Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygodna łazienka

Izabela Bogusławska
Łazienka w opisywanym przez nas mieszkaniu ma powierzchnię, która pozwoli na zorganizowanie wygodnego wnętrza.

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na wygodną i piękną łazienkę. W jej projektowaniu należy wziąć pod uwagę styl życia i upodobania mieszkańców. Nasza para zdecydowanie woli kąpiel w wannie niż pod prysznicem. W pomieszczeniu, oprócz standardowego wyposażenia, powinna znaleźć się pralka, szafka gospodarcza na sprzęty domowe (odkurzacz, mop, deska do prasowania, żelazko, drabinka) i środki czystości, kosz na brudną bieliznę i półki na kosmetyki i ręczniki.

Projekt i wyposażenie

Łazienka ma kształt litery L. Zaraz na prawo od wejścia stoi szafa gospodarcza. W tym zajmującym niewiele powierzchni meblu (40x55 cm), przechowywane będą wszystkie sprzęty, na które czasem tak trudno znaleźć sensowne miejsce w mieszkaniu. Warto przewidzieć taką szafę, żeby nie upychać odkurzacza między ubraniami, deski do prasowania za drzwiami, a mopa na balkonie.
Tuż obok stoi pralka. Została zabudowana, bo dzięki temu przestrzeń jest bardziej uporządkowana. Warto pamiętać, aby planując szafkę na pralkę zostawić odpowiednio dużo luzu dla samego sprzętu i na podłączenia. Wybrana pralka ma wymiary 60x45x85 cm, więc szafka ma odpowiednio 70x55x90 cm. Blat nad pralką jest doskonałym miejscem na ustawienie kosmetyków, których używamy na bieżąco.
Umywalka stoi na kamiennym blacie o dość oryginalnym, opływowym kształcie. Kamień i konglomerat pozwalają na puszczenie wodzy fantazji. Trzeba tylko przygotować kamieniarzowi odpowiedni szablon z tektury z zaznaczonymi otworami do wycięcia (na syfon, baterię, śruby mocujące umywalkę).
Planując łazienkę należy przewidzieć, jaka będzie umywalka (wisząca, na półpostumencie lub postumencie, stawiana, wpuszczana lub podwieszana do blatu), gdyż wymusza to odpowiednie ustawienie instalacji i ewentualnej zabudowy. Przyjmuje się, że górna krawędź umywalki powinna być na wysokości 85 cm. Oczywiście, jeśli wszyscy mieszkańcy są słusznego wzrostu warto ją nieco podnieść. Z kolei w łazience przeznaczonej dla dzieci - obniżyć. W zabudowie pod blatem są dwie szuflady. Górna, niewysoka (10 cm) służy do przechowywania kosmetyków do makijażu, dolna (40 cm) pełni funkcję kosza na brudną bieliznę.
Trzeba pamiętać, żeby tak skonstruować szuflady, aby znalazło się w nich miejsce na syfon od umywalki.

W projekcie zastosowano umywalkę z otworem na baterię stojącą. Zwracajmy uwagę do jakiej baterii przeznaczona jest umywalka. Jeśli nie ma otworu należy go przewidzieć w blacie lub zastosować baterię ścienną, która wymaga innego doprowadzenia instalacji.
Na ścianie nad umywalką i pralką jest duże (160x100 cm) lustro przyklejone do ściany. Oprócz funkcji czysto użytkowej sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się jeszcze przestronniejsze i jaśniejsze.
Na ścianie na wprost wejścia mamy dalszą część blatu, sedes i wannę. Wąski odcinek blatu może służyć jako minitoaletka. Nad i pod blatem jest też kilka otwartych półek na drobiazgi i ręczniki.
W projekcie zastosowano miskę ustępową wiszącą, tzn. zamocowaną do specjalnego stelaża ze spłuczką, który obudowuje się płytami suchego tynku. Jest to rozwiązanie nieco droższe (nie zawsze), za to dużo praktyczniejsze w użytkowaniu. Łatwiej jest taki sedes i jego okolice utrzymać w czystości.
Do łazienki wstawiono wannę o wymiarach 160x75 cm. Wanna o takich rozmiarach zapewnia niezły komfort w kąpieli, nie powodując zbyt dużego zużycia wody (kilkadziesiąt litrów mniej niż przy dł. 180 cm). Choć nie ma co się oszukiwać, prysznic na pewno jest pod tym względem nie do pobicia. Dzięki temu, że wanna jest nieco szersza, nawet po zamontowaniu na niej parawanu i tak zostaje wygodna przestrzeń do wzięcia prysznica. Kupując parawan trzeba wziąć pod uwagę umieszczenie baterii. Są parawany, które składają się na ścianę i bateria mogłaby w tym przeszkodzić. Można oczywiście zawiesić zasłonkę, których niezliczone wzory i kolory są dostępne w sklepach. Nie do każdego wnętrza to jednak pasuje i czasem może sprawiać wrażenie prowizorki.
Podłączono tu baterię wannową z zestawem prysznicowym i deszczownicą. Jest to ciekawy element wystroju, a przy okazji pomaga się zrelaksować. Gdy często korzystamy z prysznica, warto kupić baterię z termostatem. Unikniemy każdorazowego regulowania temperatury wody.
Po dosunięciu wanny do komina została nieduża wnęka, której dolną płaszczyznę zrównano z górną krawędzią wanny. Powstała praktyczna półka na kosmetyki stosowane w kąpieli. Górną krawędź wnęki zrównano z poziomem glazury i umieszczono tam dwa halogeny (lepiej zastosować takie z hermetyczną osłoną). Będą dawały delikatne, nastrojowe światło podczas relaksujących kąpieli. Obok wanny zaplanowano grzejnik. Jest to praktyczne rozwiązanie biorąc pod uwagę fakt, że to na nim najczęściej wiszą ręczniki.
Gdy już ustawimy sprzęty w naszej przyszłej łazience i wybierzemy wyposażenie i armaturę, musimy dostosować do nich lokalizację i rodzaj podłączeń instalacyjnych (woda ciepła i zimna, kanalizacja, instalacja elektryczna).
Nie zapomnijmy o doprowadzeniu zasilania do wentylatora, grzałki w grzejniku (nawet jeśli jej w danym momencie nie montujemy, warto zostawić sobie taką możliwość), pralki. W pobliżu umywalki przydadzą się dwa gniazdka, najlepiej z klapką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny