Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydrukowane w 3D implanty z ChM ratują rączkę 10-letniej dziewczynki

.
Ortopedzi Robert Śmigielski i Michał Drwięga z Carolina Medical Center przeprowadzili operację korekty kości przedramienia u 10-letniej dziewczynki wykorzystując modelowanie i wydruki w technologii 3D.

Przygotowania do zabiegu trwały kilka tygodni. Najbardziej skomplikowany i najtrudniejszy był etap projektowania narzędzi potrzebnych do precyzyjnego przeprowadzenia operacji. Na bazie obrazów tomografii komputerowej, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, wykonano cyfrowe wizualizacje obu zdeformowanych kości przedramienia. Korzystając z nich, inżynierowie ChM we współpracy z lekarzami z Carolina Medical Center odtworzyli prawidłową oś kończyny. Zaprojektowane wspólnie narzędzia i implanty w pierwszej fazie projektu wykonano w technologii druku 3D z polimerów. Modele kości, prototypy implantów i narzędzi posłużyły do przetestowania i zweryfikowania indywidualnego podejścia do deformacji.
Następnie wydrukowano, już w tytanie, dokładnie opisane przymiary (specjalne prowadnice), druty do ich zablokowania na czas cięcia kości oraz odpowiednio wymodelowane płyty i śruby. Tak przygotowana wcześniej operacja przebiegła bardzo sprawnie, ponieważ przymiary precyzyjnie wyznaczyły linię cięcia kości oraz pozwoliły na dokładne ich zespolenie.

- Podczas zabiegu prowadzonego tradycyjnymi metodami ortopedzi na podstawie zdjęcia rentgenowskiego oceniają deformację, ustalają miejsce osteotomii oraz planują sposób zespolenia. Później, już w trakcie operacji, decydują o kolejnych krokach. Wykorzystanie nowoczesnej technologii pozwala na zaplanowanie procesu, jeszcze zanim chory trafi na salę operacyjną. Skraca to czas trwania zabiegu, ale także umożliwia przedstawienie jego przebiegu pacjentowi i jego bliskim – tłumaczy dr Robert Śmigielski.

Operowana we wtorek 14 czerwca pacjentka ma 10 lat. Dwa lata temu rodzicie zauważyli niepokojące zmiany w wyglądzie prawej ręki, chociaż dziecko nie skarżyło się na ból i normalnie funkcjonowało. Prawdopodobnie w wyniku wady wrodzonej, wraz z rozwojem dziewczynki, pojawiła się deformacja kości promieniowej i łokciowej, co doprowadziło do nienaturalnego wygięcia ręki.

– U tak młodej osoby proces gojenia i rehabilitacji jest znacznie szybszy niż u człowieka dorosłego. Kość zrośnie się maksymalnie po kilku tygodniach. Po paru miesiącach przeprowadzimy kolejną operację, podczas której usuniemy tytanowe płyty zespalające kości – dodaje dr Michał Drwięga.

Czytaj też: Złote Klucze dla ChM: O sukcesie decydują kompetencje ludzi - komentuje Michał Charkiewicz

Czytaj też: ChM. Światowy poziom innowacji w medycynie

Modele kości i narzędzia chirurgiczne specjalnie dla pacjentki przygotowała białostocka firma ChM. Był to jej projekt pilotażowy, mimo, że zespół ChM już wcześniej wykonywał implanty na zamówienie. Wymagał on dużego zaangażowania ze strony inżynierów i projektantów, zwłaszcza w kwestii odpowiedniego przygotowania dokumentacji projektowej.

Czytaj też: Teraz Polska. Dla ChM za innowacje w medycynie, dla Bartlowizny za poziom oferty hotelarsko-gastronomicznej

Czytaj też: ChM. Konkurencja może skopiować maszyny, ale nie skopiuje dobrych fachowców

– Zrealizowana praca była o tyle ciekawa, że równolegle z implantem projektowano również dedykowane do tego celu specjalne instrumentarium. Cała filozofia techniki operacyjnej opierała się, bowiem na innowacyjnym narzędziu – tzw. szablonie z celownikiem. Bliska współpraca z lekarzami i sprecyzowane oczekiwania chirurgów z Carolina Medical Center pozwoliły na realizację ich wizji zabiegu

 – mówi Janusz Mroczkowski, rzecznik prasowy ChM.

***
Carolina Medical Center
o pierwsza w Polsce prywatna placówka medyczna specjalizująca się w leczeniu i prewencji urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Zatrudnia m.in. specjalistów ortopedii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, reumatologii, neurologii i rehabilitacji. Zapewnia kompleksową opiekę medyczną – całodobowe ambulatorium urazowe, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę obrazową i funkcjonalną, leczenie operacyjne i nieinwazyjne, rehabilitację, badania biomechaniczne, trening motoryczny. Klinika ma bardzo duże doświadczenie w medycynie sportowej – wieloletni partner medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Baletu Narodowego. Placówka została także wybrana przez Europejską Unię Piłkarską do sprawowania opieki medycznej nad uczestnikami UEFA EURO 2012, a Międzynarodowa Federacja Piłkarska wyróżniła ją tytułem FIFA Medical Clinic of Excellence.Carolina Medical Center jest częścią Grupy LUX MED

ChM sp. z o.o.
to wiodący producent cenionych przez specjalistów niemal na wszystkich kontynentach implantów i narzędzi dla ortopedii oraz traumatologii. Firma powstała w 1981 roku. Od tego czasu nieprzerwanie rozwija nowe technologie, opracowuje innowacyjne rozwiązania oraz wdraża autorskie koncepcje wykorzystywane w projektowaniu i produkcji kolejnych generacji nowoczesnych i bezpiecznych wyrobów medycznych. ChM sp. z o.o. to nowoczesny zakład produkcyjny posiadający własne działy: projektowania, jakości i badawczo – rozwojowy oraz znakomicie zorganizowana sieć dystrybucyjna z licznymi przedstawicielstwami w Polsce, Europie i na całym świecie.

Michał Drwięga
Lek med. Michał Drwięga jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządów ruchu. W codziennej praktyce zajmuje się leczeniem patologii stawu ramiennego, biodrowego, kolanowego oraz leczeniem urazów sportowych i złamań różnych okolic ciała. Opiekował się najlepszymi polskimi sportowcami (m.in. kadrą olimpijską), jest wykładowcą i instruktorem. W Carolina Medical Center pracuje nieprzerwanie od 2003 roku. Obecnie pełni funkcję zastępcy ordynatora Ortopedii i Traumatologii Carolina Medical Center.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny