziałkowej (25 maja) sesji władze miasta przedstawią radnym propozycje zmian w zasadach sprzedaży mieszkań komunalnych. Zmiany są rewolucyjne. Do tej pory (za sprawą uchwały z grudnia 2016 roku przegłosowanej przez większościowe wówczas PiS) mieszkania, które zostały wybudowane przed 31 grudniem 1998 roku można było nabyć ze sporą bonifikatą. Od 50-procentowej przy 5-letnim okresie najmu do 90-procentowej przy okresie 40-letnim. A nawet 95-procentowej, jeśli kupującym (lub też współkupującym) był repatriant lub kombatant. Albo wdowa po repatriancie lub kombatancie.

Czytaj też: Mieszkania komunalne na własność. PiS uwolniło te przed 1998 rokiem

Teraz władze proponują jednolitą bonifikatę wynoszącą 30 proc (plus 5 proc. w ww. przypadku repatrianta, kombatanta i wdów po nich). Żeby skorzystać z takiej bonifikaty trzeba przez 20 lat nieprzerwanie mieszkać w danym lokalu i płacić regularnie czynsz. Natomiast jeżeli ktoś będzie przez ostatnie 10 lat przed złożeniem wniosku o wykup korzystał z pomocy finansowej miasta (w postaci umorzeń należności za zaległości czynszowe, odsetek czy obniżek czynszów), z możliwości wykupu będzie mógł skorzystać dopiero po 10-letnim uiszczaniu opłat za lokal w pełnej wysokości.

W projekcie uchwały jest też mowa o likwidacji wprowadzonej we wrześniu 2018 roku przez większościowe wówczas PiS zasady, że miasto może sprzedawać mieszkania również w tzw. setkach, czyli blokach, które w stu procentach należą do gminy. Przed wrześniem 2018 roku władze przy odmowie sprzedaży powoływały się właśnie na stosowany przez siebie zakaz sprzedawania mieszkań w "setkach". Teraz niejako chcą wrócić do zapisów sprzed PiS-owskiej zmiany.

Czytaj też: Znów można kupić mieszkanie komunalne. Teraz ma być łatwiej

Jedną z takich "setek" jest chociażby 4-mieszkaniowy blok przy ul. Antoniuk Fabryczny 1 B, gdzie mieszkają nauczyciele dawnego Zespołu Szkół Melioracji Wodnych. W innym projekcie uchwały, który stanie na sesji jest mowa o przystąpieniu do zmiany planu miejscowego, dzięki której mieszkania te nie będą już miały funkcji edukacyjnej, ale mieszkaniową. - Dzięki temu będzie możliwy wykup, a staramy się już od kilkunastu lat. Miejmy nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie - mówi pan Piotr, który w lokalu komunalnym (pierwotnie było to mieszkanie służbowe) mieszka od 1979 roku.

Jego i pozostałych mieszkańców wspomnianego bloku zmiany proponowane obecnie przez władze nie dotyczą. Tak jak wszystkich, którzy złożyli wniosek o wykup przed dniem sesji, czyli 25 maja.

W ostatnich latach pisaliśmy o wielu mieszkańcach, którzy przez lata nie mogli doprosić się o kupno lokali w blokach m.in. przy ul. Pułaskiego czy Matejki. Radni PiS informowali podczas styczniowej sesji, że od 1 stycznia 2016 roku do urzędu wpłynęło tysiąc takich wniosków. Władze stały jednak na takim stanowisku, że żadna uchwała rady miasta nie może zmusić prezydenta do sprzedaży mieszkań, bo należy to do jego suwerennej decyzji.

Czytaj też: Mieszkania komunalne. Mieszkańcy przyszli na sesję rady miejskiej. Nie dopuścili ich do głosu (zdjęcia)

- Niestety nowa uchwała mocno zawęży grono osób starających się o wykup mieszkań z bonifikatą, która po zmianach może wynieść maksymalnie 35 proc. - komentuje przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski. - Przykro mi, że w dobie pandemii prezydent z taką pieczołowitością działa wbrew interesowi mieszkańców, którzy chcąc mieć własny dach nad głową od lat starają się o wykupu mieszkań komunalnych.

Wspomina też PiS-owską uchwałę z grudnia 2016 roku, która umożliwiła wykup mieszkań zbudowanych przed 31 grudnia 1998 roku. - Jak widać nasza uchwała nie była panu prezydentowi na rękę - mówi.

Przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym z KO komentuje, że rozwiązanie, które obecnie proponują władze miasta jest swego rodzaju kompromisem.

- Do nas jako radnych zgłaszają się nie tylko osoby, które starają się o wykup mieszkań, ale też ci, którzy mówią, że gmina nie powinna sprzedawać, bo na zasób komunalny składają się przecież wszyscy mieszkańcy - mówi.

Czytaj też: Białystok. ul. Świętego Jerzego: Mieszkania komunalne do wykupu. Ale okazuje się, że tylko w teorii [ZDJĘCIA]

Zbigniew Nikitorowicz przypomina zaś, że mieszkania komunalne mają służyć zaspokojeniu potrzeb osób najuboższych czy tych, których dotknęła eksmisja po wyrokach sądowych. - Musimy chronić zasób, a nie go wyprzedawać - mówi.

Przyznaje, że już od dłuższego czasu nosił się z przedstawieniem radnym zmian. - Pracę przyśpieszył koronawirus. Mieliśmy w planach budowę osiedla komunalnego przy ul. Bema na kilkaset mieszkań. Będziemy musieli zamrozić te plany. Na czerwcową sesję przygotowujemy zmianę w Wieloletniej Prognozie Finansowej i zdjęcie 150 mln zł, które było przeznaczone na ten cel - podkreśla wiceprezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny