Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska. Ślady z epoki żelaza pod Wasilkowem

Julita Januszkiewicz
Prace archeologiczne pod Wasilkowem.
Prace archeologiczne pod Wasilkowem. Andrzej Zgiet
Archeolodzy znaleźli tu fragmenty naczyń ceramicznych sprzed kilku tysięcy lat. To nie pierwsze takie odkrycie w regionie. - Przed tygodniem zakończono prace archeologiczne w Dębowiku koło Supraśla. Dzięki takim badaniom możemy poznać naszą najstarszą historię - mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Koło Wasilkowa od kilku dni trwają wykopaliska archeologiczne. Poprzedzają one budowę osiedla mieszkalnego. - Przed laty archeolodzy zauważyli w ziemi fragmenty ceramiki.

Przypuszczamy, że w tym miejscu jest stanowisko archeologiczne. Dlatego należy je zbadać - wyjaśnia Kornelia Piasecka z działu archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Gdyby pod ziemią odkryto cenne znaleziska, wtedy inwestycja trzeba byłoby wstrzymać.

- Badania są ważne, bo dzięki nim możemy uratować zabytki przed zniszczeniem - podkreśla Kornelia Piasecka.

Są już pierwsze efekty prac. Na razie naukowcy natrafili na kilkadziesiąt fragmentów ceramiki z epoki żelaza. Archeolodzy wstępnie datują je na I wiek p.n.e. Wśród wykopanych przedmiotów są także fragmenty naczyń z okresu nowożytnego.

- Eksponaty są częściowo zniszczone. Jedno z nich było zdobione nacięciami - tłumaczy Kornelia Piasecka.

Zanim przedmioty te trafią do muzeum, zostaną zakonserwowane, zinwentaryzowane i opisane.
Według naukowców, to ważne odkrycie. Przypuszczają oni, że przed tysiącami laty istniała tutaj osada. Prawdopodobnie żyli w niej ludzie. - Jednak by informacje były precyzyjne, badania muszą być bardziej zaawansowane - przyznaje Kornelia Piasecka.
Dlatego wykopaliska potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

To nie pierwsze takie odkrycie w regionie. Przed tygodniem zakończyły się prace archeologiczne w kolonii Dębowik koło Supraśla. Naukowcom udało się odnaleźć ślady zabudowań z okresu neolitu. Prawdopodobnie około cztery tysiące lat temu istniał tu niewielki obiekt mieszkalny.
Z kolei przed rokiem naukowcy odkryli w Dębowiku relikty osady neolitycznej pochodzącej z drugiej połowy trzeciego tysiąclecia przed naszą erą.

Natrafiono też na pozostałości obozowisk i osiedli z okresu środkowej epoki kamienia - mezolitu, neolitu oraz brązu oraz bogaty zbiór przedmiotów. Archeolodzy natknęli się też na pozostałości grobu ciałopalnego.

Natomiast przed kilkoma miesiącami w Kleosinie, podczas przebudowy ulicy Zambrowskiej, robotnicy przypadkowo natrafili na ludzkie szczątki. Specjaliści twierdzą, że mógł być tu cmentarz z XVII wieku.

Zdaniem Andrzeja Lechowskiego, dyrektora Muzeum Podlaskiego, takie badania są ważne dla nauki. - Przed rozpoczęciem inwestycji prowadzimy nadzór archeologiczny i często okazuje się, że pod ziemią znajdują się prawdziwe skarby. Badania chronią je przez zniszczeniem. Z kolei my, mieszkańcy Podlasia, dzięki nim możemy lepiej poznać przeszłość regionu, jego historię i kulturę - zaznacza.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny