W niedzielę (28.06) w województwie podlaskim doszło do kilku przypadków łamania ciszy wyborczej:
Podlascy policjanci otrzymali zgłoszenie o godz. 6.55, że w Augustowie doszło do uszkodzenia dwóch banerów. Rozpoczęto czynności w kierunku art. 67 kw.
O godz. 11.35 funkcjonariusze dostali informację o pomalowaniu banerów przy ul. wierzbowej w Białymstoku. Tu również podjęto czynności w kierunku art 67 kw.
- Do chwili obecnej mamy 8 zdarzeń: 6 w kierunku art 67 kw, 1 w kierunku art. 288 kk i 1 w kierunku 495 kodeksu wyborczego - mówi Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji.
W sobotę (27.06) podlascy policjanci dostali kilka zgłoszenia w związku z ciszą wyborczą.
- O godzinie 8.20 otrzymaliśmy zgłoszenie o tym, że w Wysokiem Mazowieckiem zostały zniszczone dwa plakaty wyborcze jednego z kandydatów - mówi Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji. - Policjanci prowadzą czynności w kierunku art. 67 kw.
Natomiast o godzinie 9.25 dostali informację o tym, że w Wasilkowie umieszczone są plakaty wyborcze na ogrodzeniu jednej z posesji bez zgody właściciela. Policjanci prowadzą czynności w kierunku art. 495 par. 1 ust. 1 Kodeksu wyborczego.
O godzinie 15.30 wpłynęło zgłoszenie o zniszczeniu baneru wyborczego w Czeremsze w powiecie hajnowskim. A o godzinie 16.25 o usuwaniu baneru w Gródku, za co sprawca został ukarany mandatem karnym.
- O godzinie 17.00 dostaliśmy zgłoszenie o zerwaniu trzech banerów wyborczych na ulicy Tysiąclecia PP w Białymstoku - dodaje Marcin Gawryluk. - Zostało to zakwalifikowane jako zniszczenie mienia z art. 288 kk.
Wieczorem policja otrzymała zgłoszenie jeszcze z ul. Zwycięstwa w Białymstoku. Uszkodzony został baner wyborczy. Podjęto czynności w kierunku art 67 kw.
Art. 67. KW - Uniemożliwianie zaznajomienia się z informacją zamieszczoną przez instytucję publiczną
§ 1.
Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2.
Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie, afisz lub plakat wystawiony publicznie przez instytucję artystyczną, rozrywkową lub sportową albo w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, afiszem lub plakatem,
podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
Art. 495. Umieszczanie materiałów wyborczych
§ 1.
Kto, w związku z wyborami:
- umieszcza plakaty i hasła wyborcze na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia,
- przy ustawianiu własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej narusza obowiązujące przepisy porządkowe,
- umieszcza plakaty i hasła wyborcze w taki sposób, że nie można ich usunąć bez powodowania szkód,
- (utracił moc),
- (utracił moc)
- podlega karze grzywny.
§ 2.
Tej samej karze podlega:
- pełnomocnik wyborczy, który w terminie 30 dni po dniu wyborów nie usunie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii, z zastrzeżeniem art. 110 § 6a;
- osoba będąca redaktorem w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe, która dopuszcza do niewykonania obowiązku umieszczenia w informacjach, komunikatach, apelach i hasłach wyborczych, ogłaszanych w prasie drukowanej na koszt komitetów wyborczych wskazania przez kogo są opłacane i od kogo pochodzą.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?