Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe domy z wyjątkowymi pompami - współpraca Politechniki Białostockiej z Nibe Biawar

Maryla Pawlak-Żalikowska
Michał Rafałko (z prawej) i Łukasz Sakowicz zaprojektowali piękny i energooszczędny Dom światła wyposażony w najnowszą pompę Nibe
Michał Rafałko (z prawej) i Łukasz Sakowicz zaprojektowali piękny i energooszczędny Dom światła wyposażony w najnowszą pompę Nibe Fot.wojciech wojtkielewicz
Energooszczędne domy z powietrznymi pompami ciepła z Nibe-Biawaru. Zaprojektowali je studenci architektury Politechniki Białostockiej

„Dom budowany światłem – architektura energooszczędna” – to tytuł pracy konkursowej Łukasza Sakowicza i Michała Rafałko, studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, którzy zajęli I miejsce w konkursie zorganizowanym przez uczelnię i białostocką firmę Nibe-Biawar.

– Amerykańskie uczelnie są mocne, bo współpracują z przemysłem. Postanowiliśmy pójść tym samym tropem i zaprosiliśmy do współpracy firmę Biawar – mówił podczas wczorajszej uroczystości finalizującej konkurs, Adam Turecki z Wydziału Architektury, pomysłodawca konkursu.

Natomiast Mariusz Maliborski, prezes Nibe-Biawar produkującej ogrzewacze wody, pompy ciepła, systemy solarne i koty c.o. podkreślał, że to pierwsze dla nich doświadczenie polegające na wyjściu poza dotychczasowy standard komunikacji.
Przedsiębiorca nie ukrywał, że zazwyczaj są to rozmowy i ustalenia z ciepłownikami czy instalatorami, a nie ze studentami architektury. A najwyższy czas na takie rozmowy, biorąc pod uwagę ogólnoświatowy trend, jakim jest nacisk na funkcjonalność rozwiązań stosowanych w budownictwie.

Zadaniem studentów było bowiem zaprojektowanie domów z instalacją powietrznej pompy ciepła Nibe wraz z wyliczeniami energetycznymi. Oceniana była pomysłowość rozwiązania, kreatywność oraz możliwość wykorzystania projektu w praktyce.
Zwycięski projekt „Domu budowanego światłem” Łukasza Sakowicza i Michała Rafałko został doceniony za niespotykaną stylistykę budynku dopasowanego do otoczenia z jednocześnie najniższym kosztem energii, dzięki zastosowaniu najnowszej pompy ciepła Nibe F2120, zintegrowanej z architekturą budynku.

Na wyjątkowość technologii polegających na zastosowaniu powietrznych pomp ciepła zwróciła uwagę Małgorzata Smuczyńska, menedżer marki Nibe.

– Pompy ciepła aktualnie osiągają najwyższe klasy energetyczne wśród urządzeń grzewczych. Zostały uznane za najlepszą dostępną technikę przez Międzynarodową Agencję Energetyczną i są doskonałym narzędziem do walki ze smogiem. Przekonał się o tym rząd Chin i mam nadzieję że również rząd Polski – mówiła Małgorzata Smuczyńska. – Aktualnie w Polsce obserwujemy dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła, który przyczynia się do wzrostu zainteresowania tą technologią także wśród studentów polskich uczelni technicznych.

Przedstawicielka Biawaru zwróciła uwagę, że największe zmiany w technologii pomp ciepła na przestrzeni ostatnich lat zaszły właśnie w segmencie pomp powietrznych. O czym świadczy ubiegłoroczny 70-procentowy wzrost tego rynku.
Pozostałe nagrody w konkursie trafiły do:
Eryka MIchalskiego i Agaty Malewickiej (2. miejsce),
Gabrieli Sawczuk i Kamili Kozioł (3. miejsce)
oraz Kamili Tobiaszewskiej i Justyny Więckowskiej (wyróżnienie).

Do konkursu zgłoszonych zostało 16 projektów z pompami ciepła kreatywnie wkomponowanymi w bryłę budynku.

NIBE-BIAWAR
to największy w Polsce producent zaawansowanych technologicznie rozwiązań grzewczych do
domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, obiektów przemysłowych i usługowych. Rozwijamy
energooszczędne produkty, które w znacznym stopniu wykorzystują odnawialne źródła energii. W ofercie firmy
znajdują się produkty marki NIBE: pompy ciepła, zasobniki wody oraz centrale wentylacyjne z rekuperacją.
NIBE oferuje obecnie największy na rynku wybór powietrznych pomp ciepła dostosowanych do pokrycia różnego rodzaju potrzeb grzewczych, niezależnie czy jest to mały domek, blok mieszkalny czy duży budynek z basenem.
Urządzenia te jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura na zewnątrz spada do -25°C.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny