Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenie Historyczne Roku 2014: Znamy zwycięzców

www.whr.muzhp.pl
Zwycięzcy Wydarzenia Historycznego Roku 2014.
Zwycięzcy Wydarzenia Historycznego Roku 2014. www.whr.muzhp.pl
"Krakowscy Wyklęci", "Projekt: Pilecki" oraz otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach to tegoroczni zwycięzcy Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 26 maja 2015 r. w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Wśród gości gali obecny był m.in. dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacek Olbrycht, senatorowie Andrzej Person i Jan Maria Jackowski, przewodniczący Rady MHP prof. Wojciech Roszkowski. Obecni byli niemal wszyscy autorzy nominowanych projektów z całej Polski.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro mówił podczas uroczystości, że "historia wtedy przestanie być szpargałem, jeśli jej obrazowaniem, tłumaczeniem zajmą się ludzie z wielką pasją. Kim oni są? Bardzo często przedstawiciele polskich instytucji kultury, fundacji, organizacji, którzy zajmują się popularyzowaniem, promowaniem i uczeniu historii polski nowych generacji" - podkreślił.

W tym roku do konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski, zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy, spośród których Jury wybrało finałową piętnastkę. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad pięć tysięcy internautów.

Najwięcej głosów w kategorii "Wystawa" otrzymała ekspozycja "Krakowscy Wyklęci" przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wystawa przedstawiała historię 14 osób-bohaterów związanych z antykomunistycznym podziemiem w latach 1944-1956, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na kontynuowanie walki o suwerenność Polski w szeregach antykomunistycznej konspiracji. Byli wśród nich żołnierze - weterani walk z lat 1914-1920, kampanii wrześniowej oraz konspiracji antyniemieckiej z lat 1939-1945, żołnierze zawodowi, osoby cywilne, przedstawiciele różnych grup społecznych, poglądów politycznych i pokoleń.

W kategorii "Wydarzenie" za najważniejsze w 2014 roku uznano otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Muzeum mieści się w zrewitalizowanym obiekcie według projektu braci Zillmanów. Stała ekspozycja rozlokowana jest na czterech kondygnacjach: od parteru, gdzie znajduje się sala "Świętochłowice A.D. 1919", której wystrój nawiązuje w luźnej formie do wyglądu głównej ulicy w okresie Powstań, do antresoli skąd można podziwiać posiedzenia sztabu. Ścieżką wiodącą jest prezentacja filmowa o Powstaniach Śląskich.

W kategorii "Edukacja i multimedia" najwięcej głosów internautów uzyskał "Projekt: Pilecki" realizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Celem projektu była organizacja różnych

wydarzeń związanych z popularyzacją jednego z największych polskich bohaterów XX wieku. W ramach projektu powstał między innymi portal internetowy (www.projektpilecki.pl) oraz fabularyzowany dokument o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Pozostałe projekty, które Komisja Konkursowa, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, dr Magdalena Gawin, publicysta Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk oraz redaktor portalu historia.org.pl Wojciech Duch, wyróżniła w Plebiscycie:

Kategoria WYDARZENIE:

1. 1000 lat historii Żydów polskich - wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (organizatorzy: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),

2. Otwarcie nowej siedziby Cricoteki (organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - Cricoteka),

3. Otwarcie Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie (organizator: Muzeum Narodowe w Warszawie),

4. Otwarcie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu - Muzeum Nowoczesności w Olsztynie (organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie).

Kategoria WYSTAWA:

1. Wystawa "MADE IN POLAND" (organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli),

2. Wystawa "Skrzydła Wielkiej Wojny - Małopolska 1914-2014" (organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie),

3. Udostępnienie XIII-wiecznej "Piwnicy romańskiej" przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, wraz z towarzyszącą wystawą stałą (organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),

4. Wystawa "Mit Galicji" (organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Wien Museum).

Kategoria EDUKACJA I MULTIMEDIA:

1. Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo z wystawy stałej (organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),

2. Internetowe serwisy historyczne Portalu PolskieRadio.pl (organizator: Polskie Radio S.A.),

3. Obchody Roku Kolberga (organizatorzy: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut im. Oskara Kolberga),

4. "Ścieżki 3Dostępu. Ścieżki edukacyjne: między technologią, teatrem, filmem i muzeum" (organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku).

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny