MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybrałeś podatek liniowy od działalności? Ważna zmiana prawa. Teraz inaczej rozliczysz składkę na ubezpieczenie zdrowotne

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W 2023 r. płacąc podatek liniowy od działalności dopiero po osiągnięciu dochodów w wysokości 6 410,11 zł należy zapłacić 4,9% składki. Poniżej tego progu będzie ona na takim samym poziomie, czyli 314,10 zł.
W 2023 r. płacąc podatek liniowy od działalności dopiero po osiągnięciu dochodów w wysokości 6 410,11 zł należy zapłacić 4,9% składki. Poniżej tego progu będzie ona na takim samym poziomie, czyli 314,10 zł. Maciej Jeziorek / Polska Press
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe zasady opłacania składki zdrowotnej. Podatnicy rozliczający się metodą liniową, mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania o wysokość opłaconej składki. Należy jednak pamiętać, że kwota odliczenia w ciągu roku jest limitowana. Ile wynosi limit i jak najkorzystniej rozliczać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w 2023 roku?

Spis treści

Podatnicy, którzy wybrali podatek liniowy, opłacają składkę zdrowotną w wymiarze 4,9% wysokości dochodów (przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania oraz o zapłacone składki społeczne ZUS, jeśli nie zostały one uwzględnione w kosztach). 

Składka zdrowotna 2023: na czym polegają zmiany?

Rok składkowy rozpoczyna się dla liniowców o miesiąc później niż rok kalendarzowy, trwa od 1 lutego do 31 stycznia.

– Do wyliczenia składki zdrowotnej za dany miesiąc pod uwagę bierze się dochód za miesiąc poprzedni. Dochód ze stycznia stanowi więc podstawę składki za luty, a grudniowy podstawę składki za styczeń – wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFak

t.

Od 1 lipca 2022 r. liniowcy mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów lub odliczyć ją od podstawy opodatkowania.

– Ze względu na zapisy dotyczące ustalenia podstawy składki zdrowotnej, warto zaliczyć ją do kosztów. Wysokość składki obniży wtedy podstawę wyliczania składki zdrowotnej do wysokości limitu – radzi ekspert.

Nowy limit do odliczenia składki zdrowotnej przy podatku liniowym

Limit odliczenia składki od podstawy opodatkowania lub zaliczenia jej w koszty uzyskania przychodu w 2023 roku wynosi 10 200 zł.

Kwota ta została podniesiona o 1500 zł względem 2022 roku, kiedy wynosiła 8700 zł. 

Ile wynosi minimalna składka zdrowotna 2023 dla korzystających z podatku liniowego?

Składka zdrowotna dla podatku liniowego nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia, które w 2023 roku na pierwszy dzień składkowy wynosi 3490 zł.

– Minimalna składka dla liniowców wynosić będzie więc 314,10 zł (3490 x 9%). Oznacza to, że dopiero po osiągnięciu dochodów w wysokości 6410,11 zł należy zapłacić 4,9% składki. Poniżej tego progu będzie ona na takim samym poziomie, czyli 314,10 zł – wylicza Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybrałeś podatek liniowy od działalności? Ważna zmiana prawa. Teraz inaczej rozliczysz składkę na ubezpieczenie zdrowotne - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny