MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycinają drzewa podczas okresu lęgowego ptaków

Martyna Tochwin
Wycinanie drzew na cmentarzu trwa
Wycinanie drzew na cmentarzu trwa sxc.hu
Od ponad trzech tygodni na cmentarzu wycinane są drzewa. Rzecz w tym, że na niektórych z nich ptaki mają gniazda. A co najmniej do końca sierpnia trwa okres lęgowy.

Prawo o wycince drzew

Prawo o wycince drzew

Od 1 marca do połowy października trwa okres lęgowy ptaków. Są one wtedy pod szczególną ochroną. Nie można ich płoszyć, a już tym bardziej wycinać drzew, na których mają gniazda.
Wynika to z ustawy o ochronie przyrody i rozporządzenia ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Swoje gniazda mają tam szpaki, słowiki. Są ukryte w starych brzozach i tak pięknie śpiewają na cmentarzu. Jak można wycinać drzewa, kiedy trwa okres lęgowy ptaków? Przecież to niezgodne z prawem - denerwuje się Czytelnik, który poinformował nas o całej sprawie.

Sprawdziliśmy. Okazało się, że wycinka drzew na cmentarzu katolickim idzie pełną parą.

- Gmina zezwoliła na wycinkę parafii, bo to ona jest właścicielem cmentarza. Decyzję wydano kilka miesięcy temu. Zezwoliliśmy na wycinkę 73 drzew, choć wniosek opiewał na ponad 100 - wyjaśnił nam pracownik Urzędu Gminy w Kuźnicy.

Dodał, że rzeczywiście teraz nie powinno się wycinać drzew.

- Przyjmujemy zasadę, że od kwietnia do października nie wydajemy pozwoleń ze względu na okres lęgowy ptaków. Być może w tym przypadku doszło do zaniedbania, bo na decyzji nie było mowy o tym, że w tym okresie należy się wstrzymać z wycinką. Może wyślemy jakieś upomnienie - rozważa urzędnik.

Żadnego zaniedbania nie widzi jednak wójt Jan Kwiatkowski. Zapewnia, że wszystko jest w zgodzie z prawem. Zaprzecza też, jakoby interweniowali u niego mieszkańcy.

- Nikt do mnie nie dzwonił w tej sprawie. Były wcześniej ogłoszenia np. w kościele, że będzie taka wycinka drzew i też nikt nie składał żadnych zażaleń - zapewnia wójt Jan Kwiatkowski.

Także ks. Sylwester Szyluk, proboszcz parafii w Kuźnicy nie widzi problemu. Co prawda na początku rozmowy zapewnił nas, że nie ma tu żadnych ptaków, potem przyznał, że drzew, na których mieszkają nie wycina.

- Ekipa, która prowadzi wycinkę zawsze najpierw sprawdza każde drzewo, czy nie mieszkają na nim ptaki. Jeżeli je tam znajdą, to schodzą z drzewa i przechodzą dalej. Drzewa z ptakami są zostawiane na sam koniec prac. Mieliśmy już takie przypadki, kiedy ekipa przechodziła dalej ze względu na ptaki. Takie drzewa będą ścięte dopiero po skończeniu okresu lęgowego - podkreśla proboszcz.

Wycinka drzew na cmentarzu ma charakter przede wszystkim porządkowy. Najwięcej zostanie ściętych brzóz, ale pod topór pójdą także świerki i jesiony. Jak zapewnia ks. Sylwester Szyluk, większość drzew zakwalifikowanych do wycięcia to drzewa stare, chore lub takie, które zagrażają bezpieczeństwu na cmentarzu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny