Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o mobilnym Internecie. Porównujemy ceny i parametry.

/MATE/, [email protected]
Najtańszy abonament za mobilny Internet po okresie promocyjnym oferuje sieć Play. Za miesiąc płacimy 45 złotych
Najtańszy abonament za mobilny Internet po okresie promocyjnym oferuje sieć Play. Za miesiąc płacimy 45 złotych
Jaki jest mobilny Internet? Dostawcy twierdzą, że szybki jak francuski TGV, ma duże limity poboru danych, a zasięgiem obejmie nawet i pustynie. A wszystko to za symboliczną, comiesięczną opłatą. Ale na internetowych forach, opinie jego użytkowników są zgoła odmienne.

Ich zdaniem mobilny Internet jest wolny lub co gorsza - nie ma go w ogóle. A comiesięczna opłata to istny haracz. Kto ma rację?

7,2 Mbit/sek…

… z taką prędkością działa Internet Ery, Orange i Plusa. Bynajmniej tak reklamują swe usługi sami operatorzy. I owszem jest to prawda, jednak żaden z nich nie wspomina, że podana wartość dotyczy jedynie dużych aglomeracji i tuż za ich granicami jest praktycznie nieosiągalna. Jedynie Play podaje jako maksymalną przepustowość sieci – do 1 Mbit/sek.

W praktyce oznacza to, że jeśli mieszkamy w dużym mieście i mamy niemalże pod nosem nadajnik, to być może uda nam się osiągnąć transfer w technologii HSDPA, czyli 7,2 Megabity na sekundę. Jeśli jednak mieszkamy w domku pod miastem, będziemy musieli zadowolić się technologią EDGE a niekiedy nawet i GPRS, odpowiednio około 240 i 80 kilobitów na sekundę. Większość użytkowników z pewnością niejednokrotnie odczuła na własnej skórze, że dwóm ostatnim wartościom daleko do terminu „komfortowy”, nie mówiąc już o szybkim korzystaniu z sieci.

- Prędkości podawane przez operatorów są z reguły moc-no zawyżone. Aby możliwe było osiągnięcie podawanych war-tości, trzeba brać pod uwagę takie czynniki, jak odległość od nadajnika, liczba osób korzystających jednocześnie z usługi oraz obciążenie sieci. Najlepsze wyniki udaje się uzyskać jedynie w dużych miastach i to w porach dnia, kiedy nie ma zbyt wielu korzystających z usługi – tłumaczy Marcin Farbiszewski, kierownik punktu Mzone w kieleckim Media Markcie.

Zasięg

Jest najważniejszy. Od tego zależy, czy w ogóle będziemy mieli dostęp do usługi i jak będzie ona działać. Im bliżej mamy nadajnik, tym większa prędkość i komfort korzystania z sieci. Ale skąd mamy wiedzieć, gdzie znajdują się nadajniki? Przecież nie znamy ich lokalizacji? Operatorzy dużo mówią o promocjach, prędkościach i modemach, milczą jednak o rozmieszczeniu nadajników. A mają ku temu powody.

- Dlatego zanim ktoś zdecyduje się na taką usługę, powi-nien sam sprawdzić, czy to u znajomego, czy w kafejce - stronę z dokładną lokalizacją nadajników gsm w kraju. Tak zwana Ma-pa lokalizacji BTS, dostępna pod adresem http://mapa.btsearch.pl jest oparta o ogólnodostępny wykaz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zawierający listę pozwoleń GSM/UMTS/CDMA operatorom sieci komórkowych w Polsce – dodaje Marcin Farbiszewski.

Sprawdziliśmy. Według zamieszczonych tam danych na-dajniki UMTS pozwalające na osiągnięcie najwyższych prędko-ści znajdują się jedynie w większych miejscowościach naszego województwa. Jeśli ktoś mieszkasz na wsi, może mieć bardzo słaby zasięg lub nie mieć go w ogóle.

Limit transferu danych

To coś, co internautom spędza sen z powiek.

- Każdy z operatorów narzuca tak zwany limit transferu danych. Polega on na tym, że po pobraniu przez nas określonej ilości danych, prędkość transferu z sieci do komputera zostaje mocno ograniczona. W praktyce wykorzystanie limitu wiąże się z niemożliwością korzystania z usługi. Prędkość spada do takiego poziomu, że otwieranie strony internetowej może trwać kilka bądź kilkanaście minut – tłumaczy nasz rozmówca.

Operatorzy oferują nam od 1 do 13 GB danych. Dlatego też trzeba sobie zadać pytanie do czego ma nam służyć mobilny Internet. Jeśli ma to być przeglądanie stron internetowych i korzystanie z poczty elektronicznej, to limity przyznane przez operatora na pewno wystarczą. Natomiast pobieranie dużej ilo-ści danych w postaci filmów czy muzyki może doprowadzić do sytuacji, gdzie nasz limit wyczerpie się już po kilku godzinach.

Sprzęt i ceny

Skoro Internet jest mobilny, to i sprzęt powinien być. Tutaj dostawcom nie można nic zarzucić. Większość modemów korzysta ze standardu USB, a swym wyglądem do złudzenia przypomina pendrive. Mnóstwo z nich ma też taką funkcjonalność. Jeśli nie mamy wolnego gniazda USB, możemy wybierać spośród urządzeń na Express Card lub PCMCIA (większość dostępnych na rynku laptopów posiada takie złącze).

Droższe modele są wyposażone w gniazdo anteny zewnętrznej. Pozwala ona na zwiększenie zasięgu, a tym samym szybkości transmisji. Koszt to od około 30 do 60 złotych. Ceny modemów zależą od rodzaju kontraktu. Jeśli podpisujemy z operatorem umowę o świadczenie usług, to w większości przypadków sprzęt dostaniemy już za symboliczną złotówkę.

W załączniku  prezentujemy aktualne oferty mobilnego Internetu u wszystkich operatorów.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o mobilnym Internecie. Porównujemy ceny i parametry. - Echo Dnia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny