Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: II tura w Wasilkowie. Z-ca burmistrza Wasilkowa złamał ciszę wyborczą

krk
Gdy najedzie się kursorem na dane o publikacji, można zobaczyć kiedy dokładnie post został udostępniony
Gdy najedzie się kursorem na dane o publikacji, można zobaczyć kiedy dokładnie post został udostępniony
Wybory samorządowe 2018 w województwie podlaskim. Choć wiele osób zwraca uwagę na bezzasadność ciszy wyborczej w dobie internetu i social mediów, ta jednak wciąż obowiązuje przed i podczas wyborów. W czasie drugiej tury wyborów incydenty jej złamania miały miejsce również w województwie podlaskim. Jednym z takich przykładów jest wpis Piotra Bujwickiego, z-cy burmistrza Wasilkowa.

Piotr Bujwicki, z-ca Mirosława Bielawskiego, z-cy burmistrz Wasilkowa opublikował na swoim oficjalnym koncie na FB spot wyborczy swojego szefa. Nie było by w tym nic złego gdyby nie fakt, że zrobił to o godz. 8:38 w sobotę, czyli w momencie gdy cisza wyborcza już obowiązywała.

O całej sprawie poinformowali nas internauci. Piotr Bujwicki nie chciał komentować całej sprawy. Podlaska policja ma jak do tej pory dwa zgłoszenia dotyczące złamania ciszy wyborczej w serwisach społecznościowych. Na chwilę obecną nie wiadomo jednak czy jedno z nich dotyczy właśnie sytuacji z Wasilkowa.

NA ŻYWO: Wybory samorządowe 2018: Wyniki, frekwencja, incydenty - Supraśl, Wasilków, Łapy, Juchnowiec Kościelny, Bielsk Podlaski, woj. podlaskie

W dobie powszechnego internetu i social mediów takie sytuacje mogą być jednak trudne do wychwycenia, jak pokazuje sytuacja z Łap. Wpis Urszuli Jabłońskiej, burmistrz Łap choć opublikowany jeszcze przed ciszą wyborczą, udostępniany jest przez kolejne osoby w sobotę i niedzielę.

Dozwolone jest natomiast informowanie o samych wyborach i głosowaniu. Tak zrobił na swoim fanpejdżu m.in. Krzysztof Gołaszewski (kandydat na burmistrza Łap), czy Radosław Dobrowolski (kandydujący burmistrz Supraśla).

Podlaska policja miała też zgłoszenia o incydentach w lokalach wyborczych. W Hornowie do Obwodowej Komisji Wyborczej zgłosił się mężczyzna w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Nie posiadał on dokumentu tożsamości, dlatego też nie otrzymał kart do głosowania. Wtedy wszczął awanturę i wyszedł z lokalu wyborczego. Policjanci podjęli czynności w stosunku do tego mężczyzny.

Wybory samorządowe 2018 II tura. Cisza wyborcza: Zakaz agitacji wyborczej

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Cisza wyborcza w internecie oznacza, że ZABRONIONE jest:

  • zakładanie grup, wydarzeń, stron kampanii i kandydatów w wyborach samorządowych
  • komentowanie i wyrażanie stronniczych opinii na temat kandydata lub kontrkandydata
  • publikowanie dokumentów/zdjęć/faktów, które mogłyby zaważyć na głosowaniu na danego kandydata.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny