Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Inicjatywa dla Białegostoku ma pomysły na więcej zieleni w mieście [ZDJĘCIA, WIDEO]

(mg)
Dr Katarzyna Sztop-Rutkowska przekonuje, że warto wrócić do idei ogrodów szkolnych i przedszkolnych
Dr Katarzyna Sztop-Rutkowska przekonuje, że warto wrócić do idei ogrodów szkolnych i przedszkolnych Anatol Chomicz
Teren zielony w zasięgu 15 minut spacerem, większa ochrona drzew przy inwestycjach drogowych, przywrócenie rzeki Białej mieszkańcom, ogrody botaniczne i szkolne. Tak chce zmieniać stolicę Podlaskiego Inicjatywa dla Białegostoku.

Inicjatywa dla Białegostoku to ruch społeczny, który chce startować w jesiennych wyborach samorządowych. W środę jego przedstawiciele zaprezentowali swoje pomysły na więcej zieleni w mieście. Konferencja została zorganizowana na roku ul. Wiosennej i Ciołkowskiego, gdzie wycięto wiele drzew w związku z prowadzonymi tutaj pracami drogowymi.

- Niektórym białostoczanom i przyjezdnym wydaje się, że Białystok jest niezwykle zielonym miastem. Badania pokazują, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca jesteśmy na 16 miejscu na 18 badanych dużych miast w Polsce. Więc wcale nie jest tak dobrze, jak być powinno - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, przedstawicielka Inicjatywy.

- Problem jest bardzo poważny. A przecież to zieleń miejska, jak pokazują badania, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, niweluje stres, depresję. Nawet drzewo, które widzimy za oknem powoduje, że czujemy się lepiej - przypomina dr Krzysztof Deoniziak z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, który też działa w IdB.

Inicjatywa ma kilka pomysłów, by tej zieleni wokół nas było jak najwięcej. Chce, żeby każdy mieszkaniec miał teren zielony w zasięgu 15 minut spacerem. Dostępu do takich terenów pozbawieni są zwłaszcza białostoczanie zamieszkujący wielkie osiedla w zachodniej części miasta.

Równie ważna jest większa ochrona drzew przy inwestycjach, zwłaszcza drogowych. Obecnie jest to spory problem. Przebudowa ul. Wiosennej, rozbudowa pasa startowego na Krywlanach, czy Trasa Niepodległości wiążą się z wycinką tysięcy drzew.

- Jednak dokonywane przez urzędników nasadzenia zastępcze, nawet jeżeli jest to “dwa do jednego”, nie rozwiązują problemu. Młode drzewa są wielokrotnie mniej pożyteczne dla środowiska - przypomina inicjatywa dla Białegostoku.

- Potrzebujemy zrównoważonego rozwoju miasta, który uwzględnia zarówno potrzeby infrastrukturalne, transportowe i mieszkaniowe, ale też dba o tereny zielone - mówi Jakub Macewicz.

Kolejna propozycja to przywrócenie rzeki Białej mieszkańcom. - Rzeka Biała powinna być zrenaturyzowana. Pozwoli to rzece przyjąć więcej wody z opadów. Biała to także naturalny korytarz powietrzny, który umożliwia przewietrzenie miasta z zanieczyszczeń powietrza. Białostoczanie uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Tereny nad białostockimi rzekami powinny być dla przyrody i ludzi. Można tam wybudować kładki, utworzyć miejsca spacerowe, można te tereny przeznaczyć na kulturę - mówi Jakub Popławski.

Inicjatywa dla Białegostoku proponuje też budowę ogrodu botanicznego. Na jego założenie można pozyskać środki unijne i zaprosić do współpracy uczelnie wyższe.

Kolejny pomysł to ogrody szkolne i przedszkolne. Te mogłyby być pomocne w ekologicznej edukacji najmłodszych. Miasto powinno wspierać takie miejsca. - Badania pokazują (raport brytyjskiej organizacji The Royal Horticultural Society), że dzieci, które mają w zajęcia w takich ogrodach lepiej rozwijają również umiejętności społeczne - przypomina Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny