Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2011 pod znakiem nowości

Wojciech Wojtkielewicz
Barbara Szymańska, wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja
Barbara Szymańska, wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja Wojciech Wojtkielewicz
Jednomandatowe okręgi do Senatu, głosowanie korespondencyjne i przy użyciu nakładek w alfabecie Braille'a. Takie nowości obowiązywały podczas niedzielnych wyborów.

Barbara Szymańska, wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja jest niewidoma. W niedzielę po raz pierwszy mogła zagłosować samodzielnie i tajnie. W swojej komisji obwodowej przy ul. Pietrasze w Białymstoku otrzymała nakładkę na karty wyborcze sporządzoną w alfabecie Braille'a.

- Jeśli się pozna listę kandydatów, to głosowanie z nakładką nie jest trudne. Można wyczuć odpowiednią kratkę. Każda ma swój numer, który odpowiada numerowi na liście danego kandydata - wyjaśnia Barbara Szymańska.

Przy wcześniejszych wyborach osoba niewidoma nie była w stanie samodzielnie głosować. Musiała korzystać z pomocy innych. Tak też robiła Barbara Szymańska. Zaufane osoby stawiały za nią znak X przy wybranym kandydacie.

W 2009 roku podczas wyborów do Europarlamentu kobieta nie zagłosowała wcale, choć przyszła do lokalu wyborczego. Powodem był właśnie brak możliwości tajnego oddania głosu. - Te wybory są pierwszymi, w których samodzielnie mogę wziąć udział - dodaje Barbara Szymańska.

Chęć głosowania z nakładką w języku Braille'a zgłosiło w Białymstoku tylko pięć osób.

Nowości wyborczych było więcej. Osoby niepełnosprawne i te, które ukończyły 75. rok życia mogły głosować korespondencyjnie. Wystarczyło zgłosić taką chęć swojej gminie. W Białymstoku nie cieszyła się jednak zbyt wielką popularnością. Po pakiet korespondencyjny zgłosiło się tylko 12 osób. Więcej białostoczan, bo blisko 90 postanowiło głosować przez pośrednika.

Listownie mogły głosować również osoby przebywające za granicą.

Wielką zmianą wyborczą było też głosowanie na senatora. Zostały wprowadzone jednomandatowe okręgi większościowe. Nasze województwo zostało podzielone na trzy okręgi.

Pierwszy obejmuje m.in. powiat augustowski, sejneński, zambrowski, Łomżę, Suwałki. Kolejny okręg to Białystok, powiat białostocki i sokólski. Z kolei trzeci obejmuje powiat bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki. W każdym startowały inne osoby.

Fotel w izbie wyższej parlamentu zdobyła tylko jedna osoba z danego okręgu.

Nowe w tych wyborach są też godziny głosowania. Lokale były bowiem otwarte od 7 do 21. Tak będzie też przy następnym głosowaniu.

Było spokojne

Wybory w województwie podlaskim przebiegły spokojnie. Nie odnotowano incydentów, które zakłóciłyby ciszę wyborczą.

Największy ruch w lokalach wyborczych panował, już tradycyjnie, po nabożeństwach kościelnych. Głosowanie zakończyło się zgodnie z planem, czyli o godz. 21.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny