Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020 Frekwencja w Polsce na godz. 17 - 52,1 proc. W Białymstoku większa [RELACJA NA ŻYWO]

OPRAC.: Tomasz Maleta
W skali kraju frekwencja wyniosła na godz. 17 - 52,1 proc. uprawnionych. W pierwszej turze o tej porze głosowało 47,89 proc. W województwo podlaskie w stosunku do godz. 12 spadło z frekwencyjnego podium (zostało wyprzedzone przez łódzkie). W samym Białymstoku frekwencja (52,77) jest minimalnie większa niż w kraju. Za to w województwie podlaskim jest o ponad cztery procent większa niż w pierwszej turze.

W stosunku do I tury z 28 czerwca frekwencja w Białymstoku 12 lipca o godz. 17. jest większa o niespełna trzy procent.
W samym kraju frekwencja o godz. 17 jest większa o ponad cztery niż o tej samej porze 28 czerwca. Jeszcze lepiej jest w stosunku do wyborów sprzed pięciu lat. W drugiej turze zwiększyła się o 12 proc.

Wybory prezydenckie 2020  Frekwencja w Polsce na godz. 17 - 52,1  proc. W Białymstoku większa [RELACJA NA ŻYWO]

Do godz. 17 12 lipca najwyższą frekwencję zanotowano w województwach: mazowieckim (55,55 proc.), małopolskim (54,58 proc.) i łódzkim (52,96 proc.). W Podlaskiem frekwencja przekroczyła ponad połowę uprawnionych do głosowania. Swój głos oddało 50, 86 proc. wyborów. To ponad cztery procent lepiej niż w pierwszej turze.

Tak głosowano w Białymstoku

Kilka minut po południu odwiedziliśmy komisje wyborcze nr 47 i 48 w ZSTiO w Białymstoku. W obu tuż po dwunastej zdarzyło się tak, że w lokalu nie było ani jednego wyborcy,

- Frekwencja jest podobna do tej z pierwszej tury - informuje przewodnicząca komisji nr 48. - Nikt też do tej pory nie korzystał z prawa do oddania głosu poza kolejnością.

Ostatecznie według danych PKW na godz. 12 w stolicy Podlaskiego była minimalnie niższa niż 28 czerwca. Do południa głosowało dziś 27,63% uprawnionych. Dwa tygodnie temu do tej samej pory było to 27,84 proc. białostoczan.

Jednak frekwencja zarówno w kraju, jak i w województwie podlaskim jest na godz. 12 większa niż w pierwszej turze. W całym kraju do południa 12 lipca swój głos oddało prawie 7,2 mln uprawnionych. Najwięcej w woj. mazowieckim - prawie 27 proc, Na drugim miejscu jest woj. małopolskie - 26,53, a na trzecim Podlaskie - 26.37 proc.

TU ZNAJDZIESZ RELACJĘ ONLINE: Wybory 2020. Kto zostanie prezydentem RP? Głosowanie w drugiej turze potrwa do godz. 21. Relacja na żywo [WYBORY ONLINE]

W naszej relacji online 12 lipca na bieżąco pokazujemy przebieg głosowania w regionie i kraju. Podamy frekwencję, napiszemy o incydentach wyborczych, zakłóceniach ciszy wyborczej. Po jej zakończeniu o godz. 21 zaprezentujemy też wstępne, sondażowe wyniki głosowania w kraju podane przez stacje telewizyjne na podstawie badania exit poll. Opatrzymy je komentarzami. Zaprezentujemy także jak głosowały gminy w województwie podlaskim na podstawie wyniki zebranych w obwodowych komisjach. Przez całą noc z niedzieli na poniedziałek i 13 lipca na bieżąco będziemy uaktualniać dane podawane przez Państwową Komisję Wyborczą.

Czytaj też:Kolejki także w Suwałkach

Zdążyć do kolejki przed 21.

Podczas I tury zdarzało się, że z powodu wysokiej frekwencji i obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa nie wszyscy zdołali zagłosować przed godziną 21.

W komisjach, jak zarządziła Państwowa Komisja Wyborcza, jeden z członków lokalnej komisji stawał na końcu kolejki, nie dopuszczając do niej osób, które przybyły po godzinie 21.

Natomiast ci, którzy przybyli na czas, ale nie zdążyli wejść do lokalu wyborczego, głosowali już po 21. Podobnie może być 12 lipca

Tak wygląda frekwencja do godz. 12 w Polsce:

SR, GRAFIKIA: Frekwencja w Polsce do godz. 12.00

Odwiedź też nasz serwis wyborczy: poranny.pl/wybory

Czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej?

Oglądaj nasze studio wyborcze. Start w niedzielę o g. 21:45

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny