Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycofują się firmy. Łapy mają problem z remontem biblioteki i budową domu kultury (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Biblioteka w Łapach dotychczas mieściła się w budynku Domu Kultury, ale została przeniesiona do pomieszczeń gimnazjum przy Matejki.
Biblioteka w Łapach dotychczas mieściła się w budynku Domu Kultury, ale została przeniesiona do pomieszczeń gimnazjum przy Matejki. Biblioteka w Łapach
Gmina Łapy szuka wykonawcy, który wyremontuje bibliotekę. To już kolejny przetarg na inwestycję. Bo firma, która go wcześniej wygrała wycofała się. Mieszkańcy muszą korzystać z księgozbioru, który został przeniesiony do pomieszczeń w Gimnazjum nr 1 przy ul. Matejki. Wkrótce ruszy także przetarg na dokończenie budowy domu kultury.

Pierwszy przetarg na modernizację biblioteki w Łapach został ogłoszony 9 kwietnia tego roku. Wygrała firma Remont - Bud Andrzej Gosk z Szepietowa. Ale wycofała swoją ofertę. Prace więc nie rozpoczęły się.

- Wygraliśmy, ale zrezygnowaliśmy. Bo według nas kwota, którą zadeklarowaliśmy, była za niska. Baliśmy się, że nie wyrobimy się finansowo - tłumaczy nam decyzję o rezygnacji Andrzej Gosk z firmy Remont- Bud.

Według prawa, została wybrana druga w kolejności firma. Ale ona także zrezygnowała z udziału w inwestycji.

- W związku z nierozstrzygniętym pierwszym przetargiem na wyłonienie wykonawcy zadania pn.: „Rewitalizacja centrum Łap poprzez przebudowę i remont budynku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy wraz z budową windy dla osób niepełnosprawnych, budową pochylni dla osób niepełnosprawnych oraz zagospodarowaniem terenu przy ul. Nowy Rynek 15 w Łapach”, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy ogłosiła kolejne postępowanie przetargowe - informuje Krzysztof Dudziński, zastępca burmistrza Łap.

8 lipca br. został ponownie ogłoszony przetarg na remont łapskiej biblioteki. Zainteresowane firmy mogą zgłaszać swoje oferty do 26 lipca tego roku.

Co będzie robione? Zostaną wymienione drzwi, ściany, okna i podłogi. Powstanie wypożyczalnia książek, czytelnia, oddział dla dzieci oraz sale: multimedialna i konferencyjna. W planach jest też budowa windy dla osób niepełnosprawnych, przebudowa schodów wejściowych wraz z przebudową pochylni dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu placówka będzie dostosowana do potrzeb także takich czytelników.

Ponadto biblioteka zyska nowe wyposażenie, komputery, meble funkcjonalne, regały , stoliki. Ma być też uruchomiony nowoczesny proces technologiczny wypożyczeń książek z możliwościami systemu MAK+.

- Zakończenie inwestycji planowane jest do 15 kwietnia 2020 roku - zapowiada Krzysztof Dudziński.

Prace mają kosztować 3 mln zł. Bibliotece udało się otrzymać dofinansowanie z ministerstwa kultury i unijnych programów.

- Nie ma zagrożenia jeżeli chodzi o terminy związane z dofinansowaniem - zapewnia zastępca burmistrza.

Czytaj też: Biblioteka jest zamknięta. Trwają przygotowania do wielkiej inwestycji (zdjęcia)

Biblioteka jest zamknięta. Trwają przygotowania do wielkiej ...

Gmina Łapy przymierza się także do dokończenia budowy domu kultury. Ma to być czterokondygnacyjny gmach o pow. 1400 mkw. Znajdą się tu m.in. sala taneczno-baletowa z lustrami, sala kameralna, w której ćwiczyć będą mogły grupy teatralne i zespoły muzyczne. Zaplanowano także budowę sali widowiskowo-teatralno-koncertowej na ok. 300 miejsc.

Zgodnie z planem pierwszy etap budowy miał się zakończyć pod koniec października 2018 roku. Potem wyznaczono kolejny termin na koniec 2018 roku. Ostatecznie gmina zerwała umowę z wykonawcą.

-Odstąpiliśmy od umowy z wykonawcą na realizację pierwszego etapu tej inwestycji - mówił "Porannemu" Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap. - Były opóźnienia wykonawcy w zakończeniu robót budowlanych i nieukończenie ich w terminie przewidzianym w umowie oraz dalsze pogłębianie się opóźnienia i niski stopień zaawansowania nierokujący zakończenia prac w najbliższym czasie - tłumaczył Krzysztof Gołaszewski.

Z kolei wykonawca twierdził, że odstąpił od umowy z łapskim urzędem 22 stycznia br., bo nie było z nim współpracy.

Wkrótce urzędnicy będą szukali firmy, która dokończy inwestycję. Przetarg ma być ogłoszony do końca tego miesiąca.

- Aktualnie trwa przygotowanie postępowania przetargowego - informuje Krzysztof Dudziński.

Zapewnia, że opóźnienia nie mają wpływu na unijne dofinansowanie. Bo nowy dom kultury powstaje, właśnie dzięki wsparciu z zewnątrz.

Budowa domu kultury przerwana. Miasto zerwało umowę (zdjęcia)

Zobacz też: Droga Białystok - Łapy, przebieg modernizacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny