Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. PiS ujawniło już jedynkę. Wkrótce ma być gotowa cała lista. Wśród kandydatów aż trzech wiceministrów

(mg)
Kto powalczy o miejsca w Sejmie? Lista chętnych jest długa. Wiadomo, że jedynką będzie Dariusz Piontkowski.
Kto powalczy o miejsca w Sejmie? Lista chętnych jest długa. Wiadomo, że jedynką będzie Dariusz Piontkowski. Marek Szawdyn, Paula Gałązka, Wojciech Wojtkielewicz, Andrzej Zgiet
Jedynka dla Dariusza Piontkowskiego nikogo nie zaskoczyła. To teraz lider PiS w Podlaskiem, który ma poprowadzić partię do jesiennych wyborów. Na wyborczej liście znajdą się też pozostali wiceministrowie z Podlasia, radni, czy przedstawiciele ugrupowań koalicyjnych. Czy wszyscy obecni posłowie wystartują? Los niektórych może się rozstrzygnąć w ostatniej chwili.

Pełne listy wyborcze mają zostać zatwierdzone przez kierownictwo partii w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie 23 lipca. Takie przynajmniej sygnały płyną od polityków PiS. Wtedy też okaże się, kto znajdzie się na podlaskiej liście do Sejmu, a kto powalczy o mandat w Senacie.

- Na pewno wśród kandydatów znajdą się obecni posłowie PiS jak i ugrupowań koalicyjnych. Będzie też trochę zupełnie nowych osób, ale takich, które sprawdziły się w samorządach. Nie zabraknie ludzi młodych. Chcemy pokazać, że mamy doświadczonych ludzi nie tylko ze względu na wiek, ale też na staż. Nasza lista będzie zróżnicowana regionalnie, by wszyscy mieli swoich reprezentantów. Dopasujemy się oczywiście do wymogu zróżnicowania płciowego - wymienia poseł Dariusz Piontkowski, minister edukacji i szef podlaskich struktur PiS.

Dariusz Piontkowski: Ja mam wątpliwości, czy pomysł utworzenia gimnazjów był najlepszy

Sam również wystartuje do Sejmu. Będzie liderem podlaskiej listy PiS. W weekend ogłosił to prezes partii Jarosław Kaczyński. czy będzie równie silną jedynką w naszym regionie, jak cztery lata temu był Krzysztof Jurgiel?

- Myślę, że będzie bardzo silnym liderem. Jest obecnie ministrem konstytucyjnym w kluczowym resorcie. Jest też osobą negocjacyjną, co w województwie podlaskim jest potrzebną cechą - ocenia prof. Tadeusz Popławski, socjolog z Politechniki Białostockiej.

Krzysztofa Jurgiela na liście zabraknie. W maju zdobył mandat europosła.

Czytaj też: Wybory do europarlamentu 2019: Podlaski krajobraz powyborczy

Kto w takim razie powalczy o miejsce w Sejmie? Prawie pewną pozycję wicelidera listy ma poseł z Suwałk i wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.

Na liście pewnie zobaczymy też innego wiceministra z Podlasia posła Adama Andruszkiewicza. Formalnie nie należy on do PiS-u, ale jak podkreśla popiera i realizuje politykę obecnego rządu. - Oficjalnie zgłosiłem chęć startu, ale oczywiście czekamy na decyzję Warszawy - podkreśla Adam Andruszkiewicz.

Podlaskie ma też wiceministra rolnictwa. Funkcję tę pełni senator Tadeusz Romańczuk. Niewykluczone, że znów będzie się ubiegał o mandat senatorski.

Czytaj też: Białostoccy radni PiS próbowali wstrzymać marsz równości organizowany przez Stowarzyszenie Tęczowy Białystok

Na liście wyborczej mają znaleźć się wszyscy obecni parlamentarzyści PiS i ugrupowań koalicyjnych. Solidarną Polskę może reprezentować m.in. Dorota Łapiak, szefowa Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Z Porozumienia Gowina mają wystartować Jacek Żalek i Mieczysław Baszko. - Jestem przygotowany do startu w wyborach - podkreśla ten ostatni.

Niektórzy uważają, że do końca nie jest pewny los posłanki Bernadety Krynickiej i senatora Jana Dobrzyńskiego, który ciągle jest zawieszonym działaczem PiS. Czy wystartują, okaże się w najbliższych dniach.

Na liście mają znaleźć się miejsca dla samorządowców. Wśród ewentualnych kandydatów wymienia się m.in. białostockich radnych: Mariusza Gromkę, Sebastiana Putrę, Alicję Biały. Spore szansę na kandydowanie mają też niektórzy radni sejmiku np. Łukasz Siekierko i Marek Komorowski. Ten ostatni jest wymieniany w kontekście Senatu.

O mandat w Izby Wyższej miałby też powalczyć obecny wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wśród reprezentantów Łomży na liście PiS wymieniana jest m.in. Agnieszka Muzyk, która w wyborach samorządowych ubiegała się o fotel prezydenta miasta.

Zobacz też: Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Białymstoku. Zobacz co powiedział na temat naszego regionu i Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny