To będzie już drugie w krótkim odstępie czasu spotkanie dla przedsiębiorców zainteresowanych rynkiem niemieckim. Dlaczego?

- Bardzo często otrzymujemy pytania od podlaskich przedsiębiorców, od czego zacząć ekspansję na rynek niemiecki, gdzie szukać informacji na temat obowiązującego prawa, na jakie targi pojechać oraz pytania dotyczące wielu, wielu innych praktycznych aspektów, z którymi biznes styka się na co dzień - mówi Anna Wrzesińska z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego - koordynatorka Vademecum rynków zagranicznych.

Czytaj też: Rynek niemiecki. Warto wiedzieć, jak się na nim poruszać, bo jest ciągle atrakcyjny

- Niemcy to rynek numer jeden dla polskich eksporterów patrząc na statystyki obrotów handlowych w ostatnich latach - dodaje Janusz Poulakowski, koordynator Klastra Obróbki Metali.

Klaster skupia blisko 90 podmiotów z północno-wschodniej Polski, w tym krajowych i światowych liderów produkcji maszyn i urządzeń rolniczych. KOM zaangażował się w organizację Vademecum rynków zagranicznych, dotyczącego rynku niemieckiego.

- Sprawą naturalną przy prowadzeniu eksportu jest właściwe przygotowanie - tłumaczy Janusz Poulakowski. - Nowe informacje i udział w forum wymiany doświadczeń będą bardzo przydatne zarówno dla firm osadzonych już na rynku, jak też tych dopiero wchodzących na ten rynek.

Rynek niemiecki cieszy się ogromnym zainteresowaniem podlaskich (i nie tylko) przedsiębiorców i to z kilku powodów. Niemcy są najważniejszym partnerem gospodarczym Polski. Rynek niemiecki to najsilniejsza gospodarka w Europie i 82 mln potencjalnych konsumentów. Ważna jest też bliskość kraju do granicy z Polską, co ma znaczący wpływ na niższe koszty logistyczno-transportowe. Do tego postrzeganie Polski i polskich produktów w Niemczech zmienia się na lepsze.

Program Vademecum, które odbędzie się 13 marca, obejmuje ogólną charakterystykę rynku niemieckiego, jego zalety i wady, informacje, jak skutecznie na nim zaistnieć, jakie są ogólne warunki prowadzenia biznesu oraz zasady delegowania pracowników.

Swoją wiedzą podzielą się podlascy przedsiębiorcy działający w Niemczech oraz eksperci z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska), którzy na co dzień pomagają polskim firmom wchodzić na ten rynek. Poza tym każdy z uczestników otrzyma pakiet ofert firm niemieckich zainteresowanych nawiązaniem współpracy z polskimi firmami.

Jeszcze zdążysz się zgłosić
Vademecum odbędzie się 13 marca w w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Żurawiej 71 w Białymstoku. Organizowane jest przez ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego wraz z Klastrem Obróbki Metali. Udział w Vademecum jest bezpłatny. Rejestracja trwa do 8 marca 2018 r. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy program znajduje się na stronie niemcy.pfrr.pl