W niedzielę odbywają się w Niemczech wybory parlamentarne. Na wejście do Bundestagu szansę ma sześć partii: socjaldemokratyczna SPD, Unia CDU/CSU z której wywodzi się obecna kanclerz, Zieloni, liberalna FPD, skrajnie prawicowa AfD oraz Lewica.
Po 16 latach rządów o ponowną reelekcję na urząd koncerza nie będzie starać się Angela Merkel. Polityczka w Niemczech sprawowała władzę przez cztery kadencje.
Kto może zastąpić Merkel?
Największe szanse na zastąpienie Angeli Merkel ma troje kandydatów. Olaf Scholz z socjaldemokratycznej SPD, Armin Laschet z CDU oraz Annalena Baerbock z partii Zielonych.
Olaf Scholz to 63-letni polityk, który obecnie sprawuje funkcję wicekanclerza oraz ministra finansów. Najlepiej wypadał w telewizyjnych debatach dystansując się od swoich rywali.
Armin Laschet ma 60 lat i od stycznia przewodzi CDU. W kwietniu chadecy uzgodnili, że to on będzie ich kandydatem na kanclerza. Laschet dwa razy sprawował urząd eurodeputowanego, a w 2005 roku wszedł do rządu landowego w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie obecnie jest premierem.
Najmłodszą kandydatką jest 40-letnia polityczka Zielonych Annalena Baerbock, która od 16 lat działa w tym ugrupowaniu, a od 3 lat współprzewodniczy mu. W Bundestagu zasiada od dwóch kadencji. W kwietniu tego roku zyskała nominację partii do walki o stanowisko kanclerza.
Kandydatów jest jednak więcej. FDP wskazała na swojego lidera Christiana Lindnera, AfD wymienia dwie osoby: Tino Chrupalla i Alice Weidel. Podobnie postąpiła Lewica wskazując Janine Wissler i Dietmara Bartscha. Partia Wolnych Wyborców ma swojego kandydata w osobie Huberta Aiwangera.
Sondaże przedwyborcze
Według sondaży przedwyborczych oraz debat telewizyjnych największe szanse na objęcie urzędu kanclerza ma kandydat socjaldemokratycznej SPD Olaf Scholz, obecnie wicekanclerz i minister finansów. To Scholz według ekspertów zdecydowanie wygrał obie debaty przedwyborcze.
W sondażu przeprowadzonym na zlecenie tygodnika "Der Spiegel" w dniach 16-23 września SPD ma 25-procentowe poparcie. 23 procent poparcia otrzymała koalicja CDU/CSU, 16 procent Zieloni, 12 procent FDP, 10 procent AfD. Zestawienie zamyka Lewica z 6 procentami poparcia.
Proces wyborów
Wybory do Bundestagu odbywają się co cztery lata. Około 60 milionów ludzi w 299 okręgach wyborczych w Niemczech jest uprawnionych do oddania głosu.
Lokale wyborcze otwierają się w niedzielę o godzinie 8, a zostają zamknięte o godzinie 18. Możliwe jest także głosowanie korespondencyjne. W ostatnich wyborach w 2017 roku głosy oddane w taki sposób stanowiły 28,6 procent.
Bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych opublikowany zostanie sondaż exit poll, a później prognozowane wyniki na podstawie obliczeń w okręgach wyborczych. Po kilku godzinach zazwyczaj publikowane są pierwsze, oficjalne wyniki.
Kanclerza wybierają członkowie Bundestagu.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?